HuaweiSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

USA opäť nalieha na Kanadu, aby neumožnila spoločnosti Huawei výstavbu 5G siete v krajine

Spolupráca najväčšieho spojenca USA s čínskou spoločnosťou Huawei je otázkou už takmer dva roky, no odpoveď je zatiaľ v nedohľadne

To, že spoločnosť Huawei je americkými predstaviteľmi už roky označovaná za čínskeho špióna ktorý je iba nástrojom čínskej vlády nie je žiadna novinka. Americkí vládni predstavitelia už dlhú dobu razia anti-Huawei politiku, ktorou sa im dokázalo tohto technologického giganta z Číny úplne vytlačiť z trhu v USA, no to americkým vládnym špičkám zrejme nestačí.

Vládne špičky Spojených štátov už pred pár rokmi začali naliehať na svojich najväčších spojencov a strategických partnerov, aby vykonali podobné bezpečnostné opatrenia a aby spoločnosť Huawei úplne vylúčili zo zoznamu spoločností, ktoré by sa mohli podieľať na výstavbe moderných 5G infraštruktúrach v daných krajinách.

USA opäť pohrozuje svojmu najväčšiemu spojencovi

Podobné požiadavky od amerických predstaviteľov neobišli ani najväčšieho spojenca USA, blízku Kanadu. Tú vybraná hŕstka amerických senátorov vyzývala ešte v roku 2018, aby nespolupracovala so spoločnosťou Huawei pri výstavbe 5G siete. Len nedávno sa však do celého „sporu“ zaplietlo aj americké Ministerstvo zahraničných vecí, ktoré tvrdí, že „USA prehodnotí zdieľanie spravodajských informácií s Kanadou v prípade, ak umožní spoločnosti Huawei budovať 5G sieť“, informoval spravodajský portál CBC News.

„Vláda USA všetkým našim priateľom a spojencom po celom svete jasne ukázala, že ak bude spoločnosti Huawei povolený prístup do národných bezpečnostných systémov krajiny, budeme musieť ochrániť náš vzťah zdieľania spravodajských informácií,“ Morgan Ortagus, hovorca amerického Ministerstva zahraničných vecí pre spravodajský portál CBC News.

Kanadská vláda stále s rozhodnutím otáľa

I keď vzťahy amerického prezidenta Donalda Trumpa a kanadského premiéra Justina Trudeau nie sú v posledných mesiacoch zrovna najlepšie, nedávna odpoveď kanadského premiéra na otázku ohľadom spolupráce so spoločnosťou Huawei možno ulahodí práve druhému spomínanému.

„Na každom kroku sme počúvali naše bezpečnostné agentúry, naše spravodajské agentúry, spolupracovali sme so svojimi spojencami,“ uviedol Trudeau v reakcii na otázku spravodajcu. „Prijmeme správne rozhodnutie pre Kanaďanov, aby sme udržali Kanaďanov aj podniky v bezpečí a zároveň zabezpečili konkurencieschopnosť v našom telekomunikačnom priemysle.“

I keď je odpoveď stále značne nejasná, je dosť možné, že Kanada nakoniec „poslúchne“ vládnych predstaviteľov USA a spoločnosť Huawei z výstavby miestnej 5G siete úplne vyškrtne. Ak by sa tak ale nakoniec nestalo, bude naozaj zaujímavé pozorovať omnoho napätejšie vzťahy medzi dvomi najvýznamnejšími spojencami celej Ameriky.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close