Divadlo, ktoré neuvidíme: Čo sa stane so Slnkom na konci jeho životného cyklu?

Približne o 5-miliárd rokov začne Slnko svoju dramatickú premenu, ktorá bude znamenať koniec našej planéty.

Slnkom
Zdroj: YouTube(ESO)

Naše Slnko tu nebude večne. Predpokladá sa, že momentálne je naša hviezda stará 4.6-miliárd rokov a za ďalších 10-miliárd rokov by sa mala dostať na koniec svojho životného cyklu. Ako bude táto premena vyzerať?

O osude nášho Slnka sa viedlo viacero diskusií, píše portál Science Alert. Najprv sa predpokladalo, že sa z našej hviezdy stane planetárna hmlovina, obrovská bublina prachu a plynu. Dôkazy však poukazovali na niečo iné a tvrdilo sa, že aby Slnko skončilo ako planetárna hmlovina, muselo by byť o trošku väčšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teórie sa opäť obrátili v roku 2018. V tomto roku vyšla štúdia medzinárodného tímu astronómov, ktorí tvrdili, že planetárna hmlovina je najpravdepodobnejším scenárom solárneho kolapsu. Ako už bolo spomenuté vyššie, Slnko sa dostane na koniec svojho života za 10-miliárd rokov, no zmeny sa začnú diať oveľa skorej.

Približne za 5-miliárd rokov začne Slnko svoju premenu na červeného obra. Tento proces sa vyznačuje tým, že sa jadro našej hviezdy scvrkne, no jej vonkajšie vrstvy sa začnú dramaticky rozpínať. Počas rozpínania Slnko pohltí planétu Merkúr, Venušu a s najväčšou pravdepodobnosťou aj našu Zem.

Divadlo, ktoré neuvidíme

Experti tvrdia, že v tom období už nebudeme existovať, ak sa nám nepodarí nájsť spôsob, ako planétu opustiť. Máme na to približne miliardu rokov. Zistilo sa, že každú miliardu rokov Slnko zvýši svoj jas o 10%. Na prvý pohľad to nevyzerá ako veľké číslo, no táto zmena zapríčiní vyparenie oceánov a všetkej vody z povrchu.

Každopádne vedcom nerobilo problém zistiť, čo sa bude v budúcnosti so Slnkom diať, až do fázy červeného obra. To čo sa bude diať potom je zložitejšie popísať. Štúdia z roku 2018 naznačuje, že naše Slnko, rovnako ako 90% ostatných hviezd, prejde z červeného obra do bieleho trpaslíka a vytvorí planetárnu hmlovinu.

„Keď hviezda umiera, odhodí svoje vonkajšie vrstvy, ktoré sú tvorené prachom a plynom. Tieto vrstvy môžu tvoriť až polovicu hmotnosti hviezdy. V tomto bode sa odhalí hviezdne jadro, ktorému dochádza palivo. Tento biely trpaslík postupne chladne, až kým neumrie úplne,“ vyjadril sa astrofyzik, Albert Zijlstra, z University of Manchester.

Aj naše Slnko vytvorí planetárnu hmlovinu na konci svojho života. Astronómovia sa však nevedia zhodnúť na tom, či bude dosť jasná na to, aby mohla byť viditeľná. Niektorí hovoria, že každá hviezda, ktorá nemá hmotnosť minimálne dvojnásobok Slnka vytvorí príliš tmavú planetárnu hmlovinu. Štúdia z roku 2018 však tvrdí, že Slnko je akurát na hranici, kedy by na konci svojho života mohlo vytvoriť jasnú, viditeľnú hmlovinu.

Vedcom sa tiež podarilo zistiť, že čím masívnejšia hviezda bola, tým jasnejšiu hmlovinu vytvorí po svojej smrti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre