Spravodajstvo

Európa a USA spájajú sily. Mali by zohrávať kľúčovú rolu v obrane Zeme pred potencionálnym nárazom asteroidu

Asteroidy sú hrozbou, ktorá môže znamenať zánik ľudstva, a preto Európa a USA spájajú sily v potenciálnej obrane Zeme. Toto je projekt AUDA.

Vedci a vývojári z Európy, Spojených štátov a celého sveta sa stretnú budúci týždeň v Ríme  ohľadom diskusie  týkajúce sa pokroku v projekte AUDA. Cieľom sú misie dvoch vesmírnych lodí, ktoré by dokázali vychýliť asteroid vo vesmíre. Môže tak vzniknúť obrana planéty pred prípadným nárazom asteroidu v budúcnosti. Téme sa venovala stránka Európskej vesmírnej agentúry ESA.

Asteroid Impact Deflection Assessment

Kombinovaná misia sa nazýva „Asteroid Impact Deflection Assessment“- posúdenie odklonenia nárazu asteroidu (v skratke AIDA). Cieľom je odkloniť dráhu dvoch asteroidov Didymos medzi Zemou a Marsom nárazom kozmickej lode. Druhá kozmická loď preskúma miesto a zozbiera všetky možné údaje o vplyve nárazu.

Trojdňový medzinárodný seminár sa uskutoční medzi 11. a 13. septembrom v blízkosti budov „Aula Ottagona“, ktoré boli súčasťou kúpeľov cisára Diokleciána. Minulé storočie slúžili ako planetárium.

DART

NASA do projektu prináša kozmickú loď DART („Double Asteroid Impact Test“). Loď sa momentálne buduje pre spustenie v lete 2021 a pre zrážku so svojim cieľom v septembri 2022 (s rýchlosťou 6,6 km/s). S loďou bude letieť talianska miniatúra CubeSat nazvaná LICIACube, ktorá zachytí moment nárazu.

Náraz DARTu
Zdroj: esa.int

Hera

Následne príde na rad časť Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Misia, ktorá sa volá Hera, bude mať na starosti bližšie preskúmanie asteroidu po náraze vrátane zistenia tvaru telesa asteroidu a kráteru.

Výsledky Hery pomôžu výskumníkom lepšie predpovedať účinnosť zrážky, čím by sa tento experiment mohol stať technikou, ktorá dokáže odvrátiť veľké nebezpečenstvo.

„DART dokáže uskutočniť svoju misiu aj bez Hery – vplyv nárazu na dráhu letu asteroidu sa bude dať sledovať z pozemského observatória. Ale spoločne dokážu získať niekoľkonásobne viac informácií. Hera dokáže premeniť pokus na techniku odchýlenia dráhy aplikovateľnú na ďalšie asteroidy. Verím, že je dôležité pre Európu hrať rolu v projekte AIDA, s ktorým prišla ESA v roku 2003. Obrana planéty je v záujme všetkých.“ vysvetľuje Ian Carnelli, vedúci projektu Hera pre ESA.

Systém asteroidov Didymos meria na šírku 780 m a má výšku 160 m, čo je priblížne veľkosť egyptskej Veľkej pyramídy. Vďaka pomerne malej veľkosti telesa a gravitácie týchto dvoch telies obieha menší asteroid väčší malou rýchlosťou. Je ideálny na odmeranie dráhy odchýlenia. Toto by nebolo možné s väčším asteroidom obiehajúcim oveľa vyššou rýchlosťou okolo Slnka.

 

Tagy
Close
Close