Známa novinárka špekuluje, prečo majú Američania záujem o ťažbu zdrojov z Mesiaca

Donald Trump nedávno podpísal takzvané výkonné nariadenie, s ktorým nebolo spokojných viacero krajín

Donald Trump tazba surovin na Mesiaci
Zdroj: Vosveteit.sk (kolaž Pixabay.com (rkarkowski), pikpng.com)

Americký prezident Donald Trump podpísal nedávno  výkonné nariadenie (ďalej ako dokument/nariadenie ), ktorý hovorí o tom, že USA má právo preskúmať a využívať zdroje z vesmíru. Zaujímalo vás však čo ho viedlo k tomuto kroku? Téme sa venoval portál bbc.com

Dokument  taktiež hovorí o tom, že krajina nevníma vesmír ako spoločné dedičstvo, čiže nepotrebuje súhlas iných krajín. To nedávno mimochodom rozhnevalo Rusko, ktoré sa vyjadrilo, že akýkoľvek pokus o nerešpektovanie vesmíru ako spoločného priestoru nebude tolerovaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo chce Amerika ťažiť suroviny vo vesmíre? Aké sú výhody? Podľa novinárky Sarah Cruddas, ťažba surovín na Mesiaci pomôže ľudstvu cestovať ďalej do vesmíru, napríklad na Mars. Podľa nej sa môže z našej prirodzenej družice stať niečo ako „vesmírna benzínka,“ pretože obsahuje zložky raketového paliva, vodík a kyslík.

Mať čerpaciu stanicu znamená, že naše rakety budú môcť cestovať ďalej bez toho, aby sa museli báť opalivo.

„Pri ceste do vesmíru by bolo fajn, keby sme si zo sebou nemuseli brať všetko,“ hovorí Sarah.

Hlbšie kúty vesmíru taktiež obsahujú zdroje, ktoré by mohli pomôcť našej planéte. Profesor Benjamin Sovacool hovorí, že svet sa hýbe smerom k obnoviteľným zdrojom energie, najmä kvôli klimatickej zmene. Dodáva, že ťažba materiálov z vesmíru by mohla pomôcť stavbe elektrických áut, ktoré by boli dobré pre životné prostredie.

„Na výrobu batérií potrebujeme lítium, či kobalt. Tie sa nachádzajú v krajinách ako Čína, Rusko, alebo Kongo a je ťažké sa ku nim dostať,“ vysvetľuje profesor.

Má na to právo?

Podľa neho je ťažké zháňať materiály od rôznych dodávateľov, ktorí každý má svoje vlastné pravidlá. Ťažba týchto materiálov z Mesiaca je jednoduchšou alternatívou.

Ďalším dôvodom, prečo sa prezident Trump uchýlil k podpísaniu dokumentu môže byť neschopnosť USA dostať sa k dôležitým minerálom, v porovnaní s ostatnými krajinami sveta. USA prehrali závod a krajiny ako Rusko, či Čína sú v ťažbe o pár krokov vpred.

„Pre niekoho, ako je prezident Trump by bolo atraktívne zohnať potrebné minerály na miestach, kde iné krajiny nemajú dosah – napríklad vesmír,“ vyjadril sa profesor.

Nariadenie prezidenta Trumpa je jasný v tom, že sa naňho nebudú vzťahovať žiadne iné medzinárodné zákony. To, čo dokážu ľudia robiť mimo planéty nie je úplne jasné. Slovami Sarah Cruddas, „Vesmírne zákony sa stále vyvíjajú.“ Žiadna z krajín si nemôže privlastniť Mesiac, no momentálne nariadenie podpísané z pred pár dní,  to chce zmeniť.

„Američania by mali mať právo zapojiť sa do komerčného prieskumu, obnovy a využívania zdrojov vo vesmíre v súlade s platnými zákonmi. Vesmír je právne a fyzicky jedinečnou oblasťou ľudskej činnosti a Spojené štáty ho nepovažujú za globálne spoločné. Preto je politikou Spojených štátov podporovať medzinárodnú podporu obnovy verejného a súkromného sektora a využívania zdrojov vo vesmíre v súlade s platnými právnymi predpismi.“ Píše sa v spomínanom dokumente, ktorý bol podpísaný 6. apríla.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre