ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Android 12 obmedzí tok údajov na pozadí. Pravdepodobne odpojí aplikácie od prístupu k internetu. Prečo tak spraví?

Android 12 bude obmedzovať prístup aplikácií k internetu na pozadí smartfónu, aby nesťahovali, resp. neodosielali žiadne dáta bez vedomia používateľa.

O nadchádzajúcom Androide 12 vieme stále toho vcelku málo a to aj napriek tomu, že sa postupne objavujú prvé správy o nových funkciách. Jednou z nich by mala byť napríklad aj podpora viacfarebných režimov. Inými slovami, používatelia by mali mať okrem čierneho, či svetlého režimu, dostupné aj ďalšie varianty. Nejde však o jedinú informáciu, ktorá vypláva na povrch ešte pred uvoľnením vývojárskej verzie Androidu 12.

Portál xda-developers.com poukazuje na ďalšiu zaujímavú funkciu, ktorú sa podarilo objaviť vďaka otvorenosti kódu Androidu, ktorá naznačujú predprípravu ďalšej zaujímavej funkcie. Najnovšia funkcia tentokrát má čo to dočinenia s aplikáciami a pripojením k internetu. Publikované správy totiž odhaľujú takzvaný režim „obmedzenej siete“, ktorý je mimochodom prítomným aj v operačnom systéme Linux.

Android 12 obmedzí tok údajov na pozadí smartfónu

Zdrojový kód odhaľuje, že k internetu budú môcť pristupovať len aplikácie s oprávnením „CONNECTIVITY_USE_RESTRICTED_NETWORKS“. Toto oprávnenie bude natívne prideľované vstavaným aplikáciám v Androide, resp. od výrobcov smartfónov.  Znamená to, že všetky aplikácie nainštalované používateľom by mali mať prednastavenú možnosť pripojenia k internetu, ako vypnutú. Portál ďalej píše, že to však automaticky neznamená, že používatelia nebudú dostávať notifikácie, či aktualizácie z aplikácií. Tento proces by mal prebiehať prostredníctvom Firebase Cloud Messaging. Zároveň, aplikácie by nemali mať prístup k robeniu rôznych činností na pozadí, napríklad aby sťahovali súbory.

„To v skutočnosti znamená, že stále budete dostávať push upozornenia od aplikácií využívajúcich Firebase Cloud Messaging (FCM), pretože tieto oznámenia sú smerované cez privilegovanú aplikáciu Služby Google Play, ktorá má požadované povolenie, ale žiadna iná aplikácia – okrem niekoľkých ďalších systémových aplikácií – nebudú môcť odosielať alebo prijímať údaje na pozadí.“ píše portál xda-developers.com.

Rovnako sa očakáva, že Google do rozhrania Androidu 12 umiestni prepínač, ktorý by toto nastavenie vedel vypnúť, resp. aktivovať. Nevieme však dnes povedať, ako presne bude fungovať, a kde sa bude nachádzať. Rovnako sa predpokladá, že systém Android umožní používateľom vytvoriť si zoznam aplikácií, ktoré budú, či už povolenými, alebo blokovanými, aby mohli pristupovať k internetu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close