NASA zverejnila princípy dohody Artemis. Spomína aj ťažbu zdrojov na Mesiaci

Dohoda, ktorá odštartuje novú generáciu prieskumu vesmíru

NASA dohoda Artemis pricnipy (2)
Zdroj: NASA

Vesmírny program Artemis  pod taktovkou americkej NASA si dáva za cieľ priniesť prvú ženu a ďalšieho muža na povrch Mesiaca do roku 2024. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa americká vesmírna agentúra snaží na povrchu Mesiaca presadiť trvalú ľudskú prítomnosť.

Na to však potrebuje medzinárodné partnerstvá, vďaka ktorým by sme mohli spoločne vytvárať udržateľnú prítomnosť na povrchu Mesiaca, zatiaľ čo posúvame ľudstvo k ďalšiemu historickému míľniku – ceste na Mars. Mnohé krajiny a hlavne nové súkromné spoločnosti vykonávajú vo vesmíre rôzne misie, a tak je dôležité nastoliť isté princípy, ktoré budú riadiť nové spôsoby objavovania vesmíru. Píše NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzinárodné vesmírne agentúry, ktoré sa pridajú k NASA a programu Artemis, budú musieť súhlasiť so zmluvami Artemis, ktorá vznikala v duchu Vesmírnej dohody, podpísanej v roku 1967. Bude sa tým pádom riadiť princípmi, vďaka ktorým vytvoria bezpečné a transparentné prostredie, podporujúce prieskum, vedu a komerčné aktivity.

Artemis_medzinarodna spolupraca
Zdroj: NASA

Medzinárodná spolupráca v programe Artemis nemá za úlohu len podporiť prieskum vesmírneho priestoru, ale aj vyzdvihnúť mierové vzťahy medzi národmi. Preto v jadre dohody stojí, že všetky aktivity musia byť vykonávané s mierovými účelmi, tak ako hovorí Vesmírna dohoda.

Artemis_medzinarodna koordinacia
Zdroj: NASA

Všetky systémy musia byť navzájom kompatibilné, aby sa zmaximalizoval potenciál vesmírneho prieskumu. Preto dohoda Artemis vyzýva národy k zavedeniu štandardov a zamerali sa práve na kompatibilitu a praktickosť svojich zariadení.

Taktiež pomoc tým, čo sú v núdzi je samozrejmosťou každého civilizovaného programu. Preto dohoda znovu potvrdí záväzok NASA a ostatných krajín pomôcť astronautom, ktorí sú v núdzi. Taktiež sa zaväzujú vrátiť astronautov tam, kam patria rovnako je to aj s akýmikoľvek vesmírnymi objektmi.

Ťažba mesačných zdrojov

NASA a všetci partneri zavedú registráciu vesmírnych objektov, ako nástroj vytvárania bezpečného a udržateľného prostredia. Registrácia objektov je preto nevyhnutná, aby sa zabránilo akémukoľvek škodlivému zásahu. Partneri programu Artemis budú súhlasiť s otvoreným zdieľaním vedeckých dát tak, aby mohol celý svet ťažiť z ich objavov.

Rovnako sa bude v rámci programu dbať aj na zachovanie historických pamiatok, ktoré sú rovnako dôležité, či sa nachádzajú na Zemi, alebo vo vesmíre.

Čo sa týka možnosti využívania vesmírnych zdrojov, NASA vo svojej dohode uvádza, že možnosť ťažiť a využívať zdroje nachádzajúce sa na Mesiaci, Marse a asteroidoch bude kľúčová pre podporu udržateľného vesmírneho vývoja.

projekt artemis_zdroje
Zdroj: NASA

Preto bude dohoda Artemis podporovať a bude vykonávať ťažbu týchto zdrojov a to pod záštitou Vesmírnej dohody, konkrétne odsekmi II, IV, a XI. Na to, aby sa zabránilo akýmkoľvek nepriateľským zásahom, budú všetci partneri povinní zdieľať verejne polohu a účel všetkých operácií, rovnako ako aj veľkosť bezpečnostných zón okolo nich.

Koordinácia jednotlivých krajín a rešpektovanie bezpečnostných zón zabráni akémukoľvek nepriateľskému zásahu. Na záver NASA uvádza, že všetci partneri dohody vytvoria včasný plán, ako sa zbaviť akéhokoľvek nadmerného kozmického odpadu, ktorý ostane na konci ich misii.a

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre