Loď Spaceship Neptune má ponúknuť možnosť cestovanie, ktorá nás má priblížiť bližšie k hranici vesmíru

Mala by sprostredkovať možnosti letu na "hranicu vesmíru" pre širšiu skupinu ľudí

Spaceship Neptune
Zdroj: Spaceship Perspective

Vesmírna turistika je vcelku diskutovanou témou, ktorá nabrala na popularite obzvlášť po tom, ako americká NASA v priebehu júna minulého roka informovala, že SpaceX môže už v tomto roku doviezť prvých turistov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Nejde však o lacný špás, podľa informácií z minulého roka by jedna noc mala na ISS stáť 31 000€. 

Spaceship Neptune a vesmírna turistika

Spoločnosť Spaceship Perspective oznámila, že v roku 2021 začne s ostrým testovaním (vesmírnej) lode Spaceship Neptune. Malo by ísť o loď, ktorá vo výraznej miere priblíži vesmírnu turistiku „bežnému človeku“.  Zároveň však treba dodať, že nepôjde  „doslova o vesmírnu loď“, ale o špeciálnu kapsulu, ktorá prostredníctvom balónov vynesie pasažierov na „okraj vesmíru“. Samotný balón by mal mať priemer približne 200 metrov a naplnený má byť  vznášajúcim sa vodíkom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Spaceship Neptune_3 (2)
Zdroj: Spaceship Perspective

V publikovanej tlačovej správe sa ďalej píše, že na lodi pracujú spolu so spoločnosťou PriestmanGoode, pričom loď bude schopná odviesť 8 turistov. Spoločnosť ďalej uvádza, že takýto let bude trvať približne 6 hodín, pričom turistov vynesie do výšky približne 30 480 metrov. Ide o hranicu, ktorá sa volá Stratosféra. Samotný výstup  do tejto výšky má trvať lodi približne 2 hodiny, kde turisti strávia ďalšie 2 hodiny. Následne pristátie má prebiehať prostredníctvom vzostupu do more, kde po turistov príde loď. Tu však treba dodať, že výška, do ktorej vzlietnu turisti nie je  doslova vesmír, ten totiž začína približne na hranici 100 kilometrov nad povrchom Zeme (pozn. redakcie: niektoré štúdie naznačujú, že hranica vesmíru je už na úrovni 80 kilometrov), ide o takzvanú Kármanovú hranicu, s ktorou prišiel výskumník aerodynamiky Theodore von Kármán ešte v roku 1963 (ide  priestor kde už nie je potrebný na let nárast plochy krídiel a rýchlosti z dôvodu redšej koncentrácie vzduchu).

Spaceship Neptune_vesmirna turistika_2
Zdroj: Spaceship Perspective

Na prvý pohľad sa môže takýto výlet zdať ako „zábavka bohatých“, spoločnosť však hovorí, že ju chce sprístupniť aj bežným ľuďom. Treba však dodať, že určite takýto let nebude stáť ako bežná letenka. Spoločnosť hovorí o cene, ktorá má byť „dostupných“ 125 tisíc dolárov. Či ide o dostupnú cenu, necháme na posúdenie každého z Vás.  Spoločnosť však dodáva, že pomocou rôznych programov sprístupni let aj pre bežných ľudí. Predstavu spoločnosti ako by takýto let mal prebiehať si môžete pozrieť nižšie vo videu.

Spoločnosť ďalej hovorí, že prvý skúšobný let sa odohrá už v priebehu budúceho roka z Kennedyho vesmírneho strediska NASA na Floride. Pevne veríme, že tento projekt dopadne úspešnejšie ako nedávny let Mike Hughesa, ktorý si v domácich podmienkach poskladal raketu, s ktorou sa chcel dostať „čo najvyššie“. Bohužiaľ tento let sa mu stal osudným. Mimochodom, v minulosti bol  zástancom teórie plochej Zeme.

Via autoevolution.com

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre