fbpx
ANDROIDSpravodajstvo

Ako bude vyzerať rozhranie Androidu 12? Pozrite si prvé skoré náhľady

Pozrite si prvé náhľady zo skorého Androidu 12, ktoré odhaľujú zmenu dizajnu v rámci panelu s úlohami, či widgetami. Rovnako bola odhalená aj nová sekcia súkromia.

Hoci väčšina z nás ešte čaká na Android 11, tak aj napriek tomu sa vynára stále viac informácií o pripravovanom Androide 12. Niekoľko dní dozadu sme mohli napríklad čítať o funkcii obmedzovania prístupu k internetu pre aplikácie, ktoré nie sú vstavanými, či o podpora nových farebných režimoch naprieč rozhraním systému.

Najnovšie portál xda-developers.com priniesol prvé náhľady z pripravovaného Androidu 12, ktorého uvoľnenie pre vývojárov sa čaká už v priebehu tohto mesiaca. Nižšie môžete vidieť údajné interné dokumenty spoločnosti Google, ktoré sa dostali do obehu. Možno však z nich vidieť dizajnové črty rozhrania, ktoré nás bude sprevádzať v našich zariadeniach.

Prekopaný panel s upozorneniami

Ako môžete vidieť na prvej snímke obrazovky nižšie, tak razantnou zmenou podľa všetkého prejde panel s upozorneniami. Namiesto transparentného pozadia používatelia budú mať plné pozadie. Čo sa týka farby, tak tú bude možné pravdepodobne zmeniť v závislosti od zvoleného farebného režimu rozhrania. Ďalej môžeme vidieť zabolené hrany jednotlivých upozornení, ktoré sú výraznejšími v porovnaní s tými súčasnými. Rovnako bol zredukovaný aj počet rýchlych odkazov zo 6 na 4. Samotné rýchle odkazy sú však zjavne väčšími. Okrem iného bolo prehodené umiestnenie hodín a dátumu, a zároveň pribudol nový indikátor súkromia v pravom hornom rohu. Za spomenutie tiež stojí povedať, že konverzácie v paneli s upozorneniami dostali extra pozornosti. Ako môžete vidieť nižšie, tak tie sú fyzicky oddelenými od iných notifikácií.

Android 12_skory pristup_panel nastrojov
Zdroj: xda-developers.com

Android 12 bude klásť dôraz na súkromie

Keď už hovoríme o novom indikátore súkromia, tak podľa všetkého nový Android 12 dostane funkciu, ktorá vás bude aktívne upozorňovať na to, ak aplikácie pristupujú ku kamere, či mikrofónu zariadenia. Potom, ako kliknete na tieto ikony, tak by ste mohli získať prístup k aplikáciám, ktoré aktuálne využívajú tieto časti zariadenia. Len pre zaujímavosť, túto funkciu Google v Androide testuje už približne 2 roky. Mimochodom, ak by ste chceli túto funkciu vyskúšať už dnes, tak je dostupnou pomocou externých aplikácií. Nie tak dávno sme sa venovali v súvislosti s touto témou viacerým aplikáciám. Jednou z nich je aj Access Dots, ktorú stiahnete z odkazu nižšie.

So zmenou vyššie súvisia aj zmeny v nastaveniach Súkromia zariadenia. Nové nastavenia by mali disponovať možnosťou úplného odstrihnutia mikrofónu, kamery, ale aj prístupu k vašej polohe, aby nemohli byť aktívnymi. Túto funkciu by malo byť možné spúšťať, respektíve vypínať, pomocou tlačidla senzorov, ktoré bude k dispozícii v paneli s upozorneniami.

Portál v závere upozorňuje ešte na zmeny vo vzhľade mini aplikácií (pozn. redakcie: widgetov). Ako môžete vidieť nižšie, tak svojim vzhľadom bezpochyby boli inšpirované konkurenčným operačným systémom iOS. Okrem iného podľa dostupných náhľadov, by mohli byť zvýraznené rôzne upozornenia. Napríklad tie, ktoré upozorňujú na zmeškané hovory, či správy a podobne.

Ako sa vám pozdávajú nadchádzajúce možné zmeny? Dajte nám vedieť váš názor nižšie v komentároch. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close