HuaweiRecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Honor 10X Lite je zaujímavým zariadením, ktorého benefity ocení špecifická skupina používateľov

Sklame fotoaparát, či slabší, hoci dostačujúci výkon. Poteší však výdrž batérie

Približne 2 týždne dozadu nám do redakcie zavítal smartfón od spoločnosti Honor, konkrétne model 10X Lite, s ktorým som sa mal možnosť podrobne zoznámiť. Ide o zariadenie, ktoré vyniká v niektorých oblastiach, avšak sú aj také, kde stráca. Nižšie si môžete prečítať, ako to dopadlo.

Balenie smartfónu

Okrem samotného smartfónu som v balení našiel ešte USB kábel, rýchlonabíjačku s podporou 22,5 W nabíjanie, čo ma milo prekvapilo, a nástroj na vyberanie SIM karty. Nič ďalšie v balení zariadenia nehľadajte, teda okrem návodov, ktoré pravdepodobne nikdy neotvoríte. Aby sme ešte nezabudol, tak na displeji smartfónu bola už aplikovaná ochranná fólia, za čo Honor dostáva odo mňa jeden palec hore. Postačí to však, aby sme mohli zariadenie odporučiť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Honor 10X Lite_balenie smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Konštrukcia a dizajn smartfónu

Z pohľadu konštrukcie nemožno zariadeniu nič vyčítať. Zariadenie „drží pokope a nič nevŕzga“, či sa neohýba alebo niečo podobné. Prednú stranu vypĺňa veľký displej s kvapôčkovým výrezom, v ktorom sa schováva kamera. Rozmery smartfónu sú 16.6 cm x 7.7 cm x 0,9 cm.

displej_Honor 10X Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

Hrany okolo displeja nie sú vôbec veľkými a „nekričia“, pričom sú dostatočne veľké, aby nedochádzalo k mylným klikom, napríklad pri hraní hier, kedy máte uchopený smartfón oboma rukami, prípadne pri práci so zariadením s jednou rukou. Zo spodnej strany nájdete 3,5 jack, výstup pre USB Type – C konektor, mikrofón a reproduktor, ktorý hrá mimochodom vcelku hlasito. Vo vrchnej časti zariadenia nájdete už len výstup pre sekundárny mikrofón, ktorý slúži primárne na tlmenie okolitého zvuku počas hovoru.

Honor 10X Lite_spodna hrana zariadenia
Zdroj: Vosveteit.sk

V bočných hranách zariadenia nájdete zásuvku pre dve SIM karty vrátane slotu pre microSD kartu.   Samozrejme, nechýba ani ovládanie hlasitosti, či skener odtlačkov prstov, ktorý je schovaný v tlačidla napájania zariadenia. Tu musím vyzdvihnúť, že hoci senzor sa môže javiť malým, aby bol schopný korektne fungovať, tak funguje presne a bleskovo. Okrem iného je skvelo hmatateľným. Popravde, toto riešenie sa mi páči viac, ako skener umiestnený v zadnej stene.

Do pozornosti by som vám dal ešte zadnú stranu smartfónu, kde okrem loga spoločnosti, nájdete ešte vystupujúci kamerový modul.

kamerovy modul Honor 10X Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka pocitu z dizajnu zariadenia, tak musím povedať, že moc ma nenadchol, ale ani nesklamal. Ďalej, zariadenie na svoju veľkosť sa mi zdalo vcelku ľahké (206 g). Zároveň v porovnaní s inými modelmi smartfónov, mal som v ruke zariadenie, z ktorého som mal pocit, že je lacnejším. Druhým dychom zas treba dodať, že ono aj je vcelku lacné (štandardne používam ZTE Axon 10 Pro). Bezpochyby k tomuto pocitu prispel plastový zadný kryt, ktorý však v tejto cenovke nie je ničím nezvyčajným.

Displej smartfónu patrí medzi lepšie

Displej smartfónu je veľkým 6,67“ a ide o IPS LCD panel s rozlíšením 2400 x 1080 bodov s pomerom strán 20:9. Ako som vyššie už spomínal, tak hrany okolo zariadenia nekričia a sú z môjho pohľadu ideálnymi. Hoci nie som zástancom IPS displejov, tak v tomto prípade ho môžem pochváliť. Huawei zjavne siahol po kvalitnejšom displeji, ktorý dobre vykresľuje farby a rovnako je skvelo čitateľným na priamom slnku.

Honor 10X Lite_displej recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem iného nastavenia smartfónu umožňujú kalibráciu farieb, či zvolenie iného farebného režimu. Nechýba ani možnosť prispôsobenia ich odtieňov. V praxi to znamená, že si displej viete doladiť, ak by sa vám zdali farby skreslené. Nechýbajú ani rôzne režimy, akým je napríklad režim čítania, kedy dôjde k zožltnutiu obrazovky. Priznám sa však, že v praxi som ho nevyužíval. Čo je však zaujímavá funkcia displeja, je režim eknihy, kedy smartfón „vypne farby“, resp. zapne monochromatické farby.

Výkon zariadenia je „akurát“

Výkon smartfónu je veľmi individuálna záležitosť. Zatiaľ čo niekto potrebuje „prehliadať internet“, tak druhý si zas chce zahrať tie najnovšie hry. Zariadenie poháňa procesor Huawei Kirin 710A. Predtým, ako som si pozeral viac informácií o tomto procesore, tak som bol viac menej spokojným. Zariadenia behalo veľmi plynule a reagovalo skutočne rýchlo. Defakto som nemal žiaden problém – od prezeranie internetu, cez sledovanie dlhších videí, až po hry. 

Honor 10X Lite_procesor
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo ma však prekvapilo je, že ide o procesor vyrábaný 14-nm technológiou. Mimochodom, pôvodný procesor, z ktorého vychádza „A“ verzia, je vyrábaný 12-nm technológiou. No, minimálne som došiel na to, že asi nie som tak náročným používateľom s veľkými nárokmi na výkon ako som si doposiaľ myslel. Procesor je okrem iného doplnený o 4GB RAM a 128GB úložný priestor. V praxi to znamená, že si zahráte hry typu ako Asphalt 9. Čo však poteší, je prítomnosť NFC technológie. Tu však musíme dodať, že aktuálne je možné túto technológiu využívať len na prenos údajov, prípadne na komunikáciu s vybranými externými zariadeniami (napríklad reproduktory a podobne). Na Google Platby však zabudnite, zariadenie totiž nepodporuje Mobilné služby Google. Keď už som vrtol do softwaru, tak musím spomenúť, že Huawei postupne plní obchod App Gallery aplikáciami  pričom nedávno predstavil službu Petal Search, pomocou ktorej môžete viac menej dohľadať všetky aplikácie, ktoré potrebujete s výnimkou Google aplikácií, ktoré nefungujú korektne. Preto ak nie ste  „závislým“ na Google službách, tak sa dá so zariadením plnohodnotne existovať.

Ešte mi nedovolí nespomenúť batériu, ktorá je podľa mňa jedným z hlavných ťahúňov zariadenia. Kapacita batérie je 5 000mAh a pomocou dodávanej nabíjačky je možné zariadenie nabiť na úroveň 50% približne za 30 minút. Plnú kapacitu dosiahnete približne za hodinu a 30 minút. Čo sa týka výdrže zariadenie, tak smartfón je možné bez väčších problémov pri aktívnom používaní používať 1,5 až 2 dni. 

Kamera smartfónu je pre mňa otáznou

Kamera smartfónu je pre mňa veľmi otáznou. Ak by som chcel byť kritickým, tak je sklamaním, hoci neviem či to môžem pri cenovke zariadenia brať za negatívum. Zariadenie disponuje 4-snímačmi (48 + 8 + 2 + 2), z ktorých podľa mňa makro snímač je zbytočným. Dôvodom je 2-megapixelové rozlíšenie. Čo to znamená v praxi? Fotografie nikdy nebudú kvalitnými. To rozlíšenie je jednoducho nedostatočné. Rovnako pri zaostrovaní objektov som mal problémy obzvlášť v prípade objektov vzdialených okolo 10-15 centimetrov od objektívu – zaostrenie nefungovalo, a keď áno, tak trvalo dlho, kým sa mi podarilo objekt zaostriť (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. Na tomto odkaze môžete stiahnuť fotografie v plnom rozlíšení vrátane ďalších vzoriek).

Honor 10X Lite_pokus na zoostrenie listu
Honor 10X Lite_pokus na zoostrenie listu zo vzdialenosti ~10 centimetrov, Zdroj: Vosveteit.sk

Na druhej strane „bežné“ fotografie sú z môjho pohľadu dostatočnými. Neohúria, ale ani nesklamú. Hlavný snímač disponuje 48-megapixelovým rozlíšením, ale v defaultnom nastavení skladá 4 pixely v jeden. Inými slovami, výsledné fotografie majú 12-megapixelov. Rovnako podanie farieb je vcelku verným. Tiež musím povedať, že zariadenie disponuje nočným režimom, ktorý odporúčame používať počas šera – rozdiel v kvalite je vidieť.

Čo sa týka priblíženia kamery, tak tie výsledné fotografie nie sú v praxi využiteľnými, a to ani pre sociálne siete. Nižšie si môžete pozrieť názorný príklad 6-násobného priblíženia.

Kamera zariadenia je okrem iného schopnou natáčať videá vo FULL HD kvalite. Ale ani napriek tomu ma moc neohúrila, hoci v tomto prípade musím pochváliť rýchlosť ostrenia, ktorá je podľa môjho názoru rýchle. Veď posúďte kvalitu videa vy pri bežnej chôdzi nižšie. 

Aby som však zhrnul kvalitu kamery, tak tá je dostatočnou na bežné použitie, zachytenie momentiek, či na fotografovanie za ideálnych podmienok. Nečakajte však od kamery kvalitu drahších zariadení.

Záverečný verdikt

Zariadenie má čo to do seba, ale zároveň disponuje aj niekoľkými neduhmi. Začnem tým horším – starší procesor, ktorý podľa môjho názoru v dohľadnej dobe 1 až 2 rokov narazí na svoje limity. Rovnako môžeme polemizovať o kvalite fotografií. V oboch prípadoch však musíme brať v úvahu cenu zariadenia, ktorá nie je tak vysokou. Inými slovami, na bežné úlohy zariadenie bezproblémovo stačí. Prejdime však k tomu, kde vyčnieva. Skvelo optimalizovaný software a obrovská batéria zariadenia, ktorá môže byť hlavným lákadlom pre mnohých používateľov. Za mňa ideálnym majiteľom smartfónu sú mladšie ročníky s obmedzeným rozpočtom, prípadne nenáročný používatelia, ktorí smartfón využívajú hlavne na telefonovanie, behanie po internete, či po sociálnych sieťach. Rovnako smartfón si nájde uplatnenie aj v prípade starších zákazníkov – obrovský displej, ktorý je dobre čitateľným, a v neposlednom rade veľká výdrž batérie. Pri menej aktívnych používateľov je možno bez väčšej námahy výdrž natiahnuť aj na dobu 4 dní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close