BezpečnosťSpravodajstvo

YouTube vystavuje stopku ďalším videám, ktoré zavádzajú v súvislosti s ochorením COVID-19

YouTube zintenzívňuje boj s dezinformáciami

Spoločnosť YouTube informuje verejnosť, že začala s ďalšou vlnou čistky videí a ďalšieho obsahu, ktorý je zavádzajúcim v súvislosti s ochorením COVID-19. Na tému upozorňuje agentúra reuters.com, ktorá píše, že YouTube začal s masívnym odstraňovaním videí obsahujúcich dezinformácie o vakcínach COVID-19, v dôsledku rozšírenia svojich súčasných pravidiel.

Dôvodom tohto razantného kroku sú obavy zo zvyšovania objemu obsahu, ktorý môže mať negatívny vplyv na zdravie ľudí. Spoločnosť vo všeobecnosti na svojich stránkach píše, že ide o videá, ktoré šíria lekárske dezinformácie.

„YouTube nepovoľuje obsah šíriaci lekárske dezinformácie, ktorý je v rozpore s lekárskymi informáciami miestnych lekárov alebo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o COVID-19…“

Ďalej dopĺňa, že ide napríklad aj o obsah, ktorý hovorí o dezinformáciách ohľadne očkovania, šírenia vírusu a podobne.

„YouTube v e-maile uviedol, že to bude zahŕňať odstránenie tvrdení, že vakcína zabije ľudí alebo spôsobí neplodnosť, alebo že ľuďom, ktorí vakcínu dostanú, sa implantujú mikročipy.“ (pozn. redakcie: v súčasnosti už tieto tvrdenia sú zahrnuté v pravidlách YouTube)

YouTube zároveň mal povedať, že už stihol medzičasom vymazať tisíce videí, prostredníctvom ktorých jeho autori zavádzali verejnosť a boli nebezpečným. Konkrétne hovorí o 200-tisícoch videí, ktoré boli odstránené od februára tohto roka v súvislosti s touto témou.

Ide o nekonečný boj, kde sa môžeme len brániť

Ešte koncom augusta spoločnosť YouTube informovala verejnosť, že v priebehu apríla až júla vymazala viac ako 11-miliónov videí. Z toho charakterizovaných ako spam, či zavádzajúce informácie a scam, bolo 28,3%. Zároveň však treba dodať, že nie všetky videá sa dotýkali aktuálnej pandémie. Ide o súhrny report všetkých vymazaných videí. Ďalej však treba povedať, že ide o jasný dôkaz, že videá so sporným obsahom rastú ako huby po daždi. Dobrou správou však je, že čo sa týka vymazaného obsahu, tak 75% z neho, bolo vymazaných ešte predtým, ako mal nejaký reálny dosah.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close