HuaweiSpravodajstvo

USA vraj zvažuje umožniť americkým firmám, aby mohli s Huawei spolupracovať na nastavovaní 5G štandardov

USA možno zmierni obmedzenie voči Huawei

Spoločnosť Huawei bola ešte v máji minulého roka zaradená na takzvaný „Entity List“, teda zoznam spoločností, s ktorými majú amerického firmy obmedzené možnosti kooperácie. V praxi to znamená, že ak chce americká firma obchodovať s Huawei, tak musí mať licenciu od americkej vlády. Tento konflikt a obmedzenia trvajú do dnešných dní.

Nastane zmiernenie obmedzení? Dôvodom má byť 5G technológia

Spravodajský portál cnbc.com prišiel vskutku so zaujímavými správami, v ktorých píše, že Americké ministerstvo obchodu pracuje na novom právnom predpise, ktoré by americkým spoločnostiam umožnil spolupracovať s Huawei Technologies pri nastavovaní nových štandardov 5G sietí. Hoci ministerstvo odmietlo komentovať tieto kroky, tak portál píše, že vysoký úradník ministerka zahraničia im prezradil, že spomínané opatrenie je kreované.

„Viem, že Americké ministerstvo obchodu pracuje na tomto pravidle,“ povedal v stredu pre agentúru Reuters vysoký úradník ministerstva zahraničia. „Podporujeme snahu nájsť riešenie tejto hádanky.“

Dôvody týchto zmien môžeme len hádať, ale ozývajú sa hlasy, že „odseknutie“ spoločnosti Huawei vystavilo USA v tejto oblasti do nevýhodnej pozície. Huawei mal údajne získať v priebehu času významnejšie postavenie, ako americkí inžinieri v rámci diskusií a odborných stretnutí, kde boli preberané rôzne štandardy a protokoly.

„…To podľa amerického priemyslu a vládnych predstaviteľov znevýhodnilo Spojené štáty. Na stretnutiach, kde sa stanovujú normy, kde sa vyvíjajú protokoly a technické špecifikácie, ktoré umožňujú bezproblémovú spoluprácu zariadení od rôznych spoločností, Huawei získal silnejší hlas, ako americkí inžinieri, ktorí mlčali.“ píše cncb.com

Huawei nie sú len smartfóny

Pre mnohých z nás je spoločnosť Huawei len výrobcom smartfónov, ale opak je pravdou. Podnikateľská činnosť spoločnosti je oveľa širšou pričom 5G technológia je jedným z hnacích motorov spoločnosti. Američania v minulosti získali na svoju stranu viacero svetových veľmocí, ktorí ich podporili v obmedzení expanzie Huawei. Napríklad Austrália sa vo februári tohto roka vyjadrila v neprospech Huawei. Dokonca aj Nemecko zvažovala podobné kroky, ale na konci dňa sa tak nestalo. Väčšina európskych krajín umožnila spoločnosti zúčastniť sa verejných tendrov

Spoločnosť Huawei v druhej polovici februára mala už približne 100-komerčných kontraktov, v rámci ktorých sa mala podieľať na budovaní 5G infraštruktúry naprieč viacerými regiónmi sveta vrátane Európy či Ázie.

Len pre zaujímavosť, ešte v priebehu októbra minulého roka spoločnosť oznámila, že v Európe vytvára prvé výskumné centrum zameriavajúce sa na 5G siete.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close