Vesmír nemal ešte ani miliardu rokov, keď začala naša Mliečna dráha vznikať: Niektoré regióny sú oveľa staršie, než sa predpokladalo

Nové dáta misie Gaia poukazujú na to, že časti našej galaxie môžu byť oveľa staršie.

Mliečna dráha je oveľa staršia, než sa predpokladalo
Zdroj: Európska vesmírna agentúra

Časti našej galaxie, Mliečnej dráhy, označujúce sa ako hrubý disk, sú oveľa staršie, než sa prvotne predpokladalo. Ukázali to najnovšie dáta misie Gaia, ktorej cieľom je vytvorenie detailnej 3D mapy našej galaxie. Časti hrubého disku podľa nových informácií vznikli pred 13-miliardami rokov, ani nie miliardu rokov po veľkom tresku, informuje Európska vesmírna agentúra.

K pozoruhodným výsledkom sa dopracovali vedci z inštitútu Maxa Plancka. Tí spojili dáta o jasnosti a pozícií hviezd z misie Gaia a spojili ich z dátami o chemickom zložení hviezd. Počas ich práce analyzovali približne 250-tisíc hviezd a určili ich vek. Zamerali sa predovšetkým na sub-obrie hviezdy, špeciálnu kategóriu hviezd, ktoré prestali vytvárať energiu vo svojom jadre a začali ju vytvárať vo vyšších vrstvách. Tieto hviezdy práve prechádzajú procesom premeny na červeného obra, čo je relatívne krátke obdobie, no práve to umožňuje vedcom určiť ich vek s vysokou presnosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Určiť vek hviezdy je mimoriadne náročný proces. Nestačí sa len pozrieť na hviezdu, astronómovia musia jej charakteristiky porovnávať s počítačovými modelmi evolúcie hviezd. Prvé hviezdy vo vesmíre sa skladali výlučne z vodíka a hélia. V ich jadrách sa prostredníctvom jadrovej fúzie vytvárali ťažšie prvky, ktoré vedci označujú ako kovy. Keď sa hviezda dostala na koniec svojho životného cyklu, explodovala ako supernova a všetok materiál vyvrhla do vesmíru. Ďalšia generácia hviezd už preto vznikala aj s ťažšími prvkami. Všeobecne platí, že čím staršia hviezda, tým menej kovov vedci nachádzajú v jej vnútri.

Na základe toho astronómovia dokážu určiť vek hviezdy, no až donedávna boli ich odhady nepresné až o 20, alebo 40%. To znamená, že vek hviezdy mohol kolísať až o miliardu rokov. Dáta z misie Gaia pomohli túto odchýlku drasticky znížiť.

Prekvapenie pre astronómov

Na základe veku hviezd začali vedci analyzovať históriu našej galaxie, no ich snaha viedla k prekvapujúcim výsledkom. Ukázalo sa že evolúciu Mliečnej dráhy možno rozdeliť na dve významné etapy. Prvá sa začala len 0.8-miliardy rokov po veľkom tresku. V tomto období sa začali tvoriť prvé hviezdy v takzvanom hrubom disku.

Proces vzniku našej galaxie dostal výrazné nakopnutie len dve miliardy rokov potom. V tomto čase sa s našou vznikajúcou galaxiou zrazila trpasličia galaxia Gaia-Sausage-Enceladus. Po zrážke sa v hrubom disku vytvorila väčšina hviezd. Druhá fáza evolúcie viedla k vytvoreniu tenkého disku, kde sa nachádza aj naše Slnko.

Hrubý disk pokračoval vo svojom vývoji ďalších 6-miliárd rokov. Počas tohto evolučného štádia sa počet kovov v disku rapídne zvýšil. Napriek tomu dáta naznačujú, že počas tejto evolučnej fázy bol plyn rovnomerne rozložený naprieč celým diskom. Astronómovia sa domnievajú, že hrubý disk Mliečnej dráhy musel vzniknúť z turbulentného plynu, ktorý rozniesol stopy kovov rovnomerne po celom disku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre