NávodySpravodajstvo

Vypnite si už dnes v Chrome a Microsoft Edge reklamy, ktoré neprimerane vyťažujú zdroje Vášho počítača

V rámci experimentálnych nastavení pribudla možnosť vypnutia reklám, ktoré spotrebovávajú extrémne veľa zdrojov počítača

Minulý týždeň v priebehu piatku sme Vás informovali o tom, že Google v prehliadači Chrome zavedie novú funkciu blokovania reklamy. Nejde však klasický adblocker, ale o blokovanie takzvanej „Heavy Ads“, čo doslova znamená „Ťažké reklama“. Vo svojej podstate ide o reklamu, ktorá nadmieru spotrebováva zdroje počítača. Znamená to, že napríklad spotrebovávajú extrémne veľa energie, dát a podobne.

„Nedávno sme zistili, že zlomok percent reklám spotrebuje neprimerane veľký podiel zdrojov zariadenia, ako napríklad batériu, dáta a podobne, bez toho, aby o tom používateľ vedel…“ písala spoločnosť Google vo svojom vyhlásení.

Spoločnosť Google preto nastavila maximálne prahové limity pre reklamu, ktoré ak budú presiahnuté, tak ju zablokuje. Napríklad, ak budú využívať neprimerane veľa výkonu počítača v porovnaní s ostatnými reklamami umiestnenými na stránke.

prahove hodnoty reklam_chrome blokovanie reklam
Zdroj: Google blog

Vypnite si nepohodlnú reklamu už dnes

Funkcia vypnutia týchto reklám bude oficiálne dostupná pre širokú verejnosť až v auguste. Dôvodom odkladanie uvoľnenia tejto funkcie je jej testovanie vrátane ponúknutia extra času pre inzerentov, aby svoje reklamy upravili tak, aby boli podľa noriem spoločnosti.

Ale aj napriek tomu, že jej uvoľnenie je naplánované až na august tohto roka, tak ju môžete manuálne aktivovať prostredníctvom experimentálnych funkcií prehliadača. Tie vyvoláte po zadaní adresy chrome://flags do adresného riadku Vášho prehliadača (pozn. redakcie: my používame Microsoft Edge, a preto vidíte edge://flags).

Experimentalne nastavenia Chrome_Microsoft Edge
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne si vyhľadajte položku „Heavy Ad Intervention“ a zvoľte po tom možnosť Enabled. Následne sa Vám reštartne prehliadač.

Chrome_vypnutie tazkej reklamy
Zdroj: Vosveteit.sk

Hotovo. Práve ste aktivovali funkciu, ktorá by mala vypnúť reklamy, ktoré spotrebovávajú nadmieru veľa dát.

Touto cestou by sme Vás zároveň chceli požiadať, aby ste nevyužívali AdBlocker, ktorý blokuje reklamu na internetových stránkach s výnimkou prípadov, ako sú napríklad reklamy, ktoré neprimerane vyťažujú zdroje Vášho počítača. Týmto spôsobom totiž obmedzujete príjem prevádzkovateľov webov, ktorí ponúkajú obsah zadarmo. Pre redakcie ako je naša, je tento príjem kľúčovým, bez ktorého nevieme fungovať. Tak isto ako Vy, ak aj my pravidelne nakupujeme, chodíme sa zabávať a míňame peniaze. A to možno aj u Vás, u Vašej rodiny, priateľov a podobne.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close
Pracovné ponuky