WiFi 6: Nejde len o prenosovú rýchlosť. Pozrite sa, aké výhody prináša tento nový štandard

Tento rok je rokom, kedy viacerí výrobcovia smartfónov začali predstavovať zariadenia s WiFi 6 štandardom. Čo to vlastne je a čo prináša?

WiFi 6
Zdroj: Pixabay.com (ivke32)

Rok 2020 priniesol viacero vlajkových smartfónov, ktoré sa hrdia najnovším WiFi 6 štandardom (IEEE 802.11 AX). Čo to však presne znamená a aké výhody prináša?  V čom je lepší ako WiFi 5 štandard? Tak na tieto otázky sa Vám pokúsime nižšie priniesť odpovede.

Je to len o rýchlosti? Nie, nie je…

Samozrejme, s príchodom nového WiFi 6 štandardu sa zvýšila aj maximálna prenosové rýchlosť, a to až na 9,6Gbps. Len pre porovnanie, prenosová rýchlosť WiFi 5 štandardu je „len“ 3,5Gbps. Určite mnohých z Vás napadne, že o takýchto rýchlostiach sa nám môže len „snívať“, a v realite ich nikdy ani nedosiahneme so súčasne dostupnými internetmi od jednotlivých poskytovateľov. Máte aj pravdu. Treba dodať, že obe maximálne prenosové rýchlosti sú len teoretické. Inými slovami, v praxi sú o niečo nižšími. Zároveň priemerná rýchlosť internetu u bežného Slováka sa pohybuje približne na úrovni okolo  70.22Mbps.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci rýchlosť prenosu je dôležitou, tak to nie je jediným benefitom nového štandardu. Oveľa dôležitejšia je napríklad vlastnosť, ktorá umožňuje pripojenie oveľa väčšieho množstva zariadení súčasne. Šírka pásma WiFi 6 je 4-krát väčšia oproti WiFi 5. Laicky to znamená, že môžete pripojiť značne viac zariadení bez toho, aby to malo vplyv na rýchlosť siete týchto zariadení. Pre lepšiu ilustráciu, predstavte si preplnenú dvojprúdovú diaľnicu, a teraz si predstavte štvorprúdovú diaľnicu. Práve táto vlastnosť nového WiFi štandardu je dôležitou, dôvodom je narastajúci počet pripojených zariadení v sieti. V minulosti sme mali pripojený k sieti počítač a smartfón, ale dnes sú to už hodinky, televízie, chytré vysávače, rôzne kamerové systému a ďalšie desiatky produktov. WiFi 6 štandard zvládne približne 4-krát toľko pripojených zariadení, ako predošlá generácia.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Ďalšou výhodou je vyšší bezpečnostný protokol WPA 3 (Wi-Fi Protected Access Version 3). Tento protokol reaguje na už zastaralý protokol WPA 2, ktorý bol uvedený WiFi Alianciou viac ako jednu dekádu dozadu. WiFi Aliancia tvrdí, že WPA3 zmierni bezpečnostné problémy spôsobené slabými heslami a zjednoduší proces nastavenia zariadení bez zobrazovacieho rozhrania.

Xiaomi skryte menu bateria
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem rýchlejších prenosových rýchlosti, väčšieho množstva pripojených zariadení a lepšej bezpečnosti, nový WiFi 6 štandard je aj menej energeticky náročnejší v porovnaní s predošlou generáciou. Jednak môže za to vyššia prenosová rýchlosť, ale aj funkcia „Target waket  time“ (TWT). Táto funkcia v zjednodušenej podobe zabezpečuje lepší manažment WiFi ako tomu bolo doposiaľ. Môžeme ho opísať ako proces automatického prepínania medzi režimami spánku a aktívnym prenosom.

Kedy dostanete WiFi 6?

Nuž, nie je to také jednoduché, ako si možno myslíte. Nový WiFi 6 štandard v plnohodnotnej podobe nie je možné rozbehať so staršími zariadeniami. Dôvodom je, že to nie je to len o softvéri, ale aj o hardvéri, teda jednotlivých súčiastkach. Inými slovami, aby ste ho mohli využívať, tak  budete musieť mať zariadenia s podporou tejto technológie (teda napríklad router a smartfón). Čo sa týka kompatibility, tak k WiFi 6 routeru môžete pripojiť aj zariadenia, ktoré tento štandard nepodporujú, nebudete však môcť využívať jeho výhody s výnimkou väčšieho množstva pripojených zariadení.

V súčasnosti v prípade smartfónov týmto novým štandardom disponujú napríklad zariadenia z produktovej línie Samsung Galaxy S20 či Xiaomi Mi 10, ktoré boli predstavené len nedávno. Do tejto rodiny zariadení sa má zároveň už čoskoro pripojiť aj produktová rada smartfónov Huawei P40.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre