ANDROIDHuaweiSpravodajstvo

Máte Huawei smartfón? Pozrite sa, čo sa pre Vás mení v spojitosti so sankciami zo strany USA

Dočasná licencia, ktorá umožňovala úzku spoluprácu medzi Huawei a Google skončila

Len pár dní dozadu sme upozorňovali na blížiaci sa  koniec podpory telefónov Huawei zo strany spoločnosti Google. Dôvodom tohto ukončenia podpory sú sankcie zo strany americkej vlády, ktoré doteraz umožňovali obmedzenú kooperáciu Google s Huawei na základe dočasných licencií. Spolupráca spoločností sa však týkala len telefónov predstavených pred májom minulého roka.

Poďme sa pozrieť na to, aké dôsledky bude mať strata dočasných licencií na používateľov smartfónov spoločnosti Huawei.


Aktualizované 13:42: Medzičasom sa nám podarilo získať vyjadrenie spoločnosti Huawei k vzniknutej situácii, ktoré nájdete na odkaze nižšie.

Slovenský Huawei prezrádza, ako to bude reálne vyzerať s aktualizáciami zariadení po strate platnosti licencií

Pôvodný článok nechávame nižšie v pôvodnom znení. Z vyjadrenia spoločnosti vyplynulo, že Huawei bude aj naďalej uvoľňovať systémové aktualizácie a opravy pre svoje zariadenia. Zároveň, že aplikácie stiahnuté z obchodu Google Play budú aj naďalej aktualizovanými vrátane aplikácií od spoločnosti Google. Huawei tiež prezradil, že všetky zariadenia predstavené s GSM budú mať aj naďalej prístup k obchodu Play.


Stane sa môj telefón nefunkčným?

Strata licencie automaticky neznamená, že váš telefón prestane fungovať. Niečo podobné si už dlhšiu dobu prežívajú používatelia nových modelov zariadení spoločnosti. Spoločnosť Huawei však stráca možnosť aktualizácie komerčných produktov. Takzvané open-source produkty, ktorým je napríklad aj Android, bude môcť aj naďalej využívať. V tejto fáze je zároveň nejasné, či používatelia stratia funkčnosť aplikácií ako je Gmail, Mapy, Google Play a podobne. Dôvodom je, že existujúce staršie smartfóny boli dodané na trh už spolu s Mobilnými službami Google. Najpravdepodobnejší scenár teda je, že všetky aplikácie budu fungovať ako doteraz s tým rozdielom, že do budúcna už nebudú aktualizované. Stopka pre aktualizácie by sa mala dotýkať len aplikácií z balíčka GSM, teda napríklad Youtube, Google Mapy, Gmail a podobne.

O Vašu bezpečnosť bude postarané ako doteraz

Strata podpory aktualizácií zo strany Google neznamená, že Vaše zariadenie nebude už naďalej zabezpečeným. Spoločnosť Huawei bude aj naďalej uvoľňovať bezpečnostné aktualizácie pre svoje zariadenia.

Google Chrome Stop
Zdroj: Vosveteit.sk

Všetko bude vyzerať ako doteraz

Nezmení sa Vám ani rozhranie telefónov a ani aplikácií. Dôvodom je, že Huawei využíva svoju vlastnú nadstavbu, ktorá prispôsobuje vzhľad zariadenia vrátane viacerých dodatočných funkcií, ktorým „holý“ Android nedisponuje.

Aj naďalej existujú alternatívy

V prípade, ak by nastala situácia, napríklad znefunkčnenie niektorých aplikácií, za ktorými stojí Google, tak aj naďalej existujú desiatky alternatívnych služieb vrátane obchodov s aplikáciami. V súčasnosti spoločnosť Huawei prevádzkuje 3. najväčší obchod s aplikáciami a hrami na sveet. Takzvaný App Gallery, ktorý v súčasnosti disponuje viac ako 80 tisícmi aplikáciami, pričom do neho pribúdajú každým dňom nové vrátane lokálnych aplikácií. Okrem iného existujú aj ďalšie plnohodnotné obchody s Android aplikáciami a hrami.

Alternativne obchody ku Google Play
Zdroj: Vosveteit.sk

Zhrnutie

Aby sme zhrnuli, čo nás čaká, tak najpravdepodobnejší scenár je, že aplikácie spoločnosti Google nebudú už pre používateľov Huawei smartfónov aktualizované. Tým „najčiernejším“ scenárom je znefunkčnenie aplikácií patriacich do platformy GSM. Tento scenár však nepredpokladáme a to z dôvodu, že zariadenia boli v minulosti certifikovanými pre využívane GSM. Aktualizácie systému však budú používatelia dostávať aj naďalej. Znamená to, že smartfóny (ktorým neskončil životnú cyklus), budú aj  naďalej zabezpečenými.

Za spomenutie určite tiež stojí povedať, že dočasná licencia, ktorej skončila platnosť, môže byť v priebehu nasledujúcich hodín, prípadne dní, opäť obnovená, tak ako tomu bolo už niekoľkokrát.  V tomto prípade by sa pre používateľov telefónov nič nezmenilo a bol by zachovaný status quo.

Čaká nás svet bez Androidu?

Nuž, aj takáto situácia môže nastať. Spoločnosť Huawei aktuálne pracuje na alternatívnom operačnom systéme HarmonyOS, ktorý by mal poháňať viacero typov zariadení. V súčasnosti sme ho moli vidieť napríklad v chytrých televízoroch. Tak isto sme mohli vidieť aj vývojárske verzie pre Android, pričom sa opäť začalo špekulovať, že by už čoskoro mohol byť oficiálne predstavený aj pre smartfóny.

HarmonyOS
Zdroj: Youtube (XEETECHCARE)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close