Zistite, kedy aplikácie pristupujú k mikrofónu, či kamere smartfónu vrátane ich ďalších oprávnení!

Tieto aplikácie by nemali chýbať v žiadnom smartfóne obzvlášť ak máte obavy o svoje súkromie

sukromie android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Ešte v priebehu júna Apple predstavil novú veľkú verziu operačného systému iOS, konkrétne iOS 14. Jedna z funkcií v rámci oblasti ochrany súkromia vyčnievala nad ostatnými. Je ňou notifikačná dióda, ktorá je aktívnou, ak smartfón pristupuje ku kamere, či mikrofónu smartfónu v reálnom čase. Hoci Android touto funkciou natívne nedisponuje, tak aj napriek tomu je dostupnou prostredníctvom aplikácií tretích strán. Z tohto dôvodu, by sme vám chceli dať do pozornosti aplikáciu Access Dots, ktorej sme sa už v minulosti raz venovali. Rovnako by sme vám chceli dať do pozornosti ešte aplikáciu Exodus, ktorá je schopnou odhaliť kompletný zoznam oprávnení, ku ktorým pristupujú jednotlivé aplikácie.

Zistite, kedy aplikácie pristupujú ku kamere, či mikrofónu smartfónu

Aplikácia Access Dots je dostupnou v obchode Google Play zadarmo a je veľmi jednoduchou na použitie. Stiahnuť ju môžete prostredníctvom odkazu nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Access Dots - Android 12/iOS 1
Access Dots - Android 12/iOS 1
Developer: IJP
Price: Free

Potom, ako spustite aplikáciu, tak uvidíte úvodnú obrazovku, ako môžete vidieť nižšie na prvom obrázku. Všetko čo musíte urobiť, je zapnúť funkciu monitorovania prístupu ku kamere, či mikrofónu zariadenia. Následne vás aplikácie vyzve k tomu, aby ste jej udelili potrebné oprávnenia, aby mohla korektne fungovať. Ide o takzvané „Accessibility Services“ oprávnenia. Aplikácia vás zároveň automaticky presmeruje do nastavení telefónu – Accessibility Services > Viac stiahnutých služieb > Acces Dots > Zapnuté.

Následne, keď si otvoríte aplikáciu (pozn. redakcie: upozornenie nefunguje pri vstavaných aplikáciách od výrobcu), ktorá pristupuje napríklad k mikrofónu, či ku kamere smartfónu, tak uvidíte v hornej časti obrazovky notifikáciu v podobe farebnej guličky. 

Acces Dots_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň vám odporúčame vypnúť optimalizáciu batérie pre danú aplikáciu, aby sa vám neskôr automaticky na pozadí nevypínala. Urobíte tak pomocou cesty Batéria a výkon > Aplikácie a šetrenie batérie > vyhľadajte teraz aplikáciu a nastavte jej „Žiadne obmedzenia“.

V prípade, ak by vám z nejakého dôvodu nesedela táto aplikácia, tak vám dávame do pozornosti ešte alternatívnu aplikáciu BurnerGuard, na ktorú sme upozorňovali niekoľko týždňov dozadu.

Ku akým informáciám a častiam smartfónu pristupujú aplikácie v smartfóne?

Zistiť, ktoré aplikácie a ku akým oprávneniam pristupujú sa dá viacerými spôsobmi. Jedným z nich je pomocou nastavení smartfónu. Ide síce o vcelku jednoduchý, ale na druhej strane otravný spôsob, ako sa dopátrať k hľadaným informáciám. Dôvodom je, že musíte otvoriť každé oprávnenie a následne si môžete pozrieť, ktoré aplikácie k nemu pristupujú. Existujú aj jednoduchšie spôsoby, jedným z nich je prostredníctvom aplikácie Exodus. Aplikáciu môžete stiahnuť z obchodu Google Play a dostupnou je zadarmo. 

Exodus
Exodus
Developer: Exodus Privacy
Price: Free

Potom, ako si stiahnete a otvoríte aplikáciu, tak v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd prebehne analýza nainštalovaných aplikácií vo vašom smartfóne. Následne uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie. Pri každej aplikácií uvidíte číslo, ktoré hovorí o počte povolení, ku ktorým aplikácia pristupuje. Potom, ako kliknete na konkrétnu aplikáciu, tak si môžete pozrieť aj jednotlivé povolenia vrátane popisu oprávnenia.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre