HuaweiSpravodajstvo

USA poľavuje sankcie voči Huawei v oblasti vývoja 5G. Nehľadajte za tým však „lepšie vzťahy“, ale záujmy Američanov

USA chce spolupracovať na nastavovaní nových štandardov

O nie najideálnejších vzťahoch medzi USA a spoločnosťou Huawei sa toho popísalo vskutku veľa. Americké úrady si v priebehu posledného roka na spoločnosť vcelku zasadli, pričom to vyústilo nie len do obmedzení v podobe nakupovania služieb a tovarov amerického pôvodu, ale aj do obmedzení nakupovania tovarov a služieb, ktoré sú vyrábané mimo USA prostredníctvom amerických technológií. Okrem iného USA vo veľkom lobujú formou „odporúčaní“ v jednotlivých regiónoch sveta, aby krajiny obmedzili spoluprácu so spoločnosťou Huawei pri budovaní 5G infraštruktúry. Nie tak dávno, sme mohli napríklad čítať o tom, že USA chce od Kanady, aby nespolupracovali s Huawei na výstavbe 5G infraštruktúry. To samozrejme nie je jediná krajina, na ktorú sa snažia Američania vplývať. Jedným z hlavných partnerov v tejto oblasti je napríklad ešte Austrália a nedávno sa do tejto „koalície“ pridali aj Briti (pozn. redakcie: Briti však jasne nepovedali, že dôvodom je lobing USA).

Ešte v prvej polovici mája sme mohli čítať o tom, že Američania zvažujú „uvoľnenie“ sankcií v oblasti 5G technológie. Chceli totiž svojim firmám umožniť, aby mohli kooperovať so spoločnosťou Huawei pri nastavovaní nových štandardov 5G sietí. Dôvodom však nemala byť „dobročinnosť“ USA, ale to, že sa začali ozývať hlasy, ktoré hovorili o tom, že odrezanie spoločnosti  Huawei vystavilo Američanov do nevýhodnej pozície. Konkrétne sa hovorilo, že Huawei získal v odborných pozíciách významnejšie postavenie, ako americkí inžinieri.

„…to (pozn. redakcie: odrezanie Huawei od amerických firiem) podľa amerického priemyslu a vládnych predstaviteľov znevýhodnilo Spojené štáty. Na stretnutiach, kde sa stanovujú normy, kde sa vyvíjajú protokoly a technické špecifikácie, ktoré umožňujú bezproblémovú spoluprácu zariadení od rôznych spoločností, Huawei získal silnejší hlas, ako americkí inžinieri, ktorí mlčali.“ hovorilo sa v prvej polovici mája.

Zmena politiky

Agentúra reuters.com prišla so správami, v ktorých píše, že nastal zlom v tejto oblasti. Konkrétne hovorí, že Americké ministerstvo obchodu zverejnilo v utorok nové pravidlo, ktoré umožňuje americkým spoločnostiam spolupracovať s čínskou spoločnosťou Huawei na vývoji noriem pre 5G.

Tento krok americké úrady obhajujú slovami:

„Keďže medzinárodné normy slúžia ako stavebné kamene pre vývoj produktov a pomáhajú zaistiť funkčnosť, interoperabilitu a bezpečnosť výrobkov je dôležité, aby vedúce americké technologické spoločnosti mohli v týchto orgánoch pracovať, aby sa zabezpečilo, že sa v plnej miere zohľadnia aj návrhy noriem USA. “

Naomi Wilson z Rady pre priemysel informačných technológií, ktorá zastupuje technologické spoločnosti, uviedla, že pravidlo je: 

„…dlho očakávaným krokom na objasnenie toho, že americké spoločnosti sa môžu zúčastňovať na medzinárodných normalizačných orgánoch – dokonca aj vtedy, keď sú prítomné určité kótované subjekty.“

V praxi to znamená, že americké firmy budú môcť spolupracovať s Huawei na nastavovaní 5G štandardov.

Len pre zaujímavosť, pred pár dňami vyšlo najavo, že aj napriek sankciám  bude Huawei zarábať na svojej technológií naprieč USA, a to aj napriek tomu, že tam nestavajú infraštruktúru. Dôvodom sú licenčné poplatky plynúce z patentov spoločnosti. Huawei vlastní viac ako 30% patentov, ktoré tvoria „jadro“ 5G technológie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close