SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Elon Musk už rozmýšľa o prvej mesačnej základni. Dokonca prichádza aj s možným riešením

Loď Starship by mohla zohrať kľúčovú úlohu

Mesiac je aktuálne v „hľadáčiku“ viacerých krajín. Jednou z tých, ktorá v poslednej dobe však rozpútala najväčšiu diskusiu o budúcnosti Mesiaca  je Amerika. Tá nie tak dávno dokonca prijala Výkonné nariadenie, ktoré hovorí o hlbšom skúmaní a využívanú zdrojov nachádzajúcich sa na Mesiaci. Okrem iného sa v spojitosti s nariadením hovorilo aj o jednom z ďalších cieľov, konkrétne sa spomínala  mesačná základňa.

Nie tak dávno známa novinárka Sarah Cruddas špekulovala o motivácií trvalého osídlenia Mesiaca. Konkrétne hovorilo o tom, že Mesiac by mohol slúži ako „medzizástavka“ v hlbšom skúmaní vesmíru. Nebola pritom ďaleko od pravdy. Po úspešnom štarte rakety Crew Dragon, ktorá dopravila amerických astronautov na ISS, Donald Trump tieto špekulácie potvrdil v slávnostnom príhovore, že Mesiac môže poslúžiť ako „stanica“, z ktorej by sa konali lety hlbšie do vesmíru (viď video nižšie od 31. minúty).

„…Do roku 2024 sa naši astronauti vrátia na mesačný povrch, aby založili trvalú stanicu a pripravili štartovaciu plochu pre štart misie na Mars…“ hovorí Donald Trump.

Kľúčovú úlohu môže zohrať vesmírna loď Starship

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť SpaceX pracuje na novej vesmírnej lodi Starship, ktorej cieľom je dopravenie prvých lodí na planétu Mars. Nie tak dávno sa dokonca vyjadril, že poslúži aj na jeho kolonizáciu, pričom jeho cieľom je, aby pomocou lodí Starship dopravil na Mars 1-miliónov ľudí, ktorí by vytvorili náš nový „domov“.

Vesmírna stanica Starship by však mohla byť využitá aj za iným účelom. Elon Musk sa prostredníctvom sociálnej siete Twitter vyjadril, že by mohla poslúžiť aj ako časť vesmírnej stanice. 

 

V  statuse vyššie v reakcií na otázku týkajúcu sa rozdielov medzi bežnou loďou Starship a loďou Starship určenou na let k Mesiacu píše, že:

„Predné rakety môžu pomôcť stabilizovať loď pri silnom vetre. Ak je cieľom maximalizovať využitie každej lode letiacej na Mesiac, tak nie sú potrebné žiadne tepelné štíty alebo klapky, či veľké zásoby paliva. Zároveň nie je potrebné dostať loď v dohľadnej dobe späť. Kľudne môže poslúžiť ako časť mesačnej základne.“

Zároveň treba dodať, že v súčasnosti nie je známa žiadna kooperácie v tomto smere medzi USA a spoločnosťou SpaceX, za ktorou stojí Elon Musk. Je však možné, že aj v tomto možnom projekte dôjde ku kooperácii.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close