BezpečnosťSpravodajstvo

YouTube robí čistky. Milióny videí boli vymazaných. Boli medzi nimi aj také, ktoré neporušovali pravidlá

YouTube vymazal viac ako 11,4 milióna videí zo svojich serverov

Server YouTube je v súčasnosti najnavštevovanejším video serverom na svete pričom populárny je viac menej bez výnimky v každej rozvinutejšej krajine sveta (s výnimkou Číny, kde sú vo všeobecnosti služby spoločnosti Google zakázanými). To je aj jeden z dôvodov, prečo sa na serveroch spoločnosti častokrát nachádzajú videá, ktoré by tam nemali byť.

Podľa správy YouTube’s Community Guidelines enforcement, na ktorú poukazuje portál beebom.com, boli za posledný ucelený kvartál (apríl – júl) vymazané milióny videí. Hovoríme konkrétne o 11,4 milióna videí (11 401 696). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, došlo k nárastu vymazaných videí z 8,9 milióna. V priebehu prvého kvartálu tohto roka bolo vymazaných približne 6 miliónov videí.

Z hľadiska pôvodu, najviac videí bolo vymazaných z USA (2 061 733), Indie (1 446 772), Brazílie (981 181), Indonézie (684 199) a Ruska (406 764). 33,5% videí sa dotýkalo obáv o bezpečnosť detí, 28,3% videí bolo charakterizovaných ako spam, či zavádzajúce informácie a scam (scamom sa označujú podvodné videá. Dobrým príkladom sú napríklad nedávne videá, v ktorých sa autori vydávali za Steve Wozniaka, zakladateľa spoločnosti Apple s cieľom, aby vymámili peniaze od ľudí), a 14,6% videí bolo charakterizovaných ako nahota alebo iný nevhodný sexuálny obsah.

Youtube vymazane videa_podiel
Zdroj: YouTube blog

Vymazané boli aj videá, ktoré neporušovali pravidlá

YouTube zároveň priznáva, že boli vymazané aj videá, ktoré neporušovali pravidlá. Išlo prevažne o videá, ktoré šírili veľmi citlivé témy, ako sú napríklad násilný extrémizmus a bezpečnosť detí.

„Keď sme počítali so značne zníženou ľudskou kontrolnou kapacitou v dôsledku COVID-19, boli sme nútení zvoliť si medzi potenciálnym nedostatočným alebo nadmerným vymáhaním. Pretože zodpovednosť je našou najvyššou prioritou, vybrali sme druhú – pomocou technológie, ktorá nám pomáha pri práci, ktorú obvykle vykonávajú recenzenti,..“ píše spoločnosť v blogovom príspevku.

Spoločnosť ďalej dodáva, že tvorcovia videí sa proti vymazaniu ich obsahu odvolali v menej ako 3%. Z toho bolo približne 50% žiadosti vybavených kladne v prospech sťažovateľa.

Správa ďalej odhaľuje, že spoločnosť vymazala takmer 11 miliónov videí na základe automatickej detekcie. 382 tisíc videí bolo nahlásených používateľmi, 167 tisíc videí takzvanými dôveryhodnými používateľmi, 2,2 tisíc videí mimovládnymi organizáciami a 25 videí orgánmi verejnej správy.

Vymazane videa YouTube_2. kvartal 2020
Zdroj: YouTube blog

YouTube ďalej prezrádza, že v približne 75% sa im podarilo vymazať obsah ešte predtým, ako mal reálne nejaký dosah (do 10 videní).

„Služba YouTube usiluje o to, aby obsah porušujúci pravidlá pred odstránením videlo čo najmenej ľudí (v najlepšom prípade nikto). Automatické nahlásenie nám umožňuje rýchlejšie a presnejšie konať a presadzovať tak pravidlá.“

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close
Pracovné ponuky