Čo je to mobilný procesor a čo všetko vplýva na jeho výkon? Tieto pojmy a ich význam by ste mali poznať!

Čo všetko vplýva na výkon procesora, a ktoré procesory sú aktuálne najvýkonnejšími?

Zdroj: Youtube (808)
Zdroj: YouTube (808)

Najčastejšia odpoveď na otázku „čo je to mobilný procesor?“ je, že „je to mozog, ktorý riadi zariadenie“. Vo svojej podstate táto odpoveď je správnou, avšak aby ste pochopili ako funguje a čo vplýva na jeho výkonnosť, tak je dobre poznať základné špecifikácie a pojmy. A práve tieto informácie sa Vám pokúsime nižšie sprostredkovať.

Účinnosť procesora ovplyvňuje každú spustenú akciu v smartfóne. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že chcete otvoriť fotografiu v smartfóne, procesor túto požiadavku zaeviduje a uloží do dočasnej pamäte telefónu. To je fáza načítania, počas ktorej sa vaša požiadavka zapisuje a dekóduje do jazyka, ktorému Váš telefón „rozumie“. Následne prebieha zobrazenie fotografie, teda telefón vykoná pokyn, ktorý ste zadali. To, ako však rýchlo spracuje tieto informácie a ukáže Vám to na displeji zariadenia, tak to závisí od viacerých faktorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo ovplyvňuje rýchlosť reakcií procesora?

Rýchlosť reakcie procesora závisí od viacerých faktorov. Napríklad od frekvencie, na ktorej pracuje, od počtu jadier a podobne. Nižšie sme si pre Vás pripravili popis tých kľúčových špecifikácií.

Frekvencia ako jeden z kľúčových parametrov

Frekvencia procesora hovorí o tom, že koľko inštrukcií je procesor schopný spracovať za 1 sekundu. Keď má procesor frekvenciu 1GHz, tak to znamená, že je schopný spracovať 1 miliardu inštrukcií za jednu sekundu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím je väčšia frekvencia procesora, tak tým viac úloh je procesor schopný spracovať. Tu však treba povedať, že nie je to tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Štandardne sa môžeme stretnúť s procesormi s rovnakou frekvenciou, počtom jadier a podobne, pričom ich reálny výkon je rozdielnym. Vďaka technologickým pokrokom procesorový čip aj s nižšou frekvenciou môže pracovať efektívnejšie, ako ten s vyššou výpočtovou silou. Dôvodom je, že na výkon procesora vplýva niekoľko ďalších faktorov. Tak čo ešte vplýva na výkon procesora?

Počet jadier

Súčasné mobilné procesory majú vo väčšine prípadoch 8-jadier. Neznamená to však hneď, že každé jadro je rovnako výkonným. Niektoré jadrá pracujú z pravidla na vyššej frekvencii a iné zas na nižšej a tiež môžu byť prispôsobené na iné úlohy. Dôvodom je lepší manažment energie vrátane „koordinácie“ práce. Inými slovami, vďaka viacerým jadrám dochádza k zdieľaniu úloh a zároveň umožňujú spúšťať viac procesov súčasne. Najčastejšie sa môžeme stretávať so značkami procesorov ako Snapdragon (Qualcomm), Exynos (Samsung), Kirin (Huawei),  A Bionic (Apple),  a procesormi od spoločnosti MediaTek.

snapdragon-801
snapdragon 801

Výrobný proces

Ďalším parametrom, na ktorý sa častokrát zabúda je výrobný proces. Procesory totiž môžu mať rovnakú pracovnú frekvenciu, ale na konci dňa môžu mať úplne iné vlastnosti vrátane výkonu. Výrobný proces sa označuje skratku „nm“, ktorý znamená „nanometre“, teda nanometer. Procesory sa vo všeobecnosti skladajú z miliónov malých tranzistorov, ktoré vykonávajú výpočty. Skratka „nm“ v tomto prípade znamená veľkosť tranzistora. Tu platí, že čím je táto hodnota menšia, tak tým je procesor výkonnejší, lebo sa na rovnakú plochu zmestí väčší počet tranzistorov vrátane jadier.  Pre lepšiu ilustráciu si pomôžeme procesorom Intel Pentium 4, ktorý bol svojho času špičkovým. Ponúkal frekvenciu 2GHz a vyrobený bol 180-nm procesom. V roku 2004 bola predstavená verzia procesora s jadrom Prescott, ktorý ponúkol už 3,8GHz. „Kúzlo“ spočívalo v tom, že sa podarilo prejsť zo 190nm procesu na 90nm proces. Inými slovami, hoci „dizajn“ zostal rovnakým, tak na rovnakú plochu sa dostalo takmer raz toľko tranzistorov. Zároveň vzhľadom na to, že sú usporiadane hustejšie k sebe, tak sa zmenšuje aj vzdialenosť medzi nimi, čím dochádza k tomu, že potrebujú menej voltáže.  To má dopad na rovnakú alebo nižšiu spotrebu energie pri vyššom výkone.

tranzistory cpu-564784_1280.jpg
Zdroj: Pixabay.com (blickpixel) / ilustračný obrázok

Ako je každému už asi jasné, tak zmenšovanie procesorov nie je možné donekonečna. Hovorí o tom Moorov zákon, ktorý hovorí, že približne každých 24 mesiacov sa nám podarí zmenšiť rozmery čipov o polovicu pri zachovaní rovnakej ceny. Podľa viacerých odborníkov v roku 2025 nás čaká „stopka“, kedy natrafíme na konečnú.

Moorov zakon vyvoj procesorov_do roku 2018 (2)
Zdroj: en.wikipedia.org

V súčasnosti sú najhorúcejšou témou mobilné procesory s veľkosťou tranzistorov 5 nm. Takýmto mobilným procesorom je napríklad Qualcomm Snapdragon 855.

GPU

Zároveň treba povedať, že v „balení“ procesora prichádza aj GPU. GPU je skratkou ku Graphics Processing Unit, teda grafická jednotka. V preklade do bežného jazyku, ide o „grafickú kartu“. GPU sa vo všeobecnosti stará o vizuálne spracovanie výstupu, najmä v prípade trojrozmerných obrazov, kde zohráva dôležitú úlohu.

Je to všetko len o „hardwary“?

Hardware je dôležitou súčasťou každého zariadenia, obzvlášť procesory, ktoré sú doslova mozgami našich zariadení. Keď vychádzame z textu vyššie, tak väčšia frekvencia procesora, menšia veľkosť tranzistorov a väčší počet jadier, by mali znamenať lepší výkon. Vo všeobecnosti to platí. Tu však treba povedať, že aj software je dôležitou súčasťou, ktorý sa stará o plynulosť chodu systému vrátane rýchlych reakcií. Pod softwarom si môžeme predstaviť optimalizáciu operačného systému, ktorý „prepája“ úlohy so zariadením, vrátane  doručenia „výsledkov“, a optimalizáciu aplikácií.

Ktoré procesory patria medzi najvýkonnejšie?

Nie tak dávno sme Vám priniesli rebríček výkonnosti jednotlivých procesorov, ktorý bol vytvorený na základe AnTuTu (ide o benchamrkovú službu, ktorá porovnáva výkon zariadení. Na odkaze nájdete kompletný rebríček). V súčasnosti na zozname nižšie nájdete 20 najvýkonnejších procesorov na trhu (v zátvorke je počet dosiahnutých bodov na stupnici od 0 do 40):

  • Snapdragon 865 5G (40)
  • Exynos 990 (37)
  • Dimensity 1000+ (36)
  • Snapdragon 855+ (34)
  • Kirin 990 5G (32)
  • Snapdragon 855 (31)
  • Exznos 9825 a Kirin 990 (30)
  • Exynos 9820 (29)
  • Dimensity 1000L (27)
  • Kirin 985 5G, Kirin 980 a Dimensity 820 (26)
  • Snapdragon 845 (24)
  • Kirin 5G (23)
  • Eyznos 9810 (22)
  • Exynos 980 (21)
  • Snapdragon 765 5G a Snapdragon 765G 5G (20)
  • Dimensity 800 (19)

Ďalšie špecifikácie, ktoré vplývajú na výkonnosť a chod smartfónu

Ďalšie špecifikácie, ktoré vplývajú na výkonnosť smartfónu sú napríklad ešte RAM pamäť (tej sme sa venovali v rámci tohto článku) vrátane úložného priestoru. Aj v tomto prípade sa je potrebné pozerať po čo najvyšších hodnotách. Treba však dodať, že napríklad 128GB priestor sa nie vždy „rovná“ 128GB priestoru. Nenarážame teraz na kapacitu, ale typ úložného priestoru, ktorý sa označuje skratkou UFS. Tejto téme sa venovali v rámci článku Čo je to UFS 3.0…?. Aktuálne vlajkové lode ku dnešnému dňu sú predstavované s typom pamäte UFS 3.0, prípadne vyššou hodnotou. Vo svojej podstate ide o Flash pamäť, ktorá zodpovedá nie len za spotrebu energie, ale aj za rýchlosť načítania a zapisovania dát z/do úložného priestoru. Pre lepšiu orientáciu, náprotivkom k UFS pamätiam vo svete počítačoch sú SSD disky. V prípade RAM pamäte je zas dôležitá zbernica, ktorá zodpovedá za priepustnosť dát. RAM môžeme charakterizovať ako dočasné úložisko, kde ukladajú informácie z práve aktívnych aplikácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre