SpravodajstvoVeda a výskum

Šéf Roscosmosu sa posťažoval na nevhodné správanie Američanov po úspešnom štarte Crew Dragon

Dmitrijovi Rogozinovi sa nepáčila reakcia Američanov po úspešnom štarte vesmírnej lode Crew Dragon

Američania by mohli viac prejavovať úctu voči Ruskému vesmírnemu programu, na ktorý sa spoliehali posledných 9 rokov, a za pomocou ktorého posielali kozmonautov na obežnú dráhu Zeme. Hovorí to hlava Ruského vesmírneho programu Roscosmos.  Na tému upozorňuje portál nytimes.com.

Američania po 9 rokov po prvýkrát vyslali amerických kozmonautov z územia USA na vesmírnej lodi Crew Dragon, za ktorej vývojom stojí spoločnosť SpaceX, ktorú vedie miliardár Elon Musk. Avšak aj napriek úspešnému štartu rakety, Američania sa neplánujú kompletne odstrihnúť od spolupráce s Ruskom. Napríklad na ruskom module Sojuz si zakúpili miesto pre astronautku Kate Rubins, ktorá na ISS strávi 6 mesiacov. Do vesmíru poletí 14. októbra spolu s ďalšími ruskými kozmonautmi.

Reakcia Američanov nebola vhodnou, hovorí Rogozin

Dmitrij Rogozin, šéf Roscosmosu sa posťažoval v ruskom vydaní Forbes, že po úspešnom štarte Američanov bolo na ich adresu nasmerovaných viacero posmeškov a vtipov namiesto toho, aby sa poďakovali za spoluprácu s Ruskom. Konkrétne povedal:

„Keď sa našim partnerom nakoniec podarilo vykonať úspešný test na ich kozmickej lodi, tak bolo na nás namierených niekoľko vtipov a posmeškov,..“

Rogozin týmito slovami  reagoval hlavne na vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý uviedol, že spustenie programu SpaceX ukázalo, že USA je znovu svetovým lídrom vo vesmíre. Okrem iného dodal, že americkí astronauti čoskoro pristanú na Marse, a že Washington bude mať čoskoro  „najväčšie zbrane, aké si kedy kto dokázal predstaviť“ (viď video nižšie od 29. minúte a 40. sekundy).

Rogozin ďalej dodal, že boli prvou krajinou na svete, ktorá poslala človeka do vesmíru.

„Naša krajina ako prvá vyslala človeka do vesmíru,“ napísal Rogozin, ktorý ďalej dodal, že: „Zostávame prví dodnes.“

Zároveň treba dodať, že aj zo strany Elona Muska zaznela poznámka, ktorá vzbudila pozornosť. Konkréte  počas tlačovej konferencie povedal:

„…trampolína fungovala…“

Druhým dychom však treba povedať, že týmito slovami Musk narážal na Rogozinov dávnejší komentár z roku 2014, kedy Rogozin povedal:

že USA by mohlo „..svojich astronautov posielať na ISS pomocou trampolíny…“

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close