Čína úspešne naštartovala experimentálny reaktor, ktorého teplota prevyšuje teplotu slnečného jadra

Ich cieľom je vytvoriť čistý a obnoviteľný zdroj energie do roku 2050

umele slnko cina
Zdroj: flickr.com (betmari)

Číne sa podarilo úspešne naštartovať ich „Umelé Slnko.“ Ide o jadrový reaktor s názvom HL-2M Tokamak, ktorý je zároveň najväčším a najpokročilejším experimentálnym reaktorom, píše portál Phys.

Cieľom Číny je vytvoriť silný zdroj čistej energie. Reaktor využíva magnetické pole na fúziu horúcej plazmy, ktorá môže dosiahnuť teploty, prevyšujúce 150-miliónov °C. Ide o teploty, ktoré desaťkrát prevyšujú teploty v jadre Slnka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vytvorenie energie z jadrovej fúzie nie je len prostriedkom na zabezpečenie energetických potrieb Číny, ale ide aj o spôsob, ako si môže krajina zabezpečiť stabilný rozvoj ekonomiky,“ píše People’s Daily.

Čína pracovala na projekte fúzneho reaktoru už od roku 2006. Ide o energiu, ktorá poháňa naše Slnko a preto sa považuje za „Svätý grál“ vo výrobe energie. Pracuje na princípe zlučovania atómov, vďaka čomu sa vytvára obrovské množstvo energie. Zároveň ide o presný opak štiepnej reakcie, ktorá sa uplatňuje v atómových elektrárňach, či v jadrových zbraniach. Na rozdiel od štiepnej reakcie, fúzia neprodukuje žiaden rádioaktívny odpad a riziko nehôd je oveľa menšie. Dosiahnutie fúzie je však náročný a nesmierne nákladný proces.

Zároveň však ide o dôležitý proces, ktorý by umožnil prejsť svetu na nový, ale hlavne čistý zdroj energie. V súčasnosti sa spoliehame najmä na fosílne palivá, ktoré nie sú neobmedzené. Pri ich spaľovaní sa navyše vytvára oxid uhličitý, ktorý prispieva k znečisteniu našej planéty. Viac o tom hovorí aj YouTube kanál Curious Elephant.

Tento problém je oveľa výraznejší v krajinách, medzi ktoré sa radí aj Čína. V nich dochádza k rapídnej industrializácii a energia je nesmierne dôležitá pre ďalší rozvoj priemyslu. Podľa predpovedí by sa malo začať s komerčným využívaním fúzneho reaktora okolo roku 2050. Zaujímavosťou je, že energia z tohto nového „Umelého Slnka“ by bola prakticky nevyčerpateľná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre