fbpx
BezpečnosťSpravodajstvo

Ktoré mobilné aplikácie o nás zbierajú najviac dát? Pozrite si veľké porovnanie populárnych aplikácií

Asi nikoho neprekvapí, že najviac dát zbiera Facebook

Približne mesiac dozadu sme vám priniesli článok, v ktorom sme sa venovali téme dát a hackerom. Rozobrali sme si, aké dáta sú pre nich zaujímavými, ako aj to, ako ich ďalej využívajú. Zatiaľ čo hackeri využívajú na zber dát väčšinou nezákonne spôsoby, tak existuje veľká skupina vývojárov, či firiem, ktoré ich zbierajú legálne. Respektíve im ich dobrovoľne odovzdávame výmenou za ich služby.

Ktoré aplikácie on nás zbierajú najviac dát? Tu je ich zoznam

Analytici z Clario sa pozreli na populárne aplikácie, ktoré zbierajú o nás dáta. 

Asi každý z nás si už stiahol aplikáciu, vyskočilo mu okno ohľadne ochrany osobných údajov, a odklikol „Súhlasím“ bez toho, aby si reálne prečítal podmienky. Robí to väčšina z nás pričom ak by sme si prečítali podmienky používania danej služby, pravdepodobne by sme v mnohých prípadoch siahli po alternatívnej službe.

Clario píše, že mnoho spoločností zbiera o nás dáta. Zatiaľ čo niektoré zbierajú len „základné informácie“, akými sú napríklad meno, pohlavie, vek, prípadne e-mailová adresa, tak množstvo služieb zbiera oveľa podrobnejšie informácie. Napríklad výšku, váhu, či máme domácich miláčikov, bankové informácie, až po informácie o tom, koľko utrácame peňazí a na čo. To, čo s týmito dátami spoločnosti robia, závisí od typu podnikania. Najčastejšie sú však využívané za účelom lepšieho cielenia reklamy.

„Sociálne siete o nás zbierajú najviac informácií“

Asi nikoho neprekvapí, že lídrami v tejto oblasti sú sociálne siete, ktoré o nás zbierajú najviac dát na čele s Facebookom.

„Na prvom mieste v zozname zberateľov dát je, možno neprekvapivo, Facebook. Ako sociálna sieť závisia od toho, že im poskytnete prístup k všetkým vašim podrobnostiam, aby vám mohli odporúčať priateľov, dať ľuďom vedieť, že máte narodeniny, navrhnúť skupiny, aby ste sa pripojili, a čo je najdôležitejšie, inzerovať vám.“

Prejdime však samotnému výsledku aplikácií, ktoré o nás podľa analýzy Clario zbierajú najviac dát. Rebríček TOP 48 aplikácií si môžete pozrieť nižšie.

Spoločnosť v závere píše, že pri analýze sa pozrela na viacero populárnych aplikácií naprieč rôznymi odvetviami, aby zistili, aké dáta zbierajú od používateľov v súvislosti s ochranou súkromia. Každá požadovaná informácia, ktorú aplikácie žiadali, sa zmenila na charakteristiku. Dataset celkovo obsahoval 34 dátových bodov.

Zistite, ktoré aplikácie môžu pristupovať k citlivým údajom vo vašom smartfóne

Mimochodom, dovoľte nám pri tejto príležitosti vám dať do pozornosti návod, ktorý sme pre vás nedávno pripravili, pomocou ktorého môžete v priebehu pár sekúnd zistiť, ktoré aplikácie vo vašom smartfóne majú možnosť pristupovať k citlivým údajom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close