SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci našli spôsob, ako identifikovať mŕtve galaxie podľa ich tvaru. V akej fáze sa nachádza naša galaxia?

Za mŕtvu sa považuje galaxia, ktorá nevytvára nové hviezdy. Naša galaxia je našťastie ešte zatiaľ živou.

Hlavnou úlohou galaxie je vytvárať nové hviezdy. Tie vznikajú vtedy, keď sa obrovské oblaky plynu zrútia do seba. Ak sú galaxie mladé, vytvárajú nové hviezdy vo veľkom, no ako potupne starnú, galaxie vytvárajú čoraz menej hviezd, píše portál Universe Today.

V určitom bode galaxia prestane nové hviezdy vyrábať a tento jav vedci študovali už niekoľko desaťročí, stále však ostáva záhadou. Zároveň vedci tvrdia, že pred 10-miliardami rokov sa vesmír nachádzal v „období poludnia“. V tomto období bola hviezdna formácia na najvyššom možnom bode. Odvtedy došlo k poklesu tvorby nových hviezd, no prečo je to tak ostáva pre vedcov záhadou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V období kozmického poludnia vznikla, dnes už pre galaxie charakteristická vlastnosť – rotujúci disk, či ramená. V tomto období sa objavujú aj prvé prípady galaxií, ktoré prestali vytvárať nové hviezdy. Vedci si všimli, že pred 10-miliardami rokov došlo aj k najvyššej činnosti čiernych dier v jadrách galaxií. Tie si pritiahli plyn, určený pre nové hviezdy, a svojou silou ho zahriali. Zahriaty plyn sa nedokáže zrútiť a vytvoriť novú hviezdu.

Akú hrá úlohu tvar galaxie?

Výskumníci si však všimli, že roztiahnutejšie galaxie nie sú čiernou dierou ovplyvnené. Tým pádom sa dokážu nové hviezdy vytvárať oveľa dlhšiu dobu. Vedci sa preto zamerali na detailnejšie skúmanie galaktického disku. Je to región, ktorý obklopuje galaktické jadro. Ak sú hviezdy v galaktickom disku rozmiestnené vo väčšom priestore, plyn medzi nimi sa zahrieva pomalšie. 

Vedcom sa podarilo priamo prepojiť tvar galaxie s tým, ako sa v nej vytvárajú nové hviezdy. Astronómovia teraz majú možnosť študovať akúkoľvek galaxiu a presne určiť, kedy sa v jej prípade zastaví tvorba nových hviezd. Kde do toho všetkého zapadá naša galaxia? Ukázalo sa, že Mliečna dráha existovala v období kozmického poludnia, no v tej dobe nebola veľmi masívna. Postupom času sa však zväčšovala pomocou zrážok. Dnes sa radí medzi masívne galaxie, ale stále vytvára nové hviezdy.

Vesmír sa už dávno nenachádza v období poludnia. Niektorí vedci tvrdia, že sme sa už mohli dostať do fázy kozmického večera. Ešte nie je úplne tma, ale čo sa týka tvorby nových hviezd, tá sa už spomalila. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close