Android 12: Kedy a čo prinesie? Pozrite si veľký prehľad všetkého, čo o pripravovanom Androide vieme

Pozrite si veľký prehľad očakávaných zmien, noviniek a nových funkcií, ktoré prinesie operačný systém Android 12.

Android (1)
Zdroj: unsplash.com (Denny Müller)

Google operačný systém Android aktualizuje každý rok. Prináša úpravy vzhľadu, nové funkcie a podobne. Inak tomu nebude ani v roku 2021, kedy sa očakáva, že nová verzia operačného systému prinesie viacero noviniek a vylepšení. Čo zatiaľ všetko vieme o Androide 12?

Kedy bude Android 12 uvoľneným?

Google BETA verziu operačného systému predstavuje pre vývojárov počas udalosti Google’s I/O, ktorá sa pravidelne koná v máji. Niekoľko mesiacov na to, uvoľňuje aj stabilnú verziu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri pohľade do minulosti, prvé uvoľnenie Androidu 9 bolo 8. mája 2018. Stabilná verzia bola uvoľnená 6. augusta. V prípade Androidu 10, BETA verzia operačného systému bola uvoľnená 7. mája 2019 a stabilná verzia bola sprístupnená v septembri. Aktuálne najnovší Android 11 bol pre vývojárov uvoľnený 10. júna 2020 a stabilná verzia bola sprístupnená 3. septembra. Druhým dychom však treba dodať, že uplynulý rok nebol štandardným. V každom prípade, pri pohľade do minulosti, môžeme mať ako takú predstavu, kedy bude uvoľnený pripravovaný Android 12.

Zároveň treba dodať, že Google uvoľňuje ešte jednu verziu Androidu, takzvaný „skorý náhľad“, ktorého uvoľnenie sa očakáva v priebehu februára, prípadne marca.

Ktoré zariadenia dostanú Android 12?

Odpoveď na túto otázku je vcelku komplikovanou. Jedným z dôvodov je, že trh s Android smartfónmi je veľmi fragmentovaný. Keď budeme však brať do úvahy hlavných výrobcov smartfónov, ktorými sú Samsung, Xiaomi (Redmi), či Huawei. Tak vo všeobecnosti všetci výrobcovia ponúkajú minimálne 2 veľké aktualizácie operačného systému, pričom Samsung v priebehu minulého roka ohlásil, že vybrané produktové rady smartfónov dostanú až 3 veľké aktualizácie softwaru. Inými slovami, Android 12 dostanú s najväčšou pravdepodobnosťou všetky zariadenia, ktoré boli predstavené s Androidom 10 alebo novším. Nedovolí nám ešte nepovedať aspoň jednu vetu k Huaweiu, ktorý je aktuálne veľkým otáznikom. Dôvodom je, že spoločnosť vyvíja vlastný operačný systém HarmonyOS.

Zároveň nám nedovolí nespomenúť, že po oficiálnom uvoľnení Androidu, prebieha jeho testovanie ešte výrobcami, ktorí ho neskôr distribuujú priebežne. Ak vás zaujíma, ktorí výrobcovia sú v tomto smere najšikovnejšími, tak vám dávame do pozornosti jeden zo starších článkov, kde sme sa venovali tejto téme.

Aké funkcie ponúkne nová verzia operačného systému Android?

Dnes hoci nepoznáme veľa oficiálnych správ, ktoré by hovorili o nových funkciách, tak aj napriek tomu sú dostupné viaceré správy, ktoré pomaly, ale isto vykresľujú pripravované novinky. Prvou novinkou je hlbšia integrácia alternatívnych obchodov s aplikáciami a hrami v pripravovanom Androide. Inými slovami, nový Android 12 bude dodávaný s viacerými obchodmi, ako je len Google Play, prípadne predinštalovanými obochodmi od výrobcov smartfónov.

Funkcia rolovateľných snímok obrazovky

Už príchodom Androidu 11 sa očakávalo, že Google do neho zakomponuje funkciu možnosti zosnímania obrazovky, a to aj takých častiach, ktoré aktívne nevidíte. Nestalo sa tak. Túto funkciu mimochodom viacero výrobcov smartfónov už dnes poskytuje. Napríklad OnePlus, Huawei, či Samsung. V každom prípade môžeme očakávať, že Android 12 ju už ponúkne.

Natívna podpora WireGuard VPN

VPN, resp. Virtuálna súkromná sieť je stále žiadanejšou funkciou vo svete internetu. Natívna podpora tejto funkcie by nemala obísť ani pripravovaný Android. Podľa aktuálnych informácií, nový Android 12 by mal podporovať protokol WireGuard.

Funkcia „hibernácie“ aplikácií

Jedna zo zaujímavejších funkcií, ktorá by mala aspoň čiastočne riešiť nedostatok úložného priestoru v smartfóne, je funkcia hibernácie aplikácií. Zdrojový kód Android Open Source Project (AOSP) odhalil, že spoločnosť pracuje na funkcii, ktorá by dlhšie nevyužívané aplikácie optimalizovala a to tým spôsobom, že by prebehla kompresia aplikácie na APK súbor. Inými slovami, nainštalovaná a dlho nepoužívaná aplikácia, by bola zredukovaná do inštalačného balíčka. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte veľký súbor nainštalovaný v počítači, ktorý zabalíte do RAR formátu.

Možnosť blokovania kamery a mikrofónu

iOS vo verzii 14 priniesol zaujímavú funkciu, ktorou je indikátor, ktorý je aktívnym v prípadoch, kedy aplikácie pristupujú ku kamere, či mikrofónu smartfónu. Táto funkcia by mala byť prítomnou aj v Androide 12. Okrem iného pribudne aj možnosť vypnutie kamery, či mikrofónu naprieč zariadením. Mimochodom, prepracovaný by mal byť aj panel upozornení, kde ubudli skratky na rýchle úlohy. Namiesto 6, sú tam 4. Tie sú však o niečo väčšie.

Android 12_skory pristup_panel nastrojov
Zdroj: xda-developers.com

Dovoľte nám dať vám zároveň do pozornosti aplikáciu Access Dots, pomocou ktorej viete funkciu indikátora priniesť k životu aj v starších verziách Androidu.

Nové konverzačné widgety

Ďalšou novinkou budú aj konverzačné widgety, teda miniaplikácie na úvodnej obrazovke smartfónu. Ako by mali vyzerať, sa môžete pozrieť nižšie v náhľade.

Android 12_skory nahlad_widgety_1 (1)
Zdroj: xda-developers.com

Jednoduchšie zdieľanie prihlasovacích údajov k Wi-Fi

Jednou z ďalších očakávaných funkcií je, jednoduchšia možnosť zdieľania prihlasovacích údajov k Wi-Fi. Dnes najjednoduchším spôsobom zdieľania týchto údajov je pomocou vytvorenia QR kódu a jeho oskenovania. Do budúcnosti bude však zdieľanie ešte jednoduchšie a to prostredníctvom funkcie Nearby Wi-Fi Sharing.

Obmedzenie prístupu k internetovému pripojeniu pre aplikácie

Nie tak dávno vyplávala na povrch informácia, že k internetu bez obmedzení budú môcť pristupovať len aplikácie s povolením „CONNECTIVITY_USE_RESTRICTED_NETWORKS“. Toto povolenie bude prideľované len vstavaným aplikáciám. V praxi to znamená, že doinštalované aplikácie sa nebudú môcť na pozadí smartfónu automaticky pripájať k internetu. Samozrejme to neznamená, že aplikácie nebudú môcť dostávať aktualizácie, či zobrazovať notifikácie. Tento proces by mal prebiehať prostredníctvom Firebase Cloud Messaging. Zároveň, aplikácie by nemali mať prístup k robeniu rôznych činností na pozadí, napríklad aby sťahovali súbory.  Okrem iného treba dodať, že používateľ bude mať možnosť manuálnej úpravy týchto nastavení. 

Funkcia poklepania po chrbte zariadenia

Funkcia dotykového gesta poklepania po chrbte zariadenia bola dostupnou už v BETA verzii Androidu 11. Nakoniec sa však do finálneho zostavenia nedostala. Ide o dotykové gesto poklepania po zadnej stene smartfónu, ktoré vyvolá nejakú akciu, napríklad otvorí Google asistenta a podobne. Mimochodom, ak by ste chceli využívať túto službu už dnes, tak vám dávame do pozornosti aplikáciu Tap Tap, prostredníctvom ktorej ju viete aktivovať. V každom prípade očakávame, že v Androide 12 sa už objaví. 

Viac farebných režimov

Android od verzie 10 ponúka svetlý a tmavý režim. Posledné správy, ktoré sa dostali do obehu len niekoľko dní dozadu hovoria, že Google pracuje na prinesení viacerých farebných režimov. Inými slovami, Android 12 by mohol byť výrazne farebnejším. Rovnako nové farebné režimy odhalili aj nedávno publikované náhľady vývojárskej verzie operačného systému.

Android 12_nahlad farebnych shecm
Zdroj: 9to5google.com

Nové emoji

Hoci každoročne sú vydávané nové emoji,  tak ich aktualizácia v Androide nie je tak svižnou. Dôvodom je, že dnes sú aktualizovanými len prostredníctvom veľkých aktualizácií operačného systému. Za týmto spôsobom ich aktualizácie stojí to, že sa nachádzajú v systémových oddieloch spolu s písmom. Google ich má však v pláne presunúť do inej časti operačného systému, kde budú môcť byť aktualizovanými aj prostredníctvom menších aktualizácií.

Android 12 by mohol dostať anti-tracking funkciu

Jednou z ďalších funkcií, ktorú určite treba spomenúť, je funkcia aktívneho monitorovania, čo aplikácie o nás zbierajú. Len pár dní dozadu sa objavili správy hovoriace o tom, že Google pracuje na podobnom spôsobe informovania používateľov, ako nájdeme v iOS 14.3 o tom, čo o nás aplikácie zbierajú. Tu však treba dodať, že ešte nemáme dostatok informácií, ako bude táto funkcia presne fungovať v praxi. Do úvahy zároveň musíme brať, že Google je rovnako reklamnou agentúrou, a teda identický prístup ako zaujal Apple, pravdepodobne nebude prítomným.

Ziadost o sledovanie aktivity_iOS 14.3
Zdroj: Apple

Samozrejme, funkcie vyššie nie sú všetkými, ktoré by mali byť dostupnými v Androide 12, bude ich pravdepodobne výrazne viac. Rovnako treba dodať, že nejde o pevný a finálny zoznam funkcií. Inými slovami, niektoré z nich môžu v priebehu času vypadnúť.

Ak sa vám článok páčil, prípadne bol pre vás prínosným, tak budeme radi ako ho podporíte zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre