SpravodajstvoVeda a výskum

NASA uzavrela dohodu Artemis Accords o prieskume Mesiaca so svetovými mocnosťami, zatiaľ však bez Číny a Ruska

K dohode by sa mali plynúcim časom pridať aj ďalšie krajiny. Dnes však nevieme povedať, ktoré to budú

Mesiacu, nášmu prirodzenému satelitu, sa v poslednom roku dostalo výrazne viac pozornosti, ako tomu bolo za posledných niekoľko desaťročí. Dôvodom je, že viacero veľmocí zvýšilo aktivitu s výskumom vesmíru vrátane Mesiaca. Napríklad Číne sa v rámci misie Chang’e 4 podarilo pristáť na odvrátenej strane Mesiaca, rovnako začala budovať aj vesmírnu stanicu, ktorá by mala slúžiť pre hlbší výskum našej slnečnej sústavy vrátane Mesiaca. Najviac pozornosti však Mesiac získal po tom, ako USA ohlásilo misiu Artemis, ktorej cieľom je vytvorenie stálej základne na povrchu nášho prirodzeného satelitu.

Dlhšiu dobu sa hovorí o tom, že USA si chce hájiť hlavne svoje záujmy spojené s Mesiacom. Dôvodom je, že okrem samotných zdrojov, ktoré na Mesiaci nájdeme, tak naša prirodzená družica by mohla byť skvelým „odrazovým mostíkom“ pre misie, ktoré by smerovali hlbšie do vesmíru. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dnešný vesmírny závod nie je len o vlajkách, či stopách v prachu. Strategicky ide o závod k obrovskému bohatstvu, akým sú mesačné zdroje. Tie budú poháňať vesmírnu ekonomiku a umožnia nám vydať sa oveľa ďalej,“ píše sa v správe State of the Space Industrial Base 2020: A Time for Action to Sustain US Economic & Military Leadership in Space.

Rusko „nezaostáva pozadu“

Zároveň treba dodať, že pravdepodobne druhá najväčšia kozmická veľmoc, Rusko (pozn. redakcie: dnes je ťažko určiť, či vplyv Číny a ďalších svetových mocností nie je rovnakým, ak nie väčším), nezostáva vo vyjadreniach „pozadu“ oproti USA. Nie tak dávno, šéf Roscosmosu, Vesmírnej národnej agentúry Ruska, povedal, že Venuša je ich. S vyjadreniami prišiel krátko potom, ako sa našiel v atmosfére planéty „podpis života“.

Dohoda o spolupráci s Ruskom je na bode mrazu

NASA ešte v marci tohto roka začala pracovať na návrhu dohody Artemis, ktorá mala vyzývať v spoluprácu na povrchu Mesiaca (pozn. redakcie: išlo o dohodu pre viacerých partnerov). O tejto dohode prejavili záujem rokovať aj Rusi. Malo dôjsť k stretnutiu na pôde NASA, neskôr však bola pozvánka stiahnutá z dôvodu politických tlakov. Roscosmos však pozvánku opätoval, k samotnému stretnutiu však nedošlo. Neskôr šéf Roscosmosu prirovnal projekt Artemis k „politickému projektu“. 

Dimitry Rogozin
Zdroj: flickr.com (NASA HQ PHOTO)

NASA započala spoluprácu s viacerými svetovými veľmocami

Americká NASA prostredníctvom svojich stránok informuje verejnosť, že došlo k podpísaniu medzinárodnej dohode, Artemis Accords, s viacerými svetovými veľmocami, ktoré sa zaoberajú (alebo majú v pláne) výskumom Mesiaca. Ide konkrétne o Austráliu, Kanadu, Taliansko, Japonsko, Luxembursko, Spojené arabské emiráty, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké. Samotná dohoda je aktuálne vo forme niekoľkých základných princípov, ktoré sa nesú v duchu Zmluvy z roku 1967 o zásadách, ktorými sa riadia činnosti štátov pri výskume a využívaní kozmického priestoru vrátane Mesiaca a iných nebeských telies.

Základnými zásadami/bodmi dohody sú mierový prieskum, transparentnosť, interoperabilita, registrácia vesmírnych objektov, núdzová pomoc, zdieľanie vedeckých údajov, zachovanie dedičstva, dekonflikt činnosti (krajiny by sa mli vyhýbať aktivite vyvolávajúcej konflikty), likvidácia orbitálneho odpadu, ako aj využívanie vesmírnych zdrojov.

V závere dohody sa píše, že k dohode sa majú pridať aj ďalšie krajiny a vesmírne agentúry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close