HuaweiSpravodajstvo

K predstaveniu smartfónu s HarmonyOS by mohlo dôjsť ešte v priebehu tohto roka

Huawei by mohol údajne ešte v tomto roku predstaviť prvý smartfón s operačným systémom HarmonyOS, ktorým chce nahradiť Android

Krátko po uvalení prvých sankcií zo strany USA voči Huawei, na povrch vyplávali informácie, že spoločnosť pracuje na alternatívnom operačnom systéme HarmonyOS. Malo ísť o operačný systém, ktorý by poháňal viacero druhov zariadení, od chytrých televízií, hodiniek, automobilov až po smartfóny a podobne. Doteraz však nebol oficiálne predstavený žiaden smartfón s týmto operačným systémom, hoci sa to očakávalo ešte v priebehu minulého roka. Na druhej strane treba povedať, že spoločnosť už stihla predstaviť napríklad chytrú televíziu poháňanú s týmto systémom.

Má prísť aj na smartfóny

Najnovšie správy, na ktoré poukazuje čínsky portál tech.sina.com.cn hovoria, že spoločnosť neopustila túto myšlienku, pričom uvedenie mobilného zariadenia s HarmonyOS môže byť predo dvermi. Portál sa odvoláva na informácie z dodávateľského reťazca spoločnosti.

HarmonyOS
Zdroj: Huawei (Twitter)

Dôvodom oneskorenia predstavenia zariadenia s HarmonyOS malo byť údajne nedostatok kompatibilných aplikácií. Vďaka rapídnemu rozvoju HMS sa situácia však mala razantne zmeniť. Išlo by vcelku o logické vysvetlenie a pravdepodobne aj o správny krok, ak by sa Huawei v minulosti rozhodol pozastaviť dostupnosť HarmonyOS v dôsledku nedostatku aplikácií. Spoločnosť by sa tak bezpochyby vyhla obdobným problémom, akými si prešiel aj Microsoft v spojitosti s operačným systémom Windows Mobile, ktorý bol skvelo optimalizovaný a to aj pre menej výkonné zariadenia, avšak chýbali mu aplikácie a hry.

Okrem iného, správy na ktoré poukazuje portál by vcelku dávali zmysel. Keď sa pozrieme len niekoľko dní dozadu, tak počas konferencie China Information Technology Congress 2020 Summit, Yu Chengdong (riaditeľ divízie Spotrebiteľského podnikania spoločnosti Huawei) povedal, že budú v priebehu tohto roka predstavovať viacero zariadení poháňaných operačným systémom HarmonyOS vrátane IoT zariadení, počítačov a rovnako spomenul  aj to, že v pláne majú predstaviť aj mobilný telefón.

Spoločnosť zároveň v minulosti odkryla, že prípadná aktualizácia súčasných Android zariadení na nový operačný systém môže byť realizovaná vo veľmi krátkom časovom úseku. Je to údajne otázka niekoľkých dní. Akoby však tento proces vyzeral v praxi nie je aktuálne známe. Môžeme však očakávať, že Huawei ponechá pravdepodobne používateľom na výber medzi Androidom a HarmonyOS.

Teoreticky prvým zariadením s týmto operačným systémom by mohol byť smartfón Huawei Mate 40, ktorého predstavenie je očakávane v blízkej budúcnosti. Okrem iného pôjde o posledné zariadenia v dôsledku sankcií zo strany USA, ktoré bude poháňané procesorom Kirin, za ktorého výrobou stojí spoločnosť TSMC.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close