Ako často smartfóny zdieľajú naše dáta? Štúdia odhaľuje, že je to častejšie, ako by sme chceli

Bez ohľadu na to, či máte Android alebo iOS, výsledky štúdie sú znepokojujúce.

sukromie android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že za slovíčkom „zadarmo“ sa častokrát schováva známa veta: „Ak je niečo zadarmo, tak pravdepodobne ste produktom Vy sám“. Nedávna štúdia ukázala, že viac ako polovica aplikácií zdieľa naše dáta s tretími stranami. Najčastejšie je to za účelom lepšieho cielenia reklamy. Rovnako sme upozorňovali na to, že mnohé aplikácie pristupujú k údajom, ktoré reálne nepotrebujú na svoje používanie. Takým najtypickejším príkladom sú kalkulačky, ktoré monitorujú polohu zariadenia. Tých príkladov je však neúrekom. Ako sa však správajú naše smartfóny?

Smartfóny odosielajú naše dáta častejšie, ako je žiadúce

Najnovšie spravodajský portál irishtimes upozorňuje na celkom zaujímavú štúdia, ktorá sa pozrela na to, ako často mobilné zariadenia odosielajú dáta. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Závery štúdia sú vcelku znepokojujúce. Dôvodom je, že naše mobilné zariadenia odosielajú údaje v relatívne krátkych frekvenciách, vďaka čomu sú viac menej neustále „živými“ a aktuálnymi. Analýza konkrétne odhaľuje, že telefóny so systémom Android a iOS zdieľajú naše údaje v priemere každé 4,5 minúty. Znepokujúce na tom je, že k tomuto zdieľaniu dochádza aj v kľudovom režime, keď sú vo vrecku nohavíc nečinnými. Samozrejme, základnou podmienok je byť pripojený k internetu.

„Prieskum Trinity College v Dubline vyvolal nové obavy týkajúce sa ochrany súkromia inteligentných telefónov. Prieskum tvrdí, že medzi spoločnosťami Apple a Google bol malý rozdiel, pokiaľ ide o zber určitých údajov.“ píše Irishtimes.

Profesor Doug Leith, ktorý štúdiu publikoval, poznamenáva, že smartfóny s operačným systémom iOS neponúkajú viac súkromia ako zariadenia s Androidom. Faktom však je, že smartfóny od spoločnosti Google zhromažďujú oveľa viac dát, ako tie od spoločnosti Apple. Podľa výpočtov nečinný telefón Google Pixel, odosiela každých 12 hodín asi 1 megabajt dát, zatiaľ čo iPhone zdieľa iba 52 kilobajtov.

Povolenia aplikacie
Zdroj: Pixabay.com (LoboStudioHambur)

Ide o rôzne údaje. Napríklad o prítomnosť SIM karty v smartfóne, podrobné informácie o zariadení, ako je napríklad IMEI číslo, sériové číslo, adresa MAC Wi-Fi, telefónne číslo a podobne.

„Myslím si, že väčšina ľudí akceptuje skutočnosť, že Apple a Google musia zhromažďovať údaje zo svojich telefónov, aby mohli poskytovať služby ako iCloud alebo Google Drive. Keď však svoje smartfóny používame iba ako telefóny – na uskutočňovanie a prijímanie hovorov, nič iné – je ťažké pochopiť, prečo výrobcovia musia zhromažďovať údaje. V tejto štúdii však zistíme, že Apple a Google zhromažďujú množstvo informácií práve v tejto situácii. Zdá sa to prehnané a je ťažké pochopiť, prečo je to nevyhnutné.“ hovorí profesor Doug Leith z Trinity College v Dubline

Štúdia ďalej hovorí, že nedochádza k zdieľaniu  len našich údajov, ale môže dochádzať aj k zhromažďovaniu ďalších. Napríklad informácie o ďalších zariadeniach pripojených k Wi-Fi sieti.

„WiFi MAC adresa identifikuje zariadenie vo Wi-Fi sieti a tak napríklad jedinečne identifikuje váš domáci router, hotspot v kaviarni alebo kancelársku sieť. To znamená, že Apple môže potenciálne sledovať, s ktorými ľuďmi ste nablízku, ako aj kedy a kde. To je veľmi znepokojujúce.“

Google komentoval štúdiu, Apple sa k nej zatiaľ nevyjadril

Portál rovnako ponúka aj vyjadrenie spoločnosti Google, ktorá komentovala štúdiu slovami nižšie:

„Tento výskum naznačuje, ako fungujú smartfóny,“ uviedol hovorca spoločnosti Google. „Moderné automobily pravidelne odosielajú výrobcom automobilov základné údaje o komponentoch vozidla, ich bezpečnostnom stave a servisných plánoch. Mobilné telefóny fungujú veľmi podobným spôsobom. Táto správa podrobne popisuje komunikáciu, ktorá pomáha zabezpečiť, aby bol softvér iOS alebo Android aktualizovaný, služby fungovali podľa očakávaní a telefón bol zabezpečený a fungoval efektívne.“

Spoločnosť Apple výsledky štúdie pre portál nekomentovala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre