RecenzieSamsungSpravodajstvo

RECENZIA Samsung Galaxy Z Fold 2 5G: Smartfón, ktorý je predurčený do rúk manažérov

Galaxy Z Fold 2 5G je bezpochyby prvým skladateľným smartfónom, ktorý si nájde svoje využitie aj v praxi

Približne dva týždne dozadu nám do redakcie prišiel smartfón Samsung Galaxy Z Fold 2 5G, s ktorým som sa mal možnosť počas posledných dní zoznámiť. Hneď v úvode prezradím, že ide o prvý skutočne použiteľný skladateľný smartfón, ktorý niečo aj vydrží. Pozrite sa, ako to dopadlo.

Vyskúšali sme Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Hneď v úvode musíme povedať, že nejde o telefón pre každého a skôr si myslím, že je určený len pre úzku skupinu používateľov. Začnime však pekne po poriadku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozmery zariadenia v zloženom stave sú 68 x 159,2 x 16,8 mm. V rozloženom stave narastie na 128,2 x 159,2 x 6,9 mm. Ide tak o vcelku veľké zariadenia, a to ako v zloženom, tak aj v rozloženom stave. Okrem iného zariadenie váži 282 gramov, čo je aj cítiť. Doteraz som bol zástancom, že telefón treba „cítiť“, keď ho máte vo vrecku. Váha zariadenia Galaxy Z Fold 2 je však o niečo väčšou a vo mne to vyvolávalo pocit, že nosím vo vrecku malú „tehličku“. Tento pocit sa znásoboval hlavne vo vrecku bundy, kedy mal viac voľnosti a voľne „lietal“.

Samsung galaxy Z Fold 2 5G_vonkajsi displej
Zdroj: Vosveteit.sk (Viera Marušicová)

Špičková konštrukcia

Z pohľadu konštrukcie musím povedať, že zariadenie na rozdiel od svojho predchodcu prešlo viacerými zmenami k lepšiemu. V minulosti, keď som pracoval so zariadením Mate X od spoločnosti Huawei, či s prvou generáciou Galaxy Fold, tak som mal pocit, že smartfón by som vedel bez väčšej námahy „zlomiť“. V tomto prípade som taký pocit už nemal.

Samsung Galaxy Z Fold 2_pant
Zdroj: Vosveteit.sk (Viera Marušicová)

Zároveň musím vyzdvihnúť, že spoločnosť využila kovové materiály, ktoré pridávajú nie len pocit luxusu, ale aj vyššej odolnosti. Ďalej musím povedať, že pánt otváracieho mechanizmu je vcelku náročné otvoriť jednou rukou. Aj samotná spoločnosť odporúča, aby bol otváraný dvomi rukami. Dôvodom je, že pri otváraní jednou rukou môžete nechcene pri tvrdšom potlačení poškodiť vnútorný displej nechtom prstu. Tu musíme však dodať, že displej je citeľne odolnejší voči iným displejom skladateľných zariadení, pričom k jeho poškodeniu musíte vynaložiť extra silu. Mimochodom, pánt je vybavený drobnými metličkami ukrytými v konštrukcii, čím dochádza k jeho neustálemu čistenie, pričom touto cestou zároveň dochádza k zamedzeniu vniknutiu nečistôt.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G_skladanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit.sk (Viera Marušicová)

Čo sa týka rozmiestnenia jednotlivých prvkov a ovládania, tak zadná stena schováva trojicu fotoaparátov spolu s bleskom. V bočných hranách smartfónu nájdeme ovládanie hlasitosti spolu so skenerom odtlačkov prstov a výstupom pre SIM kartu. V spodnej časti zariadenia nájdeme okrem USB Type-C výstupu ešte reproduktor. Mimochodom reproduktor nájdeme ešte aj vo vrchnej časti zariadenia.

Displej smartfónu v hlavnej úlohe

Zariadenie, ako ste mohli z náhľadov vyššie už vidieť, disponuje 2 displejmi. Jedným vonkajším a druhým vnútorným. Ten vonkajší je Super AMOLED so 60Hz zobrazovacou frekvenciou. Rozlíšenie displeja 2260 x 816 bodov a veľký je 6,2″. Ako už z rozlíšenia plynie, tak ide o displej, ktorý je podlhovastého tvaru. Plnohodnotne postačuje na sociálne siete, odpisovanie správ, či rýchle prezeranie internetu. Je s ním môže plnohodnotne fungovať, pričom podporuje aj Always-on funkciu. Priznám sa však, že vo väčšine prípadov som aktívne využíval displej v rozloženom stave.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G_predny displej
Zdroj: Vosveteit.sk (Viera Marušicová)

V prípade, keď rozložíte displej, tak displej je veľkým 7,6“ a ponúka rozlíšenie 2208 x 1768 bodov. Pomer strán je 22.5 ku 18 a zobrazovacia frekvencia displeja je 120Hz. Tu by som sa ešte pri Hz pozastavil, dôvodom je, že môžete pocítiť ten rozdiel a hneď aj vidieť odlišnosti v komforte používania zariadenia s vyššou zobrazovacou frekvenciou, ktoré sú obrovskými v porovnaní so 60Hz displejom. Mimochodom, displej disponuje technológiou, ktorá prispôsobuje Hz a FPS podľa toho, čo práve robíte. V praxi to znamená, že keď čítate napríklad správy, tak displej sa obnovuje v menšej frekvencii, zatiaľ čo pri pozeraní filmov, či seriálov, je frekvencia vyššou. Výhodu to má to má v tom, že vďaka tejto technológii je obraz plynulejším. Zároveň to šetrí aj batériu zariadenia.

Samsung Galaxy Z Flip 2 5G_vnutorny displej
Zdroj: Vosveteit.sk (Viera Marušicová)

Vnútorný displej už pri prvom dotyku je iným v porovnaní s vonkajším. Zatiaľ čo ten vonkajší možno prirovnať k bežnému displeju, tak ten vnútorný je pokrytý špeciálnou vrstvou, ktorá na dotyk pripomína jemne pogumovaný povrch, ktorý je o niečo málo menej kĺzavým. Zároveň v stredovej časti môžete vidieť záhyb, ktorý je síce viditeľným, ale po pár minútach ho prestanete vnímať.  Mimochodom, vnútorný ohýbateľný displej využíva technológiu Dynamic AMOLED 2X. Maximálna svietivosť displeja je 900 nitov, čo je o 100 nitov viac, ako v prípade prvej generácie smartfónu. Čo sa týka zobrazenia farieb a ostrosti displeja, tak tu nemám čo Samsungu vyčítať. Spracovanie obrazu je jednoducho na špičkovej úrovni. Zároveň mi nedovolí nepovedať, že určite vám neuniklo, že v prípade prvej generácie bolo možné displej zariadenia poškodiť vcelku jemným poškriabaním pomocou nechtu prsta. Rovnako aj v tomto prípade je displej náchylnejší na poškodenie, ale odolnosť je výrazne vyššou. Priznám sa, že so smartfónom som nijak špeciálne v rukavičkách nezaobchádzal a žiadne poškodenie som si nevšimol.

Rozhranie systému je dokonalo prispôsobené

Nižšie si môžete pozrieť, ako vyzerá rozhranie smartfónu v rozloženom stave vrátane rozhrania vybraných aplikácií.

Vo všeobecnosti musím povedať, že som nenarazil na aplikáciu, ktorá by nebola schopnou sa optimalizovať na veľkosť displeja. Viac menej všetko fungovalo ako má. Používateľ má zároveň možnosť nastavenia si preferovanej formy zobrazovania aplikácií – teda zobrazenie v režime smartfónu, či v tabletovom režime.

Flex Mode

Ešte kým sme pri aplikáciách a rozhraní, tak mi nedovolí nespomenúť Flex mode. Ide o režim, kedy je možné smartfón ohnúť do tvaru notebooku, pričom vo vrchnej časti obrazovky sa vám napríklad prehráva video a v spodnej časti máte ovládacie prvky. Druhým dychom však treba dodať, že tento režim aktuálne mnoho aplikácií tretích strán nepodporuje, škoda.

Až 3 aplikácie súčasne

Jednou z ďalších skvelých funkcií, ktorú ponúka Galaxy Z Fold 2 5G, je možnosť práce s viacerými oknami súčasne. Na domovskej obrazovke môžete mať pomocou tejto funkcie až 3 aktívne aplikácie.  čo sa mi však nepáči je, že používateľ si musí manuálne vyklikať aplikácie, s ktorými chce takto pracovať. Samotnú funkciu potom vyvoláte prostredníctvom bočného vysúvacieho panelu,

App Continuity

Jednou z ďalších funkcií, ktorá ma oslovila, je App Continuity. Vo svojej podstate ide o funkciu, ktorá umožňuje pokračovať v pracovaní spustenej aplikácie, po otvorení, resp. zatvorení zariadenia. Čo sa mi však vo všeobecnosti nepáči, je rovnako ako v predošlom prípade, že musíte manuálne vyklikať aplikácie, s ktorými chcete v tomto režime fungovať.  Mimochodom, samotný prechod medzi aplikáciami je veľmi plynulým a rýchlym.

Funkcia pokracovania v praci v aplikacii po sklopeni dispelaj
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo všeobecnosti by som však vyzdvihol multitasking, ktorý funguje na smartfóne excelentne. Zvykol som si napríklad pozerať videá na YouTube, zatiaľ čo som pracoval s e-mailmi, či som dolaďoval prezentácie v aplikácii Office.

Fotoaparát

Kamera zariadenia patrí bezpochyby medzi to najlepšie, čo môžete na trhu dostať. Smartfón disponuje 3 kamerami umiestnenými v zadnej stene. Ide konkrétne o tri 12-megapixelové snímače (širokouhlý snímač, teleobjektív a ultra širokouhlý snímač).

Samsung Galaxz Z Flip 2 5g_kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera smartfónu je okrem iného schopná natáčať videá v 4K kvalite pri 60 fps. Pri videách musím pochváliť rýchlosť zaostrovania predmetov, kde kamera pracuje priam dokonalo. Nižšie si môžete pozrieť vzorku videa v najvyššom rozlíšení pri 60 fps.

Druhé video je zas zachytené vo FULL HD rozlíšení.

Výsledne fotografie z kamery smartfónu sú nadpriemernými. Rovnako to platí aj pri využívaní priblíženia snímania objektov, ktoré funguje excelentne.  Aby som však len kameru smartfónu nechválil, tak musím povedať, že v prípade funkcie priblíženia pri 4-násobnom priblížení sú fotky veľmi kvalitnými, ale.. zvyšujúcim sa pomerom priblíženia (5-násobného a viac ), výsledné fotografie strácajú na kvalite. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko fotografií (pozn. redakcie: fotografie prešli kompresiou. Originálne fotografie v plnom rozlíšení vrátane ďalších snímok nájdete na tomto odkaze).

Čo by som ešte kamere vytkol, tak je ostrenie objektov na veľmi krátku vzdialenosť (napríklad pri vzdialenosti ~5 centimetrov), kedy sa mi nie vždy podarilo zaostriť snímaný objekt. Predpokladám však, že ide skôr o softwarovú chybu, ktorá bude čoskoro opravenou.

Výkon a batéria zariadenia

Čo povedať o výkone? Nuž, asi len ťažko by ste našli aplikáciu, či hru, s ktorou by si zariadenie nepodarilo. Dôvodom je, že smartfón je aktuálne poháňaný jedným z najvýkonnejších procesorov na trhu. Ide konkrétne o  procesor Qualcomm Snapdragon 865 s podporou 5G, ktorý je doplnený 12GB RAM a 256 GB úložným priestorom typu UFS 3.1. Prejdime však ku batérii smartfónu, ktorá disponuje kapacitou 4 500mAh s podporou rýchleho nabíjania pri výkone do 25W. Priznám sa, že som bol pozitívne prekvapený. Dôvodom je nadpriemerná výdrž. Podarilo sa mi pri menej náročnejšom používaní zariadenia dosiahnuť výdrž približne 4 dni, pričom viac ako 8 hodín som mal zapnutý displej. V prípade náročnejšie používania zariadenia, teda pri aktívnom hraní hier, prezeraní videí a podobne, reálna výdrž je približne 1 až 1,5 dňa. Samotné nabíjanie smartfónu trvá približne 1,5 hodiny (pozn. redakcie: na úroveň 50% batérie, zariadenie nabijete približne za 30 minút). Mimochodom, nechýba ani technológia reverzného nabíjania pri výkone 4,5 W.

Galaxy Z Fold 2 5G_bateria
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade zvuku zariadenie ponúka 2 stereo reproduktory, ktoré s podporou technológie AKG ponúkajú špičkový zvuk.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G: Zhrnutie

Galaxy Z Fold 2 je extrémne drahým smartfónom (~ 1 800€), a preto som od neho mal tie najväčšie očakávania. Tie sa vo veľkej miere naplnili. Ponúka špičkovú kameru, špičkový displej, kde by som vyzdvihol hlavne ten, ktorý je možné rozložiť. Priznám sa, že počas doby testovania som častokrát uprednostnil smartfón pred notebookom, ak som si chcel dačo pozrieť na internete, skontrolovať články, pozrieť si videá, zahrať si hry. Inými slovami, Z Fold 25G bol schopný vo veľkej miere nahradiť hneď niekoľko zariadení spolu s notebookom v mnohých prípadoch.

Na druhej strane musím však povedať, že napísať dlhší text, či pracovať v Exceli a podobne, tak na to zariadenie nie je vhodné. Vo všeobecnosti písanie dlhších textov, či spracovávanie väčších dátových setov, nie je vhodné na smartfónoch, či tabletoch bez ďalšieho príslušenstva. Viem si však predstaviť, že po pripojení externej klávesnice vrátane myšky, tak by som vedel takto fungovať niekoľko dní, napríklad počas dovolenky. Strašne sa mi páčilo, že počas niekoľkých pracovných stretnutí,  som vďaka smartfónu nemusel ťahať aj notebook. Jednoducho na veľkom displeji som bol schopný ukázať, čo som chcel, a zároveň to nebolo „nepríjemné“, ako keď ukazujete napríklad prezentáciu obchodnému partnerovi na obrazovke bežného smartfónu. Tu by som aj premostil k tomu, pre koho je smartfón určený. Cenovka smartfónu, zariadenie predurčuje pre ľudí, ktorí reálne využijú väčšiu časť jeho vlastností. Byť „cool“ a mať super smartfón, ak nevyužijete hlavné vlastností zariadenia na 100%, v tomto prípade by bolo veľmi drahým špásom. Za mňa tento telefón teda patrí do rúk manažérov, ktorí potrebujú mať „kanceláriu“ neustále po ruke.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close