SpravodajstvoVeda a výskum

V roku 2022 NASA chce spolu s Európskou vesmírnou agentúrou odkloniť vesmírny objekt, ktorý sa nachádza v našej blízkosti

Didymos B je mesiac obiehajúci asteroid, ktorý sa v roku 2022 NASA spolu s Európskou vesmírnou agentúrou pokúsia vychýliť z jej pôvodnej trajektórie.

NASA spolu s Európskou vesmírnou agentúrou plánujú v roku 2022 zasiahnuť vesmírny objekt s názvom Didymos B, ktorý je v skutočnosti mesiac asteroidu a nachádza sa v blízkosti Zeme. Nenachádza sa však v kolíznom kurze s našou planétou, a preto sa stal pre vedcov vhodným objektom na testovanie. Mesiac asteroidu je približne 150 metrov vysoký a obieha okolo svojho 800 metrového materského asteroidu približne v kilometrovej vzdialenosti od neho. Na tému upozorňuje portal businessinsider.de.

Zatiaľ neexistuje účinný spôsob, ako zastaviť smerovanie asteroidu na Zem, no misia NASA s názvom AIDA by to však mala čoskoro zmeniť. Úlohou sondy DART od NASA bude zasiahnuť daný mesiac asteroidu rýchlosťou 23 760 kilometrov za hodinu a zmeniť tak jeho obežnú dráhu asi o pol milimetra za sekundu.

Vedúci koordinácie misií DART a planetárny vedec z Applied Physics Laboratory na univerzite Johns Hopkins, povedal: „Cieľ DART, Didymos, je ideálnym kandidátom na prvý experiment ľudskej planetárnej obrany. Nie je na ceste k zrážke so Zemou, a preto nepredstavuje pre túto planétu žiadne súčasné ohrozenie. Jeho binárny charakter však umožňuje DART vyskúšať a vyhodnotiť účinky kinetického nárazového telesa. “, píše portál  europlanet-society.org.

Aj keď sa môže zdať, že sa jedná len nepatrnú odchýlku, je dostačujúca na odklonenie asteroidu v prípade núdze.

„Dnes sme prvými ľuďmi v histórii, ktorí majú technológiu, ktorá potenciálne ovplyvňuje dopad asteroidu na Zem,“ povedal astronóm Ian Carnelli z Európskej vesmírnej agentúry pre Technology Review.

Už v apríli tohto roku sa sonde Japonskej vesmírnej agentúry JAXA podarilo zasiahnuť asteroid Ryugu. Vedci však zistili, že kráter zanechaný vystreleným projektilom bol väčší, ako sa očakávalo a preto ďalšie skúmania preukážu, či sú vedci skutočne schopní zabrániť takýmto potenciálnym hrozbám pre Zem.

Michael Kuppers povedal: „DART a Hera poskytnú cenné vedomosti individuálne. Ak sa však spolu spoja prostredníctvom spolupráce AIDA, výrazne sa zvýšia vedecké a technické prínosy. V ešte širšom kontexte, porovnanie fyzikálnych vlastností Didymosu s vlastnosťami Ryugu z misie JABA Hayabusa2 a štúdie asteroidov Bennu misiou OSIRIS-REx agentúry NASA významne prispeje k nášmu pochopeniu toho, ako sa jednotlivé a asteroidové systémy formujú a vyvíjajú. “, píše portál  europlanet-society.org.

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close