RecenzieSamsungSpravodajstvo

RECENZIA: Samsung Galaxy Z Fold 3, prvý skladateľný smartfón, s ktorým nemusíte zaobchádzať v „rukavičkách“

Vyskúšali sme Samsung Galaxy Z Fold 3. Pozrite si recenziu na smartfón, ktorý má ambíciu spraviť zo skladateľných zariadení „mainstream“.

Potom, ako spoločnosť Samsung uviedla na trh prvý skladateľný smartfón, Galaxy Z Fold, ubehli bezmála 2 roky. Zariadenie najprv ohúrilo technologickú verejnosť, neskôr však telefón sprevádzalo viacero neduhov. Jednou z najväčších výčitiek voči zariadeniu bola jeho krehkosť. Našťastie ide o nedostatok, na ktorý Samsung nezabudol a tak, aktuálne najnovší model Z Fold 3, posúva hranice skladateľných smartfónov opäť o kúštik dopredu.  A to ako z pohľadu kvality vyhotovenia, tak aj z pohľadu ceny.

Galaxy Z Fold 3 5G je odolnejším v porovnaní so svojim predchodcom

Galaxy Z Fold 3 5G je vyrobený z hliníka, ktorý by mal byť podľa tvrdení spoločnosti o 10% odolnejší, ako to bolo v prípade predošlej generácie. Rovnako treba povedať, že zariadenie je o približne 10 gramov ľahšie. Druhým dychom však treba spomenúť, že pri váhe zariadenia, 271 gramov, to ani nepostrehnete. Inými slovami, smartfón je aj naďalej „tehličkou“, ktorú vo vrecku nohavíc je jednoducho cítiť. Rozmery smartfónu sú 67,1 x 158,2 x 16 – 14,4 mm.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ, čo pri váhe zariadenia, Galaxy Z Fold 3 zostal stále ťažším, tak v prípade displeja, Samsung urobil významný posun vpred. Dôvodom je krycie sklíčko Gorilla Glass Victus, ktoré sľubuje o 80% väčšiu odolnosť v porovnaní so svojim predchodcom. Rovnako treba dodať, že konštrukcia zariadenia sa zdá byť veľmi pevnou a prémiovou. Musím však povedať, že pocitovo sa mi zdá, že zariadenia otvoriť jednou rukou je výrazne ťažšie, ako tomu bolo pri Z Fold 2. Inými slovami, zariadenie budete pravdepodobne otvárať najčastejšie oboma rukami. Tak isto musím povedať, že pri porovnaní kvality spracovania pántu slúžiaceho na otváranie zariadenia, Z Fold 3 je úplne niekde inde, ako bol Z Fold 1, či 2. Nebojím sa povedať, že ide o majstrovské dielo spoločnosti Samsung.

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G_pohlad z vonku
Zdroj: Vosveteit

Ďalšou veľkou zmenou je IPX8 certifikácia zariadenia, čo znamená, že telefón sa nezľakne ani vody. Samozrejme, hoci certifikát zaručuje, že zariadenie prežije potopenie pod vodu, tak pri tlaku vody, napríklad pod sprchou, môže aj naďalej dôjsť k vzniknutiu vody do zariadenia. Na odomykanie zariadenia slúži skener odtlačkov prstov umiestnený v bočnej stene zariadenia. Musím podotknúť, že snímač je možné veľmi jednoducho nahmatať a zároveň, funguje bleskovo a počas testovania sa mi nestalo, že by zariadenie neidentifikovalo riadne môj prst s výnimkou jedného, či dvoch prípadov.

Samsung Galaxy Z Fold 3_tlacidla ovladania a odomykania
Zdroj: Vosveteit

Displeje smartfónu sú silnou stránkou  zariadenia

Ako je u spoločnosti Samsung zvykom, tak zariadenie vyčnieva kvalitou displeja a to ako vnútorným, tak aj vonkajším. Zobrazovanie obsahu je veľmi ostré a živé. Musím podotknúť, že na sledovanie filmov, či seriálov, je veľký displej ako stvorený. Čo určite poteší mnohých je, že obe obrazovky podporujú zobrazovaciu frekvenciu 120Hz, pričom pri predošlej generácii, vonkajšia obrazovka disponovala len 60Hz zobrazovacou frekvenciou. Musím povedať, že v oboch prípadoch, bola radosť pozerať sa na displej. Niekedy som sa dokonca prichytil, že pozerám na displej „bez zmyslu“, len som sa pohľadom na displeje kochal tou parádou. Plynulosť obrazovky pri 120Hz v kombinácii s OLED technológiou, ktorú Samsung vie robiť, je jednoducho luxus.  Čo musím pri displeji ešte vyzdvihnúť je, že na dotyk som cítil „štandardný displej“. Spomínam to najmä preto, že v prípade predošlých generácií, pri dotyku displeja bolo jednoducho cítiť, že displej nie je tak odolným a  že bolo možné do neho zaryť nechtom.

Ďalej, pochváliť musím aj bezproblémový prechod medzi obrazovkami, kedy som používal aplikácie na vonkajšej obrazovke, a neskôr som prechádzal na vnútornú väčšiu obrazovku. Prepínanie bolo bezproblémové a hlavne plynulé. Rovnako však musím povedať, že v prípade niektorých aplikácií, vonkajší displej nie je dostatočný a to z dôvodu, že je vcelku úzkym. Tento diskomfort pocítite najmä pri práci s klávesnicou, alebo pri čítaní textu, ak máte problém so zrakom. Inými slovami, otvoreniu veľkého displeja pri špecifických situáciách, sa nevyhnete.

Čo sa týka vnútornej obrazovky, tak musím ešte spomenúť záhyb, ktorý je stále prítomným a viditeľným. Ďalej musím podotknúť, že pri práci s otvorenou obrazovkou, väčšinu času som roloval displej, či s ním interagoval práve v stredovej časti, kde je záhyb. Inými slovami, „záhybu“ sa nevyhnete a jeho cítiť. Čo sa mi však pri práci so zariadením nepáčilo, je predná selfie kamera. Tá, hoci je integrovanou pod displejom, tak je nepríjemne podsvietenou, až mi pri práci s telefónom, „ťahala“ oči a to najmä v situáciách, kedy bol displej podsvietení na bielo. Rovnako treba povedať, že hoci kamera je umiestnenou pod displejom, tak objektív stále vidíte, keď je celá obrazovka úplne biela, čierna alebo ju zachytí svetlo. Preto za mňa toto riešenie nie je tak pôsobivé a osobne, ak by som mal dosah na implementáciu tejto technológie, tak by som ju do smartfónu nedával.

O výkone sa nemusíme baviť, ide o špičku

Čo sa týka výkonu zariadenia, tak smartfón disponuje procesorom Snapdragon 888, ktorému samozrejme nechýba podpora 5G technológie. Rovnako, smartfón sa môže pochváliť 12GB RAM, či 512GB úložným priestorom. Telefón vo výsledku je rýchlym a to za každej situácie. Či už len „beháte“ po internete, alebo pracujete s náročným softwarom. Samsung vyladil systém a hardware natoľko, že vaše príkazy sú vykonávané „instantne“. Smartfón skvelo funguje aj pri práci s viacerými aplikáciami súčasne. Jedine, kde som postrehol občasné zaváhanie, je pri prechode z jednej obrazovky na druhú. Na výkon zariadenia ako takého, nemôžem však povedať jedno krivé slovo.  Nižšie si môžete pozrieť výkon z testovania na platforme Geekbench.

Čo sa týka batérie zariadenia, tak to je dodávané s akumulátorom o kapacite 4 400mAh. Musím hneď povedať, že som sa bál, že to je jednoducho málo. Moje obavy však neboli opodstatnené a smartfón je schopným pracovať po dobu 1 dňa a to aj pri ťažkom využití. Ak telefón „necháte ležať“, resp. ho používate len minimálne, tak sa nebojím povedať, že vydržíte s ním kľudne aj 2, ak nie 3 dni. Samozrejme, v tomto prípade hovoríme o málo náročnom fungovaní. Musím však podotknúť, že podpora rýchleho nabíjania, je pri smartfóne Z Fold 3, len 25W. Čo je hodnota, ktorou disponuje viacero lacnejších smartfónov. Zariadenie mi trvalo s nabíjačkou s podporou 33W, nabiť niečo cez hodinu. Okrem iného, zariadenie ponúka aj technológiu bezdrôtového, či reverzného nabíjania. Slúchadlá, či chytré hodinky s podporou bezdrôtového nabíjania, môžete tak nabiť prostredníctvom smartfónu. Za mňa v tomto prípade ide o vcelku šikovnú funkciu, ktorá určite poteší najmä aktívnych ľudí.

Samsung vsadil na najnovší software

Čo sa týka softwaru, tak samozrejme, Samsung vsadil na Android 11 v kombinácii s nadstavbou One UI 3.5. Musím povedať, že všetko je skvelo optimalizované pre fungovanie prácu s 7,6“ displejom, ako aj menším z dvojice, 6,2“. Vsetky vstavané aplikácie sú skvelo optimalizovanými a k prechod medzi displejmi je v 99% plynulým. Musím však dodať, že nie všetky aplikácie v obchode Play, sú optimalizovanými pre tento typ displeja. Hlavne v prípade multitaskingu. Druhým dychom však treba dodať, že Samsung myslel aj na to, že vývojári jednoducho nebudú optimalizovať svoje aplikácie pre tento typ zariadení, aspoň teda zatiaľ. Za týmto účelom je k dispozícii funkcia „Labs“. Keď je zapnutou, tak systém automaticky upravuje pomery strán okien tak, aby aplikácie zodpovedali práve aktívnej obrazovke. Ide však o experimentálnu funkciu, ktorú je potrebné zapnúť v nastaveniach smartfónu.

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G_recenzia_funkcia Labs
Zdroj: Vosveteit

Rovnako musím vyzdvihnúť aj prácu s viacerými oknami súčasne. Ide o celkom šikovný nástroj obzvlášť keď potrebujete pristupovať k rôznym dátam a pracovať s nimi naprieč rôznymi aplikáciami. Môžete napríklad hlavný displej rozložiť na dva, otvoriť niekoľko aplikácií na jednej obrazovke súčasne a podobne, pričom s jednotlivými oknami môžete následne pracovať. Vo všeobecnosti však musím povedať, že pokiaľ ide o efektivitu práce so zariadením, tak Z Fold 3, je aktuálne špičkou.

Samsung Galaxy Z FLip_multitasking
Zdroj: Vosveteit

Samsung poteší aj kamerou, ale nejde o špičku

Čo sa týka kamery smartfónu, tak smartfón ponúka 12 MP hlavný fotoaparát, 12 MP širokouhlý a 12 MP fotoaparát s teleobjektívom. Kameru vo všeobecnosti hodnotím pozitívne, hoci som si istý, že poradím na vrchných priečkach DXOMARK rebríčka, nezamieša. Ale o to sa zariadenie ani nepokúša. Smartfón vo všeobecnosti fotí na vysokej úrovni. Rovnako musím pochváliť dynamický rozsah, ktorý si poradí aj s náročnejšími situáciami. Kde však podľa mňa kamera zaostáva, sú „prepálené farby“. Najmä v prípade fotografovania farebnejších objektov, kde kamera ponúkne „živšie farby“ na úkor ostrosti. S týmto som sa stretol najmä pri fotení krikľavejších objektov, napríklad farebných kvetín. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko vzoriek fotografií. Musím však podotknúť, že fotografie nižšie prešli kompresiou a v originálnej kvalite, si ich môžete pozrieť na tomto odkaze spolu s ďalšími vzorkami.

Ešte mi dovoľte pochváliť kameru v prípade nočného fotografovania. Kamera je schopnou zachytiť relatívne ostré snímky pričom stačí, aby na snímač kamery dopadalo len minimum svetla. Algoritmus je schopným „vytiahnuť“ svetlo aj tam, kde nie je. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko snímkou z nočného fotenia. Pod fotografiami rovnako nájdete aj video, pri kvalite 4K 60fps.

Nemať S Pen, by bol hriech

Odhliadnuc od toho, že S Pen nie je v balení telefónu, tak musím povedať, že nedokúpiť toto zariadenia, by bol hriech. Dôvodom je, že vám otvára nové možnosti, ako môžete interagovať so smartfónom. Písanie poznámok, hoci nie je ako na papier, tak s k tomu toto pero pomaly, ale isto približuje. K dispozícii sú všetky funkcie spojené s perom S Pen – možnosť zaznamenať poznámky, premeniť rukopis na text alebo dokonca vytvoriť skicu AR.

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G_S Pen
Zdroj: Vosveteit

Galaxy Z Fold 3 je špecifickým smartfónov, ktorý v praxi využije len určitý druh používateľov

Samsung verí, že telefóny Fold by mohli nastaviť nový „hlavný prúd“ zariadení budúcnosti. Bezpochyby, budúcnosť bude vo väčšej miere o skladateľných smartfónoch, len nemyslím, že je to otázka najbližších rokov. Dôvodom je cena. Telefón nie je totiž lacným a stojí aktuálne od 1799€ a vyššie. Telefónu ako takému vo všeobecnosti nemôžem nič vyčítať. Ponúka špičkový výkon, špičkové displeje, podarený dizajn, ako aj nadpriemernú kameru. Čo ponúka navyše oproti konkurencií je, že má veľký displej, ktorý je predurčený na prácu s multimediálnym obsahom. Rovnako si nájde využitie aj na „príležitostnú“ prácu. Neviem si však predstaviť, že by som ho vymenil za notebook a pracoval na ňom napríklad jeden, či dva dni. Inými slovami, telefón stojí o 800 až 1000€ viac v porovnaní s inými špičkovými telefónmi, pričom navyše ponúka displej so širšími možnosťami využitia. Otázkou teda zostáva, využijete výhody tohto displeju natoľko, aby sa vám jeho kúpa oplatila? Ak áno, tak potom určite do neho choďte. Ak výhody väčšieho displeju nevyužijete, tak potom by som sa osobne pozeral po inom zariadení, napríklad po Samsungu Galaxy S21.

V závere však musím spomenúť, že spracovanie smartfónu je špičkové a prvýkrát som sa nebál, že telefón „zlomím“, alebo že musím zariadenie používať v „rukavičkách“, aby som ho nepoškodil.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close