Čína posúva projekt „Umelého Slnka“ na novú úroveň. Dosiahli teplotu, ktorá viac ako 10-krát prevyšuje teplotu jadra Slnka

Od prakticky nevyčerpateľnej energie nás delia desaťročia, tvrdia vedci.

umele slnko cina
Zdroj: flickr.com (betmari)

Čínske „Umelé Slnko“ (reaktor HL-2M Tokamak) v posledných rokoch púta čoraz viac pozornosť viacerých médií. Ešte koncom roka 2018 sme písali, že Číne sa podarilo zahriať reaktor na minimálnu teplotu, ktorá je nevyhnutná na vytvorenie autonómnej jadrovej reakcie. Išlo konkrétne o teplotu 100 miliónov stupňov Celzia.  Čína na tejto technológii pracuje už od roku 2006. Hlavnou výhodou tejto technológie je, že funguje na iných princípoch, ako fungujú jadrové elektrárne.

Pracuje na princípe zlučovania atómov, vďaka čomu sa vytvára obrovské množstvo energie. Zároveň ide o presný opak štiepnej reakcie, ktorá sa uplatňuje v atómových elektrárňach, či v jadrových zbraniach. Na rozdiel od štiepnej reakcie, fúzia neprodukuje žiaden rádioaktívny odpad a riziko nehôd je oveľa menšie. Druhým dychom však treba dodať, že ide o nesmierne náročný proces pričom cieľom nie je len dosiahnutie vysokej teploty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Umelé Slnko opäť púta pozornosť ďalším rekordom

Najnovšie portál Futurism.com upozorňuje na ďalší významný posun vo vývoji tohto Umelého Slnka. Čínskym vedcom sa podarilo vygenerovať teplotu 120 miliónov Celzia stupňov po dobu 101 sekúnd. Rovnako vedci dodávajú, že pri teplote 160 miliónov stupňa Celzia, reaktor je schopným pracovať po dobu 20 sekúnd. Len pre porovnanie, jadro nášho prirodzeného Slnka, je v porovnaní s reaktorom vcelku „chladným“ objektom. Dôvodom je, že jadro Slnka dosahuje teplotu približne 15 miliónov stupňov Celzia.

Vedci však majú pred sebou ešte dlhú cestu, aby priniesli svetu nový zdroj energie. Dôvodom je, že hoci dokážu vytvoriť teplotu, ktorú si mnohí z nás nevedia ani predstaviť, tak ju nevedia udržať po dlhú dobu. 

„Prelomom je výrazný pokrok a konečným cieľom by malo byť udržanie teploty na stabilnej úrovni po dlhú dobu,“ uviedol Li Miao, riaditeľ katedry fyziky na Southern University of Science and Technology v čínskom Šen-čene .

Lin Boqiang, riaditeľ Čínskeho centra pre výskum energetickej ekonomiky na univerzite v Xiamen, uviedol, že jadrová fúzia v konečnom dôsledku predstavuje budúcnosť čistej energie – zdôraznil však, že je pravdepodobné, že to bude trvať ešte desaťročia, kým sa pracovný reaktor dostane z experimentálnych stupňov štádia vývoja. Podľa aktuálnych odhadov, reaktor by mohol byť schopným ostrej prevádzky v 40 až 50 rokoch tohto storočia.

„Je to skôr ako budúca technológia, ktorá je rozhodujúca pre tlak čínskeho zeleného rozvoja,..“

Zaujímavosťou je, že energia z tohto nového „Umelého Slnka“ by bola prakticky nevyčerpateľná. Rovnako treba dodať, že by išlo o čistú energiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre