RecenzieSpravodajstvoXiaomi

RECENZIA Redmi Note 11: Ide o jeden z najdostupnejších Xiaomi smartfónov na trhu. Aký je v praxi?

Redmi Note 11 patrí medzi najdostupnejšie smartfóny na trhu. Znamená nízka cena, že Xiaomi muselo urobiť veľa kompromisov? Dočítate sa nižšie.

Séria smartfónov Redmi Note 11 prišla na globálny trh koncom januára. Ide o zariadenia, ktoré dostali prívlastok „ľudové“ a to najmä z dôvodu, že sú cenovo dostupné. Nám sa medzičasom dostal do redakcie základný model z tejto produktovej rady, Note 11. S telefónom ako takým som mal možnosť zoznámiť sa v priebehu posledných dní. Nižšie sa vám preto pokúsim sprostredkovať skúsenosti, aké som so smartfónom mal.

Redmi Note 11: Balenie a konštrukcia

Ako ste u mňa zvyknutí, tak začnem balením zariadenia. To okrem samotného smartfónu obsahuje USB – C kábel, nabíjačku s podporou rýchleho nabíjania (s výkonom 33W) a gumový kryt. Nič viac v balení nehľadajte, teda až na sadu návodov, ktoré pravdepodobne nikdy nechytíte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi Redmi Note 11_balenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď príde reč na zhotovenie smartfónu, tak musím povedať, že Xiaomi si dalo záležať. Zariadenie ako také nepôsobí na mňa tak lacným dojmom, ako reálne stojí. Na druhej strane treba uviesť, že plastové telo telefónu, hoci nie je náchylné na odtlačky prstov, tak sa ľahko poškrabe. To je aj jeden z dôvodov, prečo by som telefón hneď po vybalení zo škatule dal do gumeného obalu. Ďalej treba povedať, že hrany zariadenia sú vyhotovené z plastu, konkrétne z polykarbonátu. Mimochodom, na prvý pohľad hrany telefónu pôsobia, že sú z kovu. Zdanie však klame.

Čo sa mi z pohľadu konštrukcie páčilo, tak je kamerový modul. Ten na prvý pohľad zaujme a rovnako moc nevyčnieva z tela zariadenia, čo je neduhom viacerých smartfónov. Spomínam to najmä preto, že ak máte telefón položený na stole, tak pri vyčnievajúcich kamerových moduloch, väčšinou musíte chytiť telefón do ruky, aby ste ho odblokovali a pozreli ste sa, či nemáte napríklad notifikácie. V tomto prípade to neplatí, po telefóne môžete poklepať, aby sa rozsvietila obrazovky bez toho, aby vám telefón neprimerane klepotal po stole.

Redmi Note 11_recenzia_zadna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka rozmiestnenia ostatných prvkov, tak vo vrchnej stene telefónu nájdeme okrem klasického výstupu pre slúchadla ešte reproduktor a infraport, ktorý slúži na ovládanie domácich spotrebičov.

redmi Note 11_recenzia_vrchna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

V pravej stene zariadenia nájdeme tlačidlá ovládania hlasitosti a skener odtlačkov prstov. Pri skenery sa ešte zastavím. Musím totiž povedať, že pracuje bravúrne. Rovnako, ako v prípade zariadenia Poco M4 Pro 5G, ktoré sa mi dostalo dávnejšie do rúk, šľapal ako hodinky a len málokedy zaváhal. Na opačnej strane nájdeme výstup pre SIM karty. Píšem v množnom čísle preto, lebo zariadenie podporuje 2 SIM karty súčasne vrátane pamäťovej karty.

V spodnej časti teľa nájdeme výstup pre USB – C a druhý reproduktor.

Redmi Note 11_recenzia_spodna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom v súvislosti s konštrukciou treba ďalej spomenúť aj IP53 certifikáciu. Znamená to, že smartfón je odolný voči prachu a ošpliechaniu vodou. Určite by som ho však neponáral do vody, to nevydrží. Celkovo by som konštrukciu a vyhotovenie zariadenia vyhodnotil pozitívne, teda až na to, že zariadenie je o niečo viac náchylné na poškrabanie, ako iné smartfóny.

Displej, aký sa v tejto cenovke nevidí

Jednou z hlavných zbraní zariadenia je displej. Ide o 6,43“ AMOLED panel, ktorý disponuje rozlíšením FHD+ (409 ppi). Farby zobrazuje bravúrne, kde sa musím pozastaviť a to v dobrom slova zmysle, je vysoká svietivosť displeja na priamom slnku. Xiaomi hovorí, že svietivosť displeja dosahuje 1 000 nitov, čo je na cenovku zariadenia vlastnosť, ktorú tak často nevidno. Ide totiž o úroveň svietivosti displeja niektorých vlajkových smartfónov. Dobrú viditeľnosť displeja na priamom slnku môžem potvrdiť. Vrátim sa ešte k zobrazeniu farieb, zariadenie totiž podporuje zobrazovanie farieb vo farebnom gramute DCI-P3. Pre tých, ktorí nevedia, tak DCI-P3 je definícia rozsahu farieb, ktoré dokáže smartfón vytvoriť a zaznamenať. V tomto prípade smartfón dosahuje štandard pre digitálnu filmovú projekciu. Rovnako treba spomenúť, že displej je pokrytý krycím sklíčkom Gorilla Glass 3 (pozn. redakcie: dnešné vlajkové lode disponujú krycím sklíčkom Gorilla Glass Victus, čo je 7. generácia ochranných skiel).

Redmi Note 11_recenzia_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Aby som nezabudol, tak displej zariadenia je schopný zobrazovať obsah pri 90 Hz. Túto funkciu treba však zapnúť v nastaveniach telefónu. Rovnako treba povedať, že vyššia zobrazovacia frekvencia negatívne vplýva na výdrž batérie. Oproti 60 Hz, môžete očakávať, že spotrebujete približne o 7 až 8% viac energie. Nie je to však pri pohľade na kapacitu a výdrž batérie žiadna katastrofa.

redmi Note 11_90Hz_funkcia
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon zariadenia a batéria

Smartfón je dodávaný s Androidom 11 v kombinácii s nadstavbou MIUI 13. Za mňa ide o sklamanie a poviem hneď aj prečo. Uvítal by som, ak by Xiaomi do zariadenia nahralo radšej Android 12. V praxi to totiž znamená, že smartfón na konci dňa skončí „len“ s Androidom 13. Musím ďalej uviesť, že chod systému je plynulý, hoci niekedy telefón zaváhal, najmä pri náročnejších úlohách.

V prípade výkonu ako takého, telefón podľa AnTuTu dosahuje skóre približne 250-tisíc bodov. Treba ale spomenúť, že som mal k dispozícii zariadenie vo verzii 4GB (typu LDPPR4x RAM) + 1GB virtuálnej RAM pamäte / 64GB úložného priestoru typu UFS 2.2. V súvislosti s touto funkciou je potrebné uviesť, že virtuálna RAM pamäť nefunguje tak efektívne, ako bežná RAM pamäť. Dôvodom je, že klasická pamäť je vo všeobecnosti pomalšou v porovnaní s bežnou RAM pamäťou, vie však pomôcť k lepšiemu zážitku z používania telefónu. Netreba zároveň zabudnúť na to, že aby ste mohli využívať virtuálnu RAM pamäť, tak potrebujete mať dostatok voľného úložného priestoru. Preto dávam do pozornosti, že 64GB verzia zariadenia, z ktorej si systém odkusne približne 10GB, môže byť pre mnohých nedostatočnou.

Ak by som si vyberal nový smartfón ja, tak by som určite išiel do verzie so 6GB a to nielen z dôvodu lepšieho výkonu, ale najmä z dôvodu kompatibility telefónu so softvérom. Niektoré náročnejšie aplikácie a hry totiž vyžadujú 6GB RAM a viac. Ak ste však bežným používateľov, ktorý nepotrebuje hrať hry, či pracovať s multimediálnym obsahom na dennej báze, tak vám postačí aj 4GB verzia. V prípade procesora, zariadenie je poháňané čipom Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 Nm), ktorému dopomáha grafický čip Adreno 610. V praxi to znamená, že nejde o žiadne „výkonné delo“, ale na bežnú prácu smartfón bohato postačuje. S telefónom si zahráte aj hry, ale na najvyššie detaily radšej hneď teraz zabudnite.

Redmi Note 11_specifikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

V súvislosti s výkonom zariadenia, nedovolí mi nespomenúť, kde som narazil na jeho limity. V prípade fotografovania večer, zariadeniu trvalo niekedy 1-3 sekundy, kým reagovalo na spúšť fotoaparátu. O fotení ako takom, si však povieme ešte nižšie. Prejdime teraz k batérii zariadenia. Tá je silnou zbraňou smartfónu. 5 000 mAh batéria ponúka dostatok energie na to, aby ste mohli so zariadením fungovať, dovolím si povedať, že nie jeden, ale hneď na dva dni. So zariadením som urobil taký test, že som ho nechal hrať YouTube videá v slučke po celú pracovnú dobu (bez zvuku a na Wi-Fi) pričom batériu sa mi nepodarilo vybiť. Ako môžete vidieť nižšie, tak za 8 hodín sledovania videí (celkovo obrazovka bola zapnutá 10 hodín), sa mi podarilo vybiť 62% batérie.

Redmi Note 11_rychlost vybijania telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Tak isto treba spomenúť, že zariadenie disponuje technológiou rýchleho nabíjania pri 33W a v balení telefónu nájdete aj rýchlonabíjačku. Ale aj napriek tomu musím povedať, že nabiť zariadenie na 100% trvá pomerne dlho. Približne jeden a pol hodiny. Na druhej strane, ak by ste telefón nenabíjali z 0% na 100%, ale napríklad na 50%, tak smartfón nabijete za približne 30 minút. Na úroveň 85%, telefón nabijete za rovnú hodinu.

Redmi Note 11_rychlonabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Konektivita a reproduktory

Keď príde reč na konektivitu, tak podporu 5G nehľadajte, smartfón ňou nedisponuje. Zariadenie disponuje „len“ LTE konektivitou. Na druhej strane, pri cenovke telefónu sa niet čomu čudovať. Ide predsa len o jeden z dostupnejších telefónov. Rovnako chýba aj Wi-Fi 6 štandard. Tu treba uviesť, aby ste mohli využívať Wi-Fi 6 štandard, tak musíte mať aj router s podporou tejto technológie. Poteší však prítomnosť NFC a jeden z novších Bluetooth štandardov vo verzii 5.0. V prípade pozičných systémov, Redmi Note 11 disponuje A-GPS, GLONASS, BDS a technológiou GALILEO. Rovnako musím uviesť, že smartfón disponuje slotom pre dve aktívne SIM karty súčasne spolu s microSD kartou, čo nie je štandardom. Pre niekoho môže byť práve toto rozhodujúci faktor pri výbere nového a cenovo dostupnejšieho telefónu.

Nedovolí mi rovnako nespomenúť zvuk. Zariadenie disponuje dvomi reproduktormi, jedným vo vrchnej časti zariadenia a druhým v spodnej, no ich kvalita nie je takou, že by vás očarila. Vzhľadom však na cenu zariadenia, sú ku kategórii smartfónu adekvátne.

Redmi Note 11: Kamera

Hoci ostatné modely z produktovej rodiny Redmi Note 11 majú 108 MP hlavnú kameru, tak najmenej vybavený smartfón disponuje „len“ 50 MP hlavným snímačom s clonou f/1.8. Musím povedať, že vôbec mi to nevadilo a som zástancom toho, že naháňať sa za megapixelmi, nemá jednoducho zmysel. Kamera je doplnená o 8MP ultraširokouhlý fotoaparát (118°) s clonou f/2.2, ako aj 2MP makro snímač s clonou f/2.4 a 2MP hĺbkový fotoaparátom s clonou f/2.4.

Redmi Note 11_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera ako taká nesklame, ale nenadchne hoci v porovnaní so smartfónmi v podobnej cenovke, si vedie o dačo málo lepšie. Nečakajte však zázraky. Kamera je schopnou zachytiť pomerne kvalitné snímky v prípade, že máte ideálne svetelné podmienky. Klesajúcim svetlom fotografie strácajú na kvalite a pribúda šum. Rovnako musím povedať, že aj pri priblížení obrazu, výsledná fotografia stráca rýchlo na kvalite. Predtým, ako sa ale vrhneme na vzorky fotografií, tak treba povedať, že fotografie nižšie prešli kompresiou. Fotografie v plnej kvalite môžete nájsť na tomto odkaze.

Čo treba ďalej povedať je, že v prípade fotenia v noci, nočný režim som použil asi do 10x. Pýtate sa prečo? Dôvodom je, že rozdiel medzi bežným režimom a fotením v nočnom režime, nie je takmer viditeľný. Teda až na to, že v nočnom režime trvá zachytenie fotografie a poznanie dlhšie. Rovnako musím povedať, že v niektorých prípadoch sa mi zdalo, že nočný režim dokonca kvalitu fotografie zhoršil.

Kde treba však kameru pochváliť, je práca s bokeh efektami. Kamera je schopnou pomerne rýchlo reagovať na preostrenie objektov a následného rozmazania pozadia.

Nižšie si môžete pozrieť niekoľko vzoriek fotografií, aby ste mali predstavu o tom, ako kamera fotí.

Čo sa týka videí, tak kamera je schopnou natáčať pri FULL HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. 4K videá smartfón bohužiaľ nepodporuje. Videá ako také v smartfóne vyzerajú pekne. V prípade však, ak ich pustíte na väčšej obrazovke, napríklad na počítači, tak video sa javí menej ostré. Veď posúďte nižšie sami.

Redmi Note 11: Zhrnutie

Smartfón Redmi Note 11 patrí medzi cenovo dostupnejšie smartfóny, pričom mňou testovaná verzia telefónu sa predáva už od 165€. To je aj jeden z dôvodov, prečo telefón vo všeobecnosti hodnotím kladne. Ponúka displej, ktorý u konkurencie v tejto cenovke nenájdete a rovnako sa môže pochváliť batériou, ktorej výdrž v pozitívnom slova zmysle vyčnieva. Kde ma zariadenie sklamalo je, že je náchylné na poškrabanie zadnej steny pri dotyku s o niečo ostrejším materiálom.

V prípade kamerového modulu, vzhľadom na svoju cenu, nemôžem telefón hodnotiť negatívne. Rovnako musím vyhodnotiť aj výkon smartfónu, hoci nejde o „delo“. Telefón plnohodnotne postačuje na bežnú prácu s aplikáciami, či na hranie nenáročných hier. Chýbala mi však väčšia RAM pamäť, ktorá môže byť do budúcnosti výrazným limitom, aby ste mohli pristupovať k novším aplikáciám. Vo všeobecnosti by som odporúčal pozrieť sa po verzii telefónu so 6GB RAM, aby ste nemali obavy, že nebudete môcť pristupovať neskôr k novšiemu softvéru v obchode Play.

Telefón (vo 4GB verzii) by som vo všeobecnosti odporučil menej náročným používateľov, prípadne pubertiakom, či starým rodičom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close