Život na Venuši stále nie je vylúčený: Ako je to s fosfánom vo vrchných častiach atmosféry?

Tím vedcov sa opätovne pozrel na dáta, ktoré v septembri otriasli celým svetom

Venuša
Zdroj: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

V septembri otriasol svetom fascinujúci objav, ktorý sa týkal nášho vesmírneho suseda, Venuše. Astronómovia objavili vo vrchných častiach jej atmosféry fosfánatmosféry fosfán – plyn, ktorý sa môže spájať s existenciou života na tejto planéte, aj napriek drsným podmienkam na jej povrchu, píše portál Universe Today.

Niet preto divu, že objav fosfánu vyvolal spolu s nadšením aj obrovskú dávku skepticizmu. Krátko na to vznikali štúdie, ktoré dokonca spochybňovali objav fosfánu a niektoré z nich tvrdili, že žiaden fosfán na Venuši nie je. Odpoveďou na tieto skeptické výskumy bola opätovná analýza dát z teleskopu ALMA, ktorý tento plyn objavil. Tím astronómov, ktorý prišiel s prvotným objavom konštatoval, že fosfán sa v atmosfére Venuše naozaj nachádza, len nie v takom množstve, ako sa spočiatku predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fosfán sa nachádza aj u nás na Zemi a je súčasťou biochemického cyklu. Spája sa predovšetkým s rozkladom organickej hmoty. Na Venuši momentálne nepoznáme žiadne procesy, ktoré by viedli ku vzniku tohto plynu. Astronómovia však poznajú jeden spôsob, ako by mohol fosfán vzniknúť, aj bez prítomnosti organických látok. Tento proces sa však spája s vysokými teplotami a tlakmi, ktoré sú typické pre plynných obrov. Zaujímavosťou môže byť preto aj existencia fosfánu v atmosfére Jupitera.

Existencia života?

V prípade Venuše je však situácia trochu komplikovanejšia. Jediné vysvetlenie, ktoré by bolo za daných podmienok možné, je existencia baktérií v oblakoch tejto planéty. Výskum z NASA Goddard, pomenovaný Matters Arising, na druhú stranu tvrdí, že dáta, ktoré boli interpretované ako fosfán, mali v skutočnosti veľmi blízko k oxidu siričitému. Tento plyn je v atmosfére Venuše bežný.

Tím stojaci za pôvodným výskumom tvrdí, že ich výsledky sa nedajú vysvetliť ako oxid siričitý, ani ako iný plyn. Na vlnu kritiky odpovedali astronómovia opätovnou analýzou svojich dát a napriek všetkému stále tvrdia, že v oblakoch Venuše sa fosfán naozaj nachádza.

Objav fosfánu by bol pre vedcov veľmi fascinujúci. V minulosti sa totiž špekulovalo, že v oblakoch Venuše by mohol naozaj existovať život. Podmienky sú tam oveľa prijateľnejšie, ako na povrchu. Ak by sa existencia fosfánu potvrdila, naznačovalo by to, že planéta dokáže podporovať extrémne formy života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre