Ťažba vesmírnych zdrojov ukrýva nesmierne bohatstvo. Kto by mal mať naňho nárok?

Privatizácia vesmíru sa javí ako ďalší prirodzený krok, je však tým správnym?

Obsadenie inych planet
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), flickr.com (Climate State)

Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX sa 30. mája 2020 zapísala do histórie. Stala sa totiž prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá vyviezla astronautov NASA do vesmíru. Hovorí o tom YouTube kanál Second Thought.

Išlo o obrovský krok vpred, nie len pre budúcnosť amerického vesmírneho programu, ale aj pre súkromné spoločnosti ako také. Ukázalo sa, že aj súkromníci vedia spolupracovať s krajinami a priložiť ruku k dielu, čo sa týka vesmírneho cestovania. Objavujú sa však už aj dohady o privatizácii vesmíru, minimálne obežnej dráhy, zatiaľ čo národy sa presunú o kúsok ďalej, na Mesiac. Lenže kto bude ťažiť z privatizácie vesmíru?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírne právo

V roku 1967 bola podpísaná takzvaná kozmická zmluva, s ktorou do dnešného dňa súhlasilo viac ako sto krajín. Ide o dohodu, ktorá zakazuje prechovávanie jadrových zbraní na obežnej dráhe Zeme, alebo na inom kozmickom telese. Zároveň sa v nej píše, že žiaden národ nemá nárok vlastniť akékoľvek kozmické teleso.

Problém je, že zmluva bola podpísaná v dobe, kedy sa o vesmíre toho veľa nevedelo. Dnes vieme, že asteroidy môžu skrývať vzácne suroviny, ktoré by sa dali vyťažiť. V roku 2015 USA schválili takzvaný Space Act, ktorý upresňoval postavenie krajiny a ich právomocí vo veci ťažby vesmírnych zdrojov. Píše sa tam, že americký občania majú právo skúmať vesmír a zároveň ťažiť zdroje, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Zaujímavosťou je, že ešte v 60. rokoch vznikla skupina menej rozvinutých národov, s názvom Group 77. Tieto krajiny sa rozhodli využiť svoj počet medzi krajinami Spojených národov na to, aby ovplyvnili formovanie medzinárodného vesmírneho práva. Ich cieľom bolo spravodlivé rozdelenie vesmírnych zdrojov celému svetu a nie, aby sa nesmierne bohatstvo, dostalo do rúk tých najbohatších krajín. Group 77 mala víziu nového ekonomického poriadku, ktorý by zlepšil život všetkým národom na Zemi.

Rozdeliť zisky spravodlivo všetkým národom sa pokúsila skupina niekoľkokrát, no vždy to skončilo neúspechom. Dnes stojíme na hranici nového vesmírneho veku a privatizáciou vesmíru umožňujeme najbohatším spoločnostiam planéty prístup k bohatstvu, ktoré ukrývajú vesmírne zdroje. Najpesimistickejšia vízia budúcnosti hovorí o tom, že ak by sa dostali najbohatší ľudia planéty ku ťažbe vesmírnych zdrojov, zisky z tejto činnosti by im umožnili kúpiť si celé krajiny. Prístup k nesmiernemu bohatstvu, ktoré vesmír ukrýva, by mohol znamenať dve veci: Prehĺbenie priepasti medzi bohatými a chudobnejšími národmi, alebo možnosť spravodlivo rozdeliť zdroje tak, aby mohli z výhod ťažiť všetci ľudia na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre