SpravodajstvoVeda a výskum

Naše Slnko by mohlo poslúžiť ako šošovka, ktorá nám ukáže najbližšie exoplanéty

V štúdii dvoch teoretických fyzikov sa píše, že môžeme využiť efekt gravitačnej šošovky, aby sme skúmali najbližšie exoplanéty

Einstein vo svojej Všeobecnej teórii relativity predpovedal, že gravitácia mení zakrivenie časopriestoru. Následkom toho sa mení dráha svetla, ktoré sa stretne s gravitačným poľom, píše portál Universe Today. Ide o efekt takzvanej gravitačnej šošovky, ktorý vedci používajú dodnes. Vďaka gravitačnej šošovke bola taktiež potvrdená teória relativity.

V novej štúdii od dvojice teoretických fyzikov sa píše, že aj naše Slnko by sme mohli využiť ako šošovku. Tvrdia, že by sme získali výkonný teleskop, ktorý by nám umožnil priame pozorovanie blízkych exoplanét. Vďaka tomu by sme mohli zistiť, či sú obývateľné ešte skôr, než by sme ku nim poslali vedecké misie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Slnko ako teleskop

Gravitačná šošovka nám v minulosti neslúžila len na prelomové vedecké objavy. Vďaka tomuto efektu sme získali aj najimpozantnejšie zábery vesmíru, aké sa nám podarilo zachytiť. Jedným z nich sú takzvané Einsteinove prstence. Tie zachytávajú deformované svetlo vzdialeného objektu, ktoré sa vďaka gravitačnej šošovke zakrivilo.

Gravitačná šošovka
Zábery Einsteinových prstencov. Zdroj: NASA/ESA/A.Bolton (CfA)/SLACS

Efekt však závisí na uhle medzi pozorovateľom, zdrojom a objektom, slúžiacim ako šošovka. Svetlo od zdroja sa totiž môže javiť ako oblúk, kríž, alebo iný tvar. Každé teleso môže byť použité ako šošovka, no Slnko je zatiaľ našim najlepším kandidátom. Ide totiž o najmasívnejšie teleso v celej našej sústave, čo z neho robí aj najsilnejšiu šošovku.

Ak by sa nám podarilo zachytiť exoplanétu priamo, znamenalo by to obrovský skok v astronómii. Priame zachytenie sa spolieha na zachytenie svetla, ktoré sa odrazilo priamo od povrchu planéty. Vďaka tomu sa budú môcť astronómovia dostať k údajom, ktoré im prezradia zloženie atmosféry, alebo ukážu stopy vegetácie.

Gravitačná šošovka
Takto by mohli vyzerať zábery na planétu Proxima b, ak by sme použili gravitačnú šošovku. Zdroj: Toth H. & Turyshev, S.G.

Táto metóda je však nesmierne náročná. V súčasnosti neexistujú teleskopy s rozlíšením, ktoré by nám umožnilo priamo zachytiť iné planéty, blízko pri hviezde. Jeden z autorov štúdie, Slava Turyshev tvrdí, že ak sa pokrok bude uberať rovnakým tempom, nikto, kto je dnes živý, nebude vidieť, ako vyzerajú mimozemské planéty. Ak by sme však vytvorili teleskop na základe gravitačnej šošovky, výsledky by mohli prísť už v polovici tohto storočia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close