Vedci študujú exoplanétu, ktorá si mohla vytvoriť druhú atmosféru. Ide o jeden z najfascinujúcejších objavov

Planéta GJ 1132 b sa radí medzi najfascinujúcejšie planéty, aké sme objavili.

Exoplanéta
Zdroj: YouTube(HubbleESA)

Pred piatimi rokmi bola objavené exoplanéta GJ 1132 b, ktorá sa okamžite zaradila medzi najzaujímavejšie exoplanéty, ktoré sme doteraz objavili. Nové pozorovania ukazujú, že táto exoplanéta mohla v minulosti stratiť svoju atmosféru, no odvtedy sa vytvorila nová, píše portál Science Alert.

Vedci tvrdia, že by mohlo ísť o prvú pozorovanú exoplanétu v histórii, ktorá si dokázala pomocou vulkanickej činnosti vytvoriť druhú atmosféru. Vedcom sa tak naskytuje jedinečná príležitosť študovať zloženie exoplanéty pomocou jej atmosféry. Zároveň vedci tvrdia, že by vo vesmíre mohlo existovať oveľa viac podobných planét, ktoré by sme mohli študovať. Nová štúdia bola publikovaná na portáli ArXiv.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Atmosféra, ktorú momentálne pozorujeme na exoplanéte GJ 1132 b by mohla byť druhou atmosférou danej planéty, čo je naozaj fascinujúci objav. Mysleli sme si, že planéty s vysokou dávkou rádioaktivity svoju atmosféru stratili, avšak Hubblov ďalekohľad nám ukázal, že táto planéta atmosféru má,“ vyjadrila sa astronómka Raissa Estrela, z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Druhá atmosféra

Exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka, ktorý sa všeobecne pokladá za chladnejšiu a tmavšiu hviezdu, ako naše Slnko. Planéta však obieha extrémne blízko a dostáva 19-násobok radiácie, aké dostáva Zem od Slnka. Vedci predpokladajú, že exoplanéta začínala ako plynná planéta, takzvaný mini-Neptún. Ide o planéty, menšie ako Neptún, ale väčšie ako Zem. To, čo môžu dnes vedci pozorovať je skalnaté jadro planéty, ktoré ostalo po tom, čo sa vyparila pôvodná, vodíková atmosféra.

Opätovné pozorovania odhalili, že exoplanéta má atmosféru a že sa v tejto atmosfére nachádza vodík. Pozorovania teda boli konzistentné s teóriou o mini-Neptúne. V atmosfére sa však nachádzalo oveľa viac látok, než len vodík. Analýzy ukázali mix vodíka, kyanovodíka, metánu a amoniaku. Atmosféra ukazovala tiež známky uhľovodíka, ktorý sa podobá na smog u nás na Zemi.

Vedci spočiatku nechápali, čo sa deje, preto vytvorili počítačovú simuláciu, ktorá by im dala lepší obraz o situácii. Ukázalo sa, že pôvodná atmosféra exoplanéty GJ 1132 b mohla byť absorbovaná lávovým oceánom, ktorý pokrýval planétu v čase, keď bola ešte veľmi malá. Odvtedy sa planéta na povrchu ochladila, no jej interiér ostal teplý a geologicky aktívny, vďaka gravitácii hviezdy, ktorá na planétu pôsobí. Sopečná aktivita uvoľňuje vodík, spolu s ďalšími prvkami, ktoré vytvárajú novú atmosféru planéty. Tá stále vplyvom radiácie uniká do vesmíru, no je dopĺňaná zásobami vodíka, ktoré sa nachádzajú v útrobách planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre