SpravodajstvoVeda a výskum

Spojené štáty šliapli na päty ruskému vesmírnemu programu. Šéf Roscosmosu nie je nadšený

Kroky Spojených štátov označil za "stupídne"

V pondelok vydala americká vláda zoznam čínskych a ruských spoločností, ktoré podľa nej majú vzťahy s vojenským priemyslom. Presnejšie označila 58 čínskych spoločností a 43 ruských spoločností. Píše portál ArsTechnica.

Obchodný tajomník Spojených štátov, Wilbur Ross tvrdí, že jeho oddelenie si uvedomuje dôležitosť regulovania partnerstiev svetových spoločností s USA. Cieľom má byť boj proti Číne a Rusku, ktoré sa snažia zvrátiť vývoj amerických technológií, v rámci svojho destabilizačného vojenského programu.

Na zoznam sa dostali aj niektoré vesmírne spoločnosti z oboch vyššie uvedených krajín. Presnejšie, na zozname je aj Progress Rocket Space Center v Rusku, ktoré sa zaoberá výrobou rakiet Sojuz. Tieto rakety prepravovali ruských kozmonautov, ale aj amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. USA využívali ruské Sojuzy posledných desať rokov, po tom ako sa skončil ich program vesmírnych raketoplánov.

Kroky Spojených štátov sa nepáčili ruskému lídrovi Roscosmosu, Dmitrijovi Rogozinovi. Ten ich označil za „ilegálne“ a „sprosté“.

„Spoločnosť, ktorú uviedli na svojom zozname, vyrába rakety, ktoré berú ich astronautov do vesmíru už desať rokov. Ukázalo sa, že hneď, ako si naši americkí kolegovia opravili svoju „trampolínu,“ tak sa rozhodli túto spoločnosť opľuť. Nie je na to trochu skoro? Čo ak sa vám vaša trampolína opäť pokazí?“ hovorí Dmitrij Rogozin.

Vesmírna „trampolína“

Jeho poznámka o trampolíne sa datuje šesť rokov dozadu. Pochádza z čias, keď bol Rogozin osobne označený v sankciách Spojených štátov, keď sa riešila ruská invázia na Krym. V tom období bola americká NASA odkázaná na ruský vesmírny program a Rogozin povedal:

„Aby svojich astronautov posielali na vesmírnu stanicu pomocou trampolíny.“

Túto poznámku mu vrátila Spoločnosť SpaceX, ktorej sa podarilo od roku 2011 úspešne dopraviť astronautov na vesmírnu stanicu z americkej pôdy. Šéf SpaceX, Elon Musk sa následne vyjadril že „trampolína funguje.“

Rogozinove najnovšie vyjadrenia naznačujú, že rakety spoločnosti SpaceX môžu v budúcnosti vykázať nejaký problém. Na druhú stranu sa však zdá, že je Rogozin posadnutý úspechom SpaceX. Muskova spoločnosť totiž poškodila ekonomické prospekty Rogozinovej korporácie.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close