Čo je to virtuálna RAM pamäť a prečo by táto funkcia mala zaujímať každého s lacnejším smartfónom?

Virtuálna RAM pamäť je funkciou, ktorú ocenia najmä majitelia dostupnejších smartfónov. Čo to však je a ako funguje?

RAM pamat v smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

RAM pamäť, alebo Random-access memory, čo to je? Naše zariadenia na to, aby riadne fungovali, tak musia mať dostatok výkonu. Najčastejšie sa v súvislosti s touto témou spomína procesor, ale nejde iba o ten. Jedným zo základných komponentov našich zariadení, je i RAM pamäť. Tá nám slúži za účelom krátkodobého úložiska, kde sa zapisujú dáta z práve aktívnych aplikácií. Ide o špeciálny typ pamäte, ktorý je výrazne rýchlejším, ako klasický úložný priestor. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že v RAM pamäti nájdeme dáta, s ktorými systém musí pracovať „práve teraz“. Rovnako môžeme zovšeobecniť, že táto rýchlosť je opodstatnená, pretože ukladá všetky pokyny súvisiace s procesmi, ktoré sa v danej chvíli vyvíjajú. Čím viac procesov budete vykonávať, tak tým viac RAM pamäte potrebujete.

Čo je to Virtuálna RAM pamäť?

V posledných mesiacoch sa môžeme čoraz častejšie stretávať s pojmom Virtuálna RAM pamäť. Čo to však je a ako funguje? Túto technológiu dnes nájdeme vo viacerých zariadeniach, nie je však ešte masovo dostupnou. Nedávno ju napríklad začali sprístupňovať výrobcovia Xiaomi, ale i Samsung. Predtým bola dostupnou napríklad v telefónoch spoločnosti Oppo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Technológia virtuálnej RAM pamäte však nie je vcelku novou. Vo svete počítačov, sa s ňou môžeme stretávať už roky. V operačnom systéme Windows, je prítomnou od verzie Windows 98. Už asi tušíte, že dostatok RAM pamäte je pre riadny a komfortný chod zariadenia, nevyhnutnosť.

Virtuálna RAM pamäť za týmto účelom, ak nemáte dostatok voľnej „bežnej“ RAM pamäte, tak úložný priestor premieňa v RAMku. Táto technológia funguje spôsobom, že zablokuje určitý počet GB úložného priestoru, ktorý sa následne využíva na prácu s aktuálne bežiacimi procesmi. Túto technológiu výrobcovia smartfónov volajú rôzne. Napríklad Samsung, ju volá RAM Plus, zatiaľ čo iní, najčastejšie „Vritual RAM“, či rozšírená RAM.

Funkcia rozsirenia RAM pamate_xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo svojej podstate virtuálna RAM funguje tým spôsobom, že keď využívate veľkú časť pamäte RAM, funkcia rozšíriteľnej virtuálnej pamäte RAM odošle dočasné súbory do tohto rezervovaného interného úložného priestoru. Následne dôjde k uvoľneniu miesta vo vašej skutočnej fyzickej pamäti RAM na načítanie ďalších aplikácií. Keď sa chcete prepnúť späť na staršie aplikácie, telefón prenesie tieto dočasné súbory z interného úložiska späť do pamäte RAM, čo vám umožní znova použiť tieto aplikácie.

V čom je funkcia virtuálnej RAM pamäte „Game changerom“?

V prípade smartfónov, RAM pamäť pracuje mierne odlišne od RAM pamäte v počítačoch v dôsledku čoho, nedostatok priestoru, vás nikdy nezastaví v otváraní ďalších aplikácií. V čom je teda táto technológia „Game changerom“? V prípade, ak v smartfóne sa priblížite k využitiu plnej kapacity RAM pamäte, tak systém začne odstraňovať dočasné súbory aplikácií na pozadí. To vám umožní používať novšie aplikácie, ale na druhej strane, keď opäť otvoríte staršiu aplikáciu, s ktorou ste pracovali nedávno, zistíte, že sa spustila znova namiesto toho, aby ste pokračovali tam, kde ste skončili.

Rozšíriteľná virtuálna pamäť RAM rieši tento problém do určitej miery tým, že zvyšuje efektívnosť toho, ako RAM spracováva údaje. Inými slovami, telefón inteligentne zvládne dodatočné zaťaženie pamäte RAM namiesto vynútenia vypínania starších aplikácií.

Multitasking_Android
Zdroj: Vosveteit.sk

V závere však treba dodať, že funkcia virtuálne RAM pamäte, ju v skutočnosti nezväčšuje, a preto pri výbere nového zariadenia dbajte na to, aby ste si vybrali telefón, ktorý má dostatočne veľkú RAM. V súčasnosti, odporúčame smartfóny aspoň s 6GB a viac RAM. Rovnako treba povedať, že virtuálna RAM pamäť nie je rovnako efektívna, ako je bežná RAMka, ktorá bude vždy rýchlejšie a spoľahlivejšia. Prekonáva dokonca i rýchlosti úložiska typu UFS 3.0 a UFS 3.1, čo sú jedny z najrýchlejších možností, ako môžete v súčasnosti zapisovať a čítať dáta z úložného priestoru.

Rovnako treba uviesť, že každý výrobca smartfónov ponúka inú kapacitu pamäte, akú možno rezervovať pre tento účel. Vo všeobecnosti však, výrobcovia ponúkajú možnosť navýšenia bežnej operačnej pamäte o 1 až 3GB.

Nové zariadenia sa už dodávajú s touto funkciou aktivovanou, zatiaľ čo ostatné, ktoré už boli na trhu, dostávajú funkciu na diaľku prostredníctvom aktualizácií softvéru. Treba však dodať, že funkcia je aktuálne dostupnou len pre obmedzený počet smartfónov pričom výrobcovia zariadení, ju najčastejšie distribuujú od tých výkonnejších k menej výkonným zariadeniam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre