Číne sa podarilo zohriať „umelé slnko“ na minimálnu teplotu, ktorá je nevyhnutná na vytvorenie autonómnej jadrovej reakcie

Číne hlási obrovský úspech, podarilo sa jej zohriať umele slnko na teplotu, ktorá je nevyhnutná na vytvorenie autonómnej jadrovej reakcie.

Slnko sun
Zdroj: pixabay.com

Čínski vedci z Hefei Institutes of Physical Science oznámili, že ich supravodivý experimentálny reaktor Tokamak (EAST), známy ako „umelé slnko“, ktorý je navrhnutý tak, aby replikoval procesy, ktoré robí naše Slnko na výrobu energie dosiahol nový teplotný rekord – 100 miliónov stupňov Celzia (180 miliónov Fahrenheita).

Pre porovnanie, jadro nášho Slnka dosahuje teplotu 27 miliónov stupňov Fahrenheita, čo znamená, že reaktor EAST bol na krátku dobu viac ako 6-krát teplejší.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom je čistá energia

Keď sa spoja dve vodíkové jadra tak výsledkom je produkcia obrovského množstva energie. Tento proces je pre verejnosť známy skôr ako jadrová fúzia. Zároveň je to charakteristika procesu tvorby energie Slnka, ktoré vytvára svetlo a teplo. Vo výsledku cieľom vedcov je nájsť spôsob ako využiť takto vytvorenú energiu, ktorá by bola viac menej neobmedzená a čistá.

Zariadenie Tokamak (EAST) je zariadenie, ktoré používa magnetické polia na riadenie plazmy spôsobom, ktorý by podporoval stabilnú nukleárnu fúziu. Tento úspech vedcov je pozoruhodný z viacerých uhľov pohľadu. Tým najvýznamnejším však je, že vedci považujú túto teplotnú hodnotu za minimálnu, ktorá je potrebná, aby sa na Zemi vytvorila autonómna jadrová reakcia.

Teraz, keď je „umelé slnko“ v Číne schopné ohriať plazmu na požadovanú teplotu, vedci sa môžu sústrediť na ďalšie kroky pozdĺž cesty k stabilnej jadrovej fúzii.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre