SpravodajstvoVeda a výskum

Venuša patrí nám, hovorí šéf Roscosmosu

Ruská vesmírna agentúra, Rocosmos, ohlásila program komplexného prieskumu Venuše

Len niekoľko dní dozadu obehla svet informácia, že na Venuši sa našiel „podpis života“. Vedci konkrétne našli plynný fosfán (PH3) v atmosfére planéty, ktorý by tam nemal čo robiť. Podľa súčasných vedomostí, ktoré máme, jeho pôvodcom môžu byť len živý organizmus. Samozrejme, nepredstavujme si teraz, že na povrchu planéty behajú „mimozemšťania“, „srnky“, či iné zvieratá. Najpravdepodobnejším pôvodcom fosfánu v atmosfére venuše je mikrobiálny život. Zároveň nám však nedovolí nepovedať, že nadšenie tohto objavu, nezdieľa celá vedecká komunita. Odôvodňuje to tým, že prítomnosť fosfánu nemôže byť spoľahlivým dôkazom prítomnosti života. Mohol totiž vzniknúť aj iným spôsobom, ktorý nám nie je (zatiaľ) známy.

Nie je žiadnym tajomstvom, že o vesmír sa začínajú vo zvýšenej miere zaujímať mnohé svetové veľmoci. Ide nie len o nové „svety na expanziu“, ale aj o zdroj surovín, ktorý je v podstate neobmedzený. Len včera sme písali o ambíciách USA v spojitosti s Mesiacom, ktoré v mnohých z nás vyvolávajú zmiešané pocity. Američania však nie sú sami, kto si predbežne „privlastňuje právo“ na časti vesmíru. Najnovšie slová, Dmitry Rogozina, šéfa ruskej vesmírnej agentúry, sa nesú v rovnakom duchu, predmetom však nie je Mesiac, ale Venuša. Na tému upozorňuje portál themoscowtimes.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Venuša je naša!“

„Naša krajina bola prvou a jedinou, ktorá úspešne pristála na Venuši,“ povedal Rogozin účastníkom výstavy HeliRussia v roku 2020 podľa ruskej štátnej agentúry TASS. „Ruská kozmická loď zhromaždila informácie o planéte – je to tam ako v pekle.“ Ďalej dodal: „Veríme, že Venuša je ruskou planétou.“

Venuša
Zdroj: NASA/JPL

Program, ktorého cieľom je Venuša

Roscosmos zároveň ohlásil v priebehu tohto utorka Program komplexného prieskumu Venuše,  našej najbližšej planéty.

„Je pozoruhodné, že ZSSR bola jedinou krajinou, ktorá uskutočňovala pravidelné prieskumy Venuše pomocou staníc na planéte. Vôbec prvé mäkké pristátie na povrchu inej planéty v slnečnej sústave sa uskutočnilo v roku 1970, išlo zostupový modul Venera-7. Niekoľko orbitálnych misií a pristátí poskytlo podrobné údaje o zložení venušinej klímy, pôdy a atmosféry. Sovietska kozmická loď Venera-13 stále drží rekord ako najdlhšia aktívna kozmická loď na Venuši, ktorá zostala v prevádzke 127 minút. Obrovské odtrhnutie Sovietskeho zväzu od jeho konkurentov pri výskume Venuše prispelo k tomu, že USA označilo Venušu za „sovietsku planétu“. Po nedávnej analýze snímok Venuše zachytených sovietskymi misiami, vedci z Ruskej akadémie vied tvrdili, že objavili pohyblivé objekty a dokonca môžu žiť. A ešte sa uvidí, či sú tieto dohady pravdivé.“

Program, ktorý bol ohlásený len pár dní dozadu, sa bude skladať z niekoľkých misií, ktoré budú zahŕňať skúmanie vzoriek pôdy a atmosféry, ako aj skúmanie vývojových procesov na planéte, ktoré údajne spôsobili klimatickú katastrofu spojenú so skleníkovým efektom.

Vyzerá to tak, že vesmír si pomaly, ale isto delia svetové veľmoci. Čo si o tom myslíte? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close