Astronómovia hovoria, že našli na Venuši „podpis života“. Môže ísť ako o anomáliu, tak aj o jeden z najväčších objavov

Môže ísť o prielomový objav, ktorý by zmenil vnímanie unikátnosti Zeme. Vedecká komunita v spojitosti s novou štúdiou, je však skôr opatrená vo vyjadreniach

venusa planeta
Zdroj: Pixabay.com (BrunoAlbino)

Mimozemský život je stále niečo, po čom pátrame, ale doteraz sme ho nenašli. Objavenie života mimo Zeme by pre nás znamenalo, že život, vzhľadom na veľkosť vesmíru nie je niečím unikátnym, ale skôr bežným javom. Jedným z najväčších kandidátov, kde by sme mohli nájsť život, je planéta Mars, ktorá mala v minulosti vhodné podmienky na to, aby sa tam vyvinul. Bohužiaľ, stratou magnetického poľa, dochádza k postupnému úniku atmosféry do vesmíru, ktorý spôsobil približne 3,7 miliardy rokov dozadu, že z povrchu planéty zmizla voda. Zároveň dnes už vieme povedať, že pod povrchom planéty je aj stále naďalej prítomná voda. Inými slovami, neznamená to, že na Marse neexistuje život, len sme ho doposiaľ ešte nenašli.

Hľadáme život na nesprávnej planéte?

Najnovšia vedecká štúdia (Phosphine gas in the cloud decks of Venus), ktorá bola publikovaná vo vedeckom žurnály Nature naznačuje, že na Venuši môže byť prítomný život. Vedci k tomuto záveru došli potom, ako identifikovali zjavnú prítomnosť plynného fosfánu v atmosfére. Ide o neobvyklé zistenie, dôvodom je, že akýkoľvek fosfor v tejto oblasti, by mal byť v oxidovanej forme. Na tému upozorňuje portál teschspot.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Náš  sused Venuša má vrstvy oblakov, ktoré sú mierne, ale prekyslené, v ktorých sme našli zjavnú prítomnosť plynu, fosfánu (PH3) v atmosfére, kde by akýkoľvek fosfor mal byť v oxidovanej forme“ píše sa v štúdii.

Vedci na základe tohto zistenia prišli k záveru, že na Venuši môže byť prítomný mikrobiálny život organizmov, ktoré ho produkujú.

„Prítomnosť PH3 je po dôkladnom štúdiu chémie v ustálenom stave a fotochemických dráh nevysvetlená, pričom v súčasnosti nie sú známe abiotické výrobné procesy v atmosfére, oblakoch, povrchu a podpovrchovej atmosfére Venuše ani z blesku, sopečnej alebo meteoritickej dodávky. PH3 môže pochádzať z neznámej fotochémie alebo geochémie, alebo analogicky s biologickou produkciou PH3 na Zemi z prítomnosti života…“

Zároveň však treba dodať, že sa objavujú aj protichodné názory. Príkladom môže byť Paul Byrne, planetárny vedec na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne v Raleigh, ktorý uviedol, že hoci samotný nález je ohromujúci, ale je skeptický v tom, že od neho je odvodzovaná prítomnosť života na Venuši.

Gerald Joyce, biológ zo Salkovho inštitútu v Kalifornii, pre The New York Times uviedol, že objav sa dá len ťažko považovať za biologický podpis.

„Detekcia fosfínu nie je spoľahlivým dôkazom pre život, iba pre anomálnu a nevysvetliteľnú chémiu,“ dodal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre