Šéf Roscosmosu hovorí, že plán vybudovania mesačnej základne, nie je namierený voči západu

Nedávno ohlásená kooperácia medzi Ruskom a Čínou vyvolala niekoľko otázok a špekulácií.

USA a Rusko zakladna na Mesiaci
Zdroj: Vosveteit.sk

„Mesačné preteky“ nie tak dávno otvoril dnes už ex-americký prezident, Donald Trump. Ten ešte počas svojho úradovania podporil projekt Artemis, ktorého cieľom je dostať späť ľudí na našu prirodzenú družicu a následne aj vybudovať na Mesiaci trvalú základňu. Mesačná základňa by mala následne slúžiť, nielen ako výskumné stredisko, ale aj ako odrazový mostík pre hlbšie bádanie vesmíru. Potenciálne by mala dopomôcť aj k preprave ľudí na Mars.

Čo však vyvolalo širokú diskusiu, boli plány v podobe ťažby mesačných zdrojov. Teda surovín, ktoré sa nachádzajú pod  povrchom vrátane zapojenia súkromného sektora do tejto činnosti. Dôvodom prečo to vyvolalo pobúrenie, sú existujúce zmluvy z minulého tisícročia, ktoré priestor vesmíru charakterizujú ako celosvetové dedičstvo ľudskej populácie. Inými slovami vznikli obavy, že by si Mesiac, a prípadne aj iné vesmírne telesá, mohli privlastniť niektoré národy. Na druhej strane treba dodať, že neskôr si aj ďalšie krajiny začali privlastňovať vesmírne objekty. Jedným z nich je Venuša, ktorú si zas privlastnili Rusi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA uzavrela dohodu Artemis Accords

Ešte v októbri minulého roka sme vás informovali o tom, že americká NASA uzavrela dohodu Artemis Accords, ktorá sa týka prieskumu Mesiaca. K dohode sa pridalo viacero významným hráčov v oblasti vesmírneho prieskumu. Išlo napríklad o krajiny ako Japonsko, Kanada, Austrália a ďalšie. Medzi krajinami však chýbali Rusko a Čína.

Neskôr sa špekulovalo, že Rusko plánuje rovnaký krok, ako Američania. To sa aj nedávno potvrdilo. Agentúra Roscosmos uzavrela memorandum s Čínou, ktorá si dala za cieľ rovnakú úlohu, ako dohoda Artemis Accords. Vybudovať mesačnú základňu na našej prirodzenej družici.

„Rusko a Čína sa tradične usilujú rozvíjať spoluprácu v oblasti vesmírnych technológií, vedy o vesmíre a využívania vesmíru. K dnešnému dňu bola v rámci interakcie v oblasti prieskumu Mesiaca a hlbokého vesmíru podpísaná dohoda, ktorá sa úspešne implementuje medzi ruským Roscosmosom a Čínskym národným vesmírnym úradom,“  píše agentúra na svojich stránkach.

„Nejde o útok voči západu“

Samozrejme, krok Ruska navodil rovnaké myšlienky v mnohých odborníkov, ako aj u laickej verejnosti, že ide o krok, ktorý reaguje na západ. Riaditeľ agentúry Roscosmos, Dmitry Rogozin, tieto myšlienky, sa najnovšie pokúša vyvrátiť. Upozorňuje na to ruská spravodajská agentúra TASS, ktorá poukazuje na Rogozinove vyjadrenie.

„Nie je to tak. Plány Ruska a Číny na Mesiaci sú otvorené širokej medzinárodnej účasti. Nejde o konfrontáciu, ale o spoluprácu pri mesačnom výskume,“ uviedol Rogozin na svojom telegramovom kanáli v komentári pre The Washington Post v reakcii na správu tvrdiacu, že plány na vybudovanie mesačnej výskumnej stanice boli znakom toho, že Moskva a Peking vytvárajú „de facto spojenectvo proti Západu“.

V každom prípade, dnes sa asi nedozvieme, kde je zakopaná pravda. Na druhej strane treba povedať, že konkurencia, ak neprerastie do nenávisti, tak je vo všeobecnosti prospešná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre