Vedci zachytili vzácny prípad: Trojica galaxií na kolíznom kurze môže viesť k zrážke dvoch supermasívnych čiernych dier

Zrážka dvoch najextrémnejších objektov v našom vesmíre doteraz nebola nikdy zaznamenaná. Čo sa bude diať ďalej?

Galaxie
Zdroj: Very Large Telescope

Vedci z University of Maryland objavili skupinu troch galaxií, ktoré sa zlučujú dokopy. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že v skupine galaxií by sa mohli nachádzať až dve aktívne supermasívne čierne diery, píše portál Universe Today.

Udalosť, ktorá bola zaznamenaná najmenej 5 observatóriami umožní vedcom zistiť, čo sa bude diať v prípade, že do seba narazia dva najextrémnejšie objekty, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Trojica galaxií sa od Zeme nachádza približne 800-miliónov svetelných rokov. Tri galaxie sa od seba výrazne odlišujú. Predpokladá sa, že jedna z galaxií môže spadať do typu Seyfert. Ide o veľké disky, ktoré majú vo svojom jadre supermasívnu čiernu dieru. Pojem Seyfertova galaxia je súhrnné označenie pre špirálovité galaxie s extrémne jasným jadrom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalšou galaxiou na zozname môže byť galaxia, spadajúca do typu LINER (pozn. redakcie: Low-Ionization Nuclear Emission-Line Region). Ide o druh galaxii špecifických svojim jadrom, ktoré je slabo ionizované. V jadrách týchto galaxií sa tiež môže nachádzať supermasívna čierna diera, no doposiaľ to nebolo nijak dokázané. Treťou galaxiou na zozname je trpasličia galaxia, ktorá nemá v jadre žiadnu supermasívnu čiernu dieru.

Zlúčenie dvoch supermasívnych čiernych dier?

Čo sa bude diať je pre vedcov záhadou. Doteraz nebol pozorovaný žiadny jav, pri ktorom by došlo k zlúčeniu dvoch supermasívnych čiernych dier. Niektoré teórie dokonca hovoria, že dve čierne diery sa nedokážu dostať k sebe dostatočne blízko na to, aby sa mohli zlúčiť. Ak by tieto teórie boli nesprávne a supermasívne čierne diery by sa dokázali zlúčiť, ako každé čierne diery, otázkou by zostávalo, či ich zlúčenie vytvorí gravitačné vlny.

Existuje ale šanca, že sa supermasívne čierne diery nedokážu zlúčiť, alebo nevytvoria žiadne gravitačné vlny. Takáto situácia by bola pre vedcov veľmi nešťastná. Citlivé detektory gravitačných vĺn, ako napríklad detektor LIGO, by nedokázali túto udalosť zachytiť a študovať.

Momentálne sa vedci opierajú o tretiu, trpasličiu, galaxiu, ktorá sa v skupine nachádza. Tá za sebou necháva viditeľnú dráhu plynu a prachu. Túto „cestičku“ vedci dokážu využiť ako akúsi časovú os, pomocou ktorej budú môcť zistiť, čo sa s galaxiami postupne dialo.

„Zlučovanie galaxií je divoký proces, ktorý je ešte divokejší, keď sú doňho zapojené tri galaxie. Našťastie vieme podľa cestičky prachu a plynu, vychádzajúcej z trpasličej galaxie, získať dosť informácií na to, aby sme zistili, čo sa stalo,“ vyjadril sa Jonathan Williams z University of Maryland.

Ďalším krokom je podľa slov Williamsa zapojiť do štúdie aj Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý by mohol vedcom poskytnúť dodatočné informácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre