SpravodajstvoVeda a výskum

Elon Musk po rokoch vracia úder Ruskej vesmírnej agentúre – „trampolína do vesmíru fungovala,“ uviedol na tlačovej konferencii

Vzťahy medzi NASA a Roscosmos sa čiastočne narúšajú a najnovšie "prikúril" aj samotný Elon Musk

Vzťah medzi americkou NASA a ruskou vesmírnou agentúrou Roscosmos nebol nikdy úplne ideálny, no rokmi spolupráce sa dokázali obe agentúry vzájomne rešpektovať, najmä z dôvodu, že posledné roky sa musela NASA spoliehať výlučne na ruské rakety a kozmické lode Sojuz, ktoré boli jediné schopné vyniesť astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Napätie medzi oboma krajinami tak od roku 2011 pomaly utíchalo, najnovšie posmešky z úst Elona Muska však Rusov skôr potešili, ako urazili. 

Elon Musk po rokoch vracia úder

Celý príbeh posmeškov medzi oboma vesmírnymi agentúrami sa začal ešte v roku 2014, kedy šéf ruského Roscosmosu, Dmitrij Rogozin uviedol, že USA by mohlo „svojich astronautov posielať na ISS pomocou trampolíny,“ čím poukazoval na to, že USA sa už v tej dobe 3 roky spolieha výlučne na ruské kozmické lode.

NASA sa ku tomuto komentáru nikdy nevyjadrila, no najnovšie sa do slovnej prestrelky zapojil riaditeľ spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorá pred pár dňami po 9 rokoch dokázala spoločne s NASA vyniesť amerických astronautov na ISS. Po úspešnej misii sa konala tlačová beseda, počas ktorej Elon Musk uviedol, že „trampolína funguje,“ čím narážal na 6 rokov starý komentár šéfa Roscosmosu, „ide o interný vtip,“ dodal Musk na záver.

Ruský šéf Roscosmosu svojim partnerom neskôr zagratuloval

Vrátený úder od Elona Muska však v Rusku nevyvolal žiadne negatívne emócie, práve naopak. Ku veľkému úspechu NASA a SpaceX zagratuloval samotný Dmitrij Rogozin priamo predstaviteľom oboch inštitúcií, pričom následne reagoval aj na komentár Elona Muska, pričom uviedol, že sa teší na bližšiu spoluprácu.

Všetky informácie o nedávnom štarte rakety Falcon 9 a kozmickej lode Crew Dragon, ktorá sa ku ISS dostala v spolupráci spoločností SpaceX a vesmírnej agentúry NASA nájdete na našom webe.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close