RecenzieSamsung

RECENZIA Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Smartfón bez kompromisov?

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je to najlepšie, čo kórejský výrobca smartfónov aktuálne ponúka. Stojí to však za to?

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je aktuálne najvýkonnejším zariadením z kuchyne kórejského výrobcu smartfónov. Nám sa do rúk dostal približne 2-týždne dozadu a tak sme mali možnosť sa s ním celkom zblížiť. Poďme sa pozrieť na to, aké v nás zanechal pocity.

Dizajn zariadenia a konštrukcie

Vzhľad zariadenia mňa osobne oslovil a to aj napriek tomu, že telefón je o niečo hrubším, ako som zvyknutý. Dlho som bol zvyknutý na Xiaomi Mi 8, a dnes ako primárny smartfón používam Poco F2 Pro, ktorý niečo málo „pribral“ v porovnaní s Mi 8, ale vzhľadom na o niečo oblejšie hrany ako Galaxy, nepôsobí na mňa tak tlsto, hoci šírku majú identickú. Preto keď som chytil do ruky S21, tak hoci šok nebol veľkým, tak som to vnímal. Po krátkej chvíli som však hrúbku zariadenia vnímal ako štandardnú (8,9mm). Tiež musím povedať, že telefón je o niečo ťažším, konkrétne ide o gramáž ~230 gramoch. Na druhej strane treba povedať, že telefón je tiež  väčším a preto táto váha nie je žiadnym prekvapením (165.1 x 75.6 x 8.9 mm). Osobne však mám rád, keď je telefón vo vrecku, či ruke „cítiť“. Preto čo sa týka váhy, mne vyhovoval.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa týka kvality konštrukcie, tak tá kombinuje sklo (predná časť) a kov.  Samotné vyhotovenie smartfónu je špičkové pričom keď ho držíte v ruke, tak máte pocit, „sakra to je šupa“. Inými slovami, máte ten najprémiovejší pocit, aký aktuálne môžete mať. Rovnako nemôžem nespomenúť aj kamerový modul, ktorý vyčnieva. Ide celkom o odvážny krok spoločnosti, ktorý sa podľa mňa vydaril. Aby som nezabudol, Samsung má za mňa veľké plus za pribalený obal v balení smartfónu, ktorý okrem toho, že skvelo drží na zariadení, tak zároveň aj niečo málo vyčnieva po bokoch zariadenia nad úrovňou displeja, či zadnej kamery. V praxi to znamená, že telefón by sa nemal poškrabať na rovnom povrchu, a zároveň v prípade pádov, by nemuselo dôjsť k poškodeniu displeja, či kamerového modulu.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit

Špičkový displej

Displej (6.8″) smartfónu patrí medzi špičku. Ten disponuje rozlíšením 3 200 x 1 400 bodov (515 ppi) so svietivosťou 1 500 nitov. Okrem iného predný panel je AMOLED s podporou 120Hz, či podporou HDR 10+. Podanie farieb je za mňa vierohodné a rovnako viditeľnosť na priamom slnku je ďaleko pred konkurenciou. Nejdem ani spomínať, že zobrazenie obsahu je priam dokonalo ostré, bola by to škoda slov. Mimochodom, displej podporuje technológiu adaptívnej synchronizácie na úrovni od 10 do 120Hz (pozn. redakcie: nižšie verzie podporujú „len“ 48 a 120Hz frekvenciou). Znamená to, že je schopný prispôsobiť frekvenciu tomu, čo práve robíte. Ide o skvelú funkciu, pomocou ktorej dokážete ušetriť čo to na energii, ktorú vyžaduje displej na svoje fungovanie. Čo ešte musím spomenúť, je čítačka odtlačkov prstov schovaná pod displejom. Počas doby používania smartfónu som nezažil veľa prípadov (pravdepodobne by som ich zrátal na prstoch jednej ruky), že by nebola schopnou zosnímať prst a ani nejakých dlhších reakčných časov a to bez ohľadu na to, či som bol v interiéri, alebo v exteriéri. K reakčným časom ešte povie, že sú takmer identické s bežnými snímačmi umiestnenými v zadnej stene smartfónu.

Samsung Galaxy S21_skener odtlackov prstov (1)
Zdroj: Vosveteit

Rovnako treba dodať, že Samsung z pohľadu softwarovej výbavy v AMOLED displejoch ponúka funkciu Always On. Teda displej je schopný zobrazovať upozornenia, či čas, aj na uzamknutej obrazovke. Tiež nechýba ani funkcia bočný panel s rýchlymi odkazmi. Po pravde, táto funkcia ma nijako extra neoslovila. Osobne používam skratky v notifikačnej lište, ktoré si viem vďaka rôznym aplikáciám prispôsobiť oveľa lepšie, ako to ponúka Samsung. Ale ako sa hovorí, každému sa páči niečo iné a preto toto neberte ako kritiku. Niekomu sa to jednoducho páči, a niekomu nie.

Software zariadenia

Keď už sme zabŕdli do softwaru, tak zariadenie k dnešnému dňu disponuje Androidom vo verzii 11 v kombinácii s nadstavbou One UI 3.1. Osobne nemám žiadnu výčitku voči fungovaniu zariadenia, čo sa týka softwaru. Smartfón funguje veľmi svižne a reakcie sú doslova bleskovými. Niekedy som mal dokonca pocit, že Galaxy vedelo skôr ako ja, čo chcem urobiť. Druhým dychom však treba dodať, že pri cene tohto zariadenia, si to Samsung ani nemôže dovoliť, že by niečo sekalo, alebo padalo. Čo sa týka softwaru, tak Samsung ho má vo všeobecnosti spracovaný veľmi dobre. Ponúka viacero extra funkcií, ktoré konkurencií chýbajú. Napríklad možnosť pokračovania v práci na ďalšom zariadení, funkciu Samsung Dex, podpora S Pen. Tú však treba dodať, že S Pen nie je možné používať s nižšími radami tohto zariadenia. Dôvodom je, že im absentuje špeciálna úprava displeja. Tých funkcií je vskutku veľa. Mojou srdcovkou je však prepojenie s počítačom pomocou aplikácie Váš telefón a možnosť púšťania Android aplikácií v rozhraní PC.

Hardware

Zariadenie je poháňané aktuálne najvýkonnejším procesorom spoločnosti, Exynos 2100, ktorý je vyrobený 5nm výrobným procesom. Dopĺňa ho grafický čim Adreno 660, pamäťový modul typu UFS 3.1, či RAM pamäť typu LPDDR 5. My sme mali k dispozícii model  v konfigurácii 12GB/256GB. Inými slovami, ide o špičkový telefón, pre ktorý sme nenašli premožiteľa v podobe softwaru, ktorý by mu dal zabrať. Po pravde si myslím, že najbližšie roky sa ani nenájde software, ktorý by zariadeniu robil problémy vrátane hier. V každom prípade sme zariadenie prehnali aj platformou Geekbench 5. Výsledok si môžete pozrieť nižšie.

Kamera

Galaxy S21 Ultra 5G ponúka najlepšiu konfiguráciu kamerových modulov z tejto produktovej rady. Hlavný fotoaparát s rozlíšením108 MP a  clonou f / 1,8, využíva najnovší snímač Samsung ISOCELL HM3 1 / 1,33″, ktorý je schopný automatického zaostrovania s fázovou detekciou, či laserové automatické zaostrovanie. Veľkosť pixelu je 0,8 nm a  nechýba ani optická stabilizáciu obrazu. K tomu sa pridáva ultraširoký fotoaparát s rozlíšením 12 MP f / 2,2 so 120-stupňovým zorným poľom a dvojbodovým automatickým zaostrovaním a dvojica 10 MP teleobjektívov. Oba teleobjektívy majú optickú stabilizáciu obrazu pri 3x a 10-násobnom optickom priblížení a dvojbodové automatické zaostrovanie. Ide zatiaľ o najpokrokovejší kamerový modul Samsungu a preto ma po pravde prekvapilo hodnotenie odbornej poroty DXOMARK, kde smartfón získal „len“ 121 bodov. Ide o menej bodov, ako dosiahol minuloročný model S20 Ultra. Osobne si to neviem vysvetliť.

Čo musím pochváliť, tak priblíženie kamery je „funkčné a použiteľné“, avšak aj to má svoje limity. Za mňa priblíženie do 10-krát je veľmi použiteľné bez toho, aby ste spozorovali významnejšiu stratu kvality snímky. Avšak priblíženie typu  50-krát, nebodaj 100-krát nie je použiteľné v praxi. Odhliadnuc od ostrosti snímky, kde nanajvýš rozpoznáte objekty, tak kamera zaznamenáva aj mierne chvenie ruky, ako keby ste so smartfónom fotili počas plavby po rozbúrenom mori. Inými slovami, väčšie priblíženie nie je v praxi použiteľné, resp. zachytenie snímky s ako takou kvalitou, dá zabrať (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli redukciou kvality. V originálnej veľkosti a kvalite ako aj ďalšie vzorky si môžete stiahnuť z Google Drive).

Aby sme však Samsungu neukrivdili, tak toto nezvláda ani konkurencia, ako Huawei, či Xiaomi. Vráťme sa však späť. Na výslednú kvalitu snímok nemôžem povedať jedno krivé slovo vrátane nočného fotenia. Snímky sú veľmi kvalitnými a to aj v prípade, ak nemáte dostatok svetla. Galaxy S21 Ultra 5G bezpochyby patrí medzi najlepšie fotomobily, aké si dnes viete zaobstarať.

Čo sa týka kvality kamery z pohľadu natáčania videí, tak tam rovnako nie je veľa toho, čo môžeme  Samsungu vyčítať. Kvalitu hodnotím veľmi pozitívne a to aj v situáciách, kedy telefón nie je v dokonalo stabilizovaný. Kamera je dokonca schopnou natáčať v rozlíšení 8K pri 24fps, avšak v praxi toto rozlíšenie (aktuálne) nevyužijete.

Batéria zariadenia prekvapí

Čo sa týka batérie, tak disponuje kapacitou 5 000 mAh a môžem povedať, že pri priemernom používateľovi atakuje hranicu 2 dní aktívneho používania (pri menej náročných používateľoch si viem predstaviť aj lepšiu výdrž). Ak však patríte medzi ľudí, ktorí so smartfónom vstávajú a zaspávajú, tak potom ide o „1-dňové zariadenie s dostatkom rezervy“. Pri nadpriemernom používaní zariadenia som ku večeru disponoval ešte ~20% stavom nabitia. Zariadenie je však možné nabiť v priebehu niekoľkých desiatok minút (do ~1-hodiny a 15-minút nabijete zariadenia na 100%. Za 30-minút nabijete smartfón na úroveň niečo málo cez 50%), zariadenie totiž podporuje rýchle nabíjanie pri výkone 25W prostredníctvom kábla, či 15W pomocou bezdrôtového nabíjania. Smartfón zároveň podporuje aj reverzné nabíjanie pri výkone 4,5W. Druhým dychom však musím povedať, nabíjačku som v balení nenašiel. Bohužiaľ. A tak, ak budete chcieť využívať 25W výkon, tak si ju budete musieť dokúpiť.

Aký teda Galaxy S21 Ultra 5G je?

Ako môžete vyššie čítať, tak zariadenie má vo všeobecnosti očarilo, a to nielen výkonom, ale aj vzhľadom. Áno, je to tak. Za mňa je to špičkový smartfón, ktorý z pohľadu hardwaru nemá na trhu veľa konkurencie a rovnako sa mi páčil aj vzhľad, aj keď to je individuálna záležitosť. Keď príde reč na cenu, tak tá začína na úrovni 1 100€ a v autorizovaných obchodoch, to je najčastejšie 1 249€. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa nepozerajú na cenu, tak nie je o čom diskutovať. Ak však patríte do druhej skupiny ľudí, pre ktorých je cena jedným z hlavných atribútov, tak potom telefón nie je tak jasnou voľbou. Dôvodom je, že na trhu sú zariadenia s podobnými špecifikáciami a vlastnosťami s atraktívnejšou cenou. Je teda na zváženie, či za aktuálnu cenu, dostanete aj adekvátnu hodnotu. Osobne by sme sa pozrel skôr po lacnejších variantoch z tejto produktovej rady, kde rozdiely v hardwari nie sú tak dramatickými, avšak cena je výrazne lákavejšou, a až následne by som sa pozeral po iných značkách.

Odhliadnuc však od ceny, ide o smartfón ponúkajúci najmodernejšie technológie, ktoré predbiehajú svoju dobu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close