Technológie

Ako vplýva obnovovacia frekvencia displeja na batériu smartfónu?

Čo je to obnovovacia frekvencia ako vlastne vplýva na výkon zariadenia a výdrž batérie? Oplatí sa investovať do vyššej frekvencie?

Obnovovacia frekvencia displeja je čoraz frekventovanejším pojmom v prípade smartfónov. Nie je vôbec divu, prečo. Vyššia obnovovacia frekvencia je totiž jedna z prvých vecí, ktorú si na novom zariadení potencionálny zákazník všimne.

Výrobcovia sa totiž pri promovaní nového zariadenia snažia upútať pozornosť rôznymi zlepšeniami. No nejaké zlepšenie pri fotoaparáte alebo pri rozlíšení displeja si voľným okom človek vôbec nevšimne. Iné to je ale pri obnovovacej frekvencii. Čím je vyššia, tým sa všetky úkony zdajú čistejšie a svižnejšie. Ako však obnovovacia frekvencia vplýva na zariadenia? Na tému upozornil web visermark.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je obnovovacia frekvencia?

Displeje smartfónov nie sú statické. Obsah, ktorý sa na nich zobrazuje, sa mení počas aktualizácie každého pixelu. Takúto aktualizáciu pixelu nazývame aj obnovovanie a to neprebieha náhodne, ale v istých pravidelných intervaloch. No a tieto intervaly sú taktiež známe pod pojmom frekvencia. Čím je táto frekvencia vyššia, tým častejšie prebieha obnovovanie pixelov. V praxi to znamená, že obraz sa obnovuje častejšie a je tak plynulejší. Viac dopodrobna sme sa obnovovacej frekvencii venovali v tomto článku, kde je taktiež vysvetlený rozdiel s vzorkovacou frekvenciou dotyku.

Časté zmeny pixelov môžeme pozorovať najmä pri hrách, kde je priebeh mimoriadne dynamický. Pri takýchto aplikáciách je vyššia obnovovacia frekvencia viac než vítaná. No napríklad pri čítaní článku alebo písaní e-mailu je na obrazovke veľa statických objektov, ktoré nie je potrebné tak často aktualizovať. Vtedy je vyššia obnovovacia frekvencia zbytočná a skôr na záťaž, ako na úžitok.

samsung galaxy s23+ vykon
Zdroj: Vosveteit.sk

Viac Hz = vyššia spotreba batérie

Samozrejme nič nie je dokonalé a aj vyššia obnovovacia frekvencia má svoje nevýhody. Tou hlavnou je určite zvýšená spotreba batérie. Preto je určite dôležité sa zamyslieť nad tým, či sa skutočne oplatí prepnúť na vyššie hodnoty obnovovacej frekvencie.

Podľa analytikov zo spoločnosti Visermark, ktorí testovali vplyv frekvencie na výdrž batérie, rozdiel medzi 60Hz a 120Hz je razantný. Pritom ak by sme porovnávali 60Hz so 144Hz, tak rozdiel je ešte väčším. Výsledky ich práce hovoria, že pri prezeraní Gmailu vie byť úspora batérie pri 60 Hz na hodnote 10 percent voči 120 Hz frekvencii a až 30 percent voči 144 Hz frekvencii. V prípade, ak by sme porovnávali 60Hz k 90Hz, tak úspora energie vie byť niekde na úrovni okolo 7 až 8%.

O tejto situácii samozrejme vedia aj výrobcovia, preto do svojich zariadení implementujú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu. To znamená, že ak píšete e-mail, frekvencia sa automaticky zníži pre šetrenie batérie, no pri takej hre sa zvýši na maximum pre čo najlepší efekt.

Pri tejto adaptívnej frekvencii ale musia byť výrobcovia mimoriadne flexibilný. Dnes totiž na svojich smartfónoch vykonávame naraz viacero vecí, prepíname sa medzi viacerými aplikáciami. Je preto potrebné, aby tento adaptívny algoritmus bol schopný zachytiť všetky tieto zmeny a zároveň čo najlepšie optimalizoval batériu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close