ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Sme o krok bližšie k najväčšej zmene v Google Play, ktorá tu mala byť už dávno. Uvíta ju každý používateľ Androidu!

Google sprístupňuje pre vývojárov aplikácií nástroj, prostredníctvom ktorého môžu deklarovať, aké dáta zbierajú o používateľoch v obchode Play a ako ich využívajú.

Nie je žiadnym tajomstvo, že mobilné aplikácie o nás zbierajú kvantum dát, ktoré sú neskôr najčastejšie využívané za účelom cielenie reklamy, či profilovania používateľov. Táto téma sa stala stredobodom pozornosti používateľov potom, ako iOS zaviedol povinnosť v obchode App Store, aby vývojári zverejňovali informácie, ku akým pristupujú a ako ich využívajú.

Tento tlak, ktorý bol zo strany Apple vyvinutý, tak bezpochyby mal dopad i na platformu Android. Dôvodom je, že Google neskôr oznámil, že obdobné štítky ochrany súkromia, budú dostupné aj v obchode Google Play. Tie by mali používateľom sprostredkovať informácie o tom, ku akým častiam smartfónu pristupujú vývojári aplikácií a ako využívajú dáta, ktoré vytiahnu zo zariadenia. Spoločnosť ešte v auguste tohto roka zverejnila predpokladaný harmonogram, kedy táto funkcia bude dostupnou v obchode Play.

Zatiaľ ide všetko podľa plánu

Google ešte v auguste informoval, že od vývojárov začne vyžadovať doplnenie požadovaných informácií v októbri tohto roka a neskôr, v prvom kvartáli 2021, používatelia budú mať tieto informácie dostupné v obchode Play. Konečný dátum, do kedy však budú môcť vývojári tieto informácie doplniť, je koniec marca 2022.

Najnovšie spoločnosť Google prostredníctvom svojich stránok informuje, že pre vývojárov sprístupňuje funkciu, ktorá im umožňuje deklarovať v obchode Play, aké dáta zbierajú a ako ich využívajú. Spoločnosť rovnako zdieľala videonávod, ako môžu pracovať s týmto nástrojom.

„Vývojári budú čoskoro povinní informovať nás o postupoch ochrany osobných údajov a zabezpečenia svojich aplikácií vyplnením formulára v službe Play Console. Neskôr sa tieto informácie zobrazia v zázname v obchode, aby používateľom služby Google Play pomohli pochopiť, ako zhromažďujete a zdieľate údaje o používateľoch, než si stiahnu vašu aplikáciu.“ píše Google v publikovanej správe smerom k vývojárom.

Ide o skvelé správy, ktoré naznačujú, že Google so zavedením tejto funkcionality nie je v oneskorení. Hoci si myslíme, že táto funkcia tu mala byť už dávno, ale ako sa hovorí, „lepšie neskôr, ako nikdy“. V každom prípade, nemyslíme si, že tieto nové informácie v obchode Play nejako razantne a hlavne skokovo zmenia správanie používateľov. Ide však o nástroj, ktorý z dlhodobého hľadiska určite dopomôže v rozvírení diskusie o ochrane osobných údajov, ktoré sú mnohokrát zo strany vývojárov zbierané aj v prípadoch, kedy ich reálne na používanie aplikácie nepotrebujú.

V každom prípade, aký je váš názor na túto tému, ide o krok dopredu, či nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close