TECHNOLÓGIE

Číne sa podarilo zohriať „umelé slnko“ na minimálnu teplotu, ktorá je nevyhnutná na vytvorenie autonómnej jadrovej reakcie

Čínski vedci z Hefei Institutes of Physical Science oznámili, že ich supravodivý experimentálny reaktor Tokamak (EAST), známy ako „umelé slnko“, ktorý je navrhnutý tak, aby replikoval procesy, ktoré robí naše Slnko na výrobu energie dosiahol nový teplotný rekord – 100 miliónov stupňou Celzia (180 miliónov Fahrenheita).

Pre porovnanie, jadro nášho Slnka dosahuje teplotu 27 miliónov stupňov Fahrenheita, čo znamená, že reaktor EAST bol na krátku dobu viac ako 6-krát teplejší.

Cieľom je čistá energia

Keď sa spoja dve vodíkové jadra tak výsledkom je produkcia obrovského množstva energie. Tento proces je pre verejnosť známy skôr ako jadrová fúzia. Zároveň je to charakteristika procesu tvorby energie Slnka, ktoré vytvára svetlo a teplo. Vo výsledku cieľom vedcov je nájsť spôsob ako využiť takto vytvorenú energiu, ktorá by bola viac menej neobmedzená a čistá.

Zariadenie Tokamak (EAST) je zariadenie, ktoré používa magnetické polia na riadenie plazmy spôsobom, ktorý by podporoval stabilnú nukleárnu fúziu. Tento úspech vedcov je pozoruhodný z viacerých uhľov pohľadu. Tým najvýznamnejším však je, že vedci považujú túto teplotnú hodnotu za minimálnu, ktorá je potrebná, aby sa na Zemi vytvorila autonómna jadrová reakcia.

Teraz, keď je „umelé slnko“ v Číne schopné ohriať plazmu na požadovanú teplotu, vedci sa môžu sústrediť na ďalšie kroky pozdĺž cesty k stabilnej jadrovej fúzii.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close