Útoky hackerov z Anonymous na Rusko sa stupňujú: Čo je ich cieľom a prečo to vlastne robia?

Prečo hackeri z Anonymous bojujú na kybernetickom fronte po boku Ukrajincov? Čo ich k tomu motivuje?

Kto doposiaľ nepočul o hackerskej skupine Anonymous, tak dnes ju už bezpochyby pozná. Kto sú to však Anonymous? Časť laickej verejnosti ich často označuje ako bandu hackerov, ktorých financuje západ. Je to ale pravda? V skutočnosti ide o skupinu nezávislých IT expertov, ktorí sa navzájom riadne ani nepoznajú. Nemajú ani žiadnu pevnú štruktúru, či centrálu, ktorá by celý tento kolos riadila. Ide o náhodný zhluk IT špecialistov z rôznych kútov sveta, ktorí zdieľajú podobné myšlienky. Rovnako o sebe hovoria, že nájdeme medzi nimi ľudí všetkého druhu: od študentov, cez zamestnancov, aktivistov, až po ľudí na voľnej nohe.

V najširšom slova zmysle sa skupina stavia proti cenzúre internetu a presadzuje slobodu pre ľudí. Veľa ich kampaní bolo v minulosti zameraných proti vládnym inštitúciám, ktoré podľa ich názoru obmedzovali slobodu ľudí, alebo proti korporáciám, ktoré sa snažili regulovať obsah na internete. Nikto však nepozná ich presné motívy, ktoré ich poháňajú dopredu. Je to spôsobené aj tím, že nejde o jeden kolektív hackerov, ale o tisíce menších skupín, ktoré vystupujú pod menom Anonymous, resp. Anons.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Potom, ako vypukla vojna na Ukrajine, tak oznámili, že vstupujú do konfliktu aj oni. Postavili sa na stranu Ukrajincov, ktorí sa bránia voči agresii Ruska. Prečo tak spravili?

Útoky hackerov sú plynúcim časom čoraz viac sofistikovanejšie

Spočiatku ich útoky vyzerali neškodne. Išlo najmä o rôzne DDoS útoky (Denial of service). Podstata týchto útokov spočíva v tom, že hackeri pošlú veľa požiadavkou na server za účelom, aby ho preťažili. Následne dôjde k obmedzeniu funkčnosti stránky. Inými slovami, zaťažia stránku natoľko, že nefunguje.

Plynúcom časom sa ich útoky stali oveľa sofistikovanejšími. V priebehu posledných dní sme mohli napríklad čítať správy o tom, ako sa nabúrali do serverov štátom vlastneného konzorcia VGTRK, ktoré prevádzkuje stovky médií (napríklad Sputnik, či Rossiya 1). Anonymous v súvislosti s týmto útokom zverejnili e-mailová komunikáciu ktorá odhalila, že štát dlhodobo a hlavne aktívne ovplyvňuje informácie v médiách, ktoré súvisia s politikou.

Hackerom sa podarilo dokonca nabúrať aj do tisícov tlačiarní naprieč ruskými domácnosťami, prostredníctvom ktorých vytlačili desaťtisíce dokumentov s informáciami o tom, čo sa deje na Ukrajine. Netreba zabúdať ani na kybernetický útok namierený voči štátnemu regulátorovi médií, Roskomnadzor. Tento útok odhalil aktivity úradu, ktorých cieľom bolo obmedzovanie dostupnosti informácií a koordinovanie distribúcie obsahu, ktorý je zo strany štátu žiadaným. Na druhej strane, hackeri napadli i viacero mediálnych kanálov, napríklad ruskú sociálnu sieť VK, prostredníctvom ktorej distribuovali bežným používateľov správy o tom, čo sa deje na Ukrajine. V posledných týždňoch hackeri útočili ale aj na firmy ruských oligarchov. Išlo napríklad o spoločnosť Marathon Group, ktorú z veľkej časti vlastní zať ruského ministra zahraničných vecí, či o spoločnosť Thozis Corp., ktorú vlastní jeden z najbohatších mužov Ruska. V oboch prípadoch, ako aj v ďalších podobných útokoch z posledných týždňov, hackeri zverejnili množstvo dokumentov, ktoré odhalili, ako sú miestni oligarchovia prepojení na popredných predstaviteľov krajiny.

Okrem iného Anonymous realizuje útoky aj na nadnárodné firmy, ktoré podnikajú v Rusku a odvádzajú tam dane. K tomuto kroku sa uchýlili potom, ako Ukrajinský minister pre digitalizáciu, Fedorov, začal vyzývať tieto spoločnosti, aby obmedzili svoje podnikanie naprieč krajinou. Dôvodom je, že z daní a rôznych poplatkov financujú Putinov režim a tým aj vojnu.

Čo je teda motiváciou hackerov?

Ako sme v úvode poznamenali, tak neexistuje žiadna exaktná motivácia hackerov, ktorá ich ženie dopredu s výnimkou toho, že vo všeobecnosti sú proti cenzúre a potláčaniu slobody. Treba ale uviesť, že niektoré pridružené skupiny hackerov, ktoré sa hlásia k Anonymous, opisujú ich motiváciu o niečo exaktnejšie. Spomínajú napríklad rôzne aktivity vlád, či veľkých firiem, ktoré majú negatívny dopad na bežných ľudí, ktorí sa nemajú ako brániť.

Z vyššie popísaných útokov je zjavné, že bojujú najmä proti cenzúre. Prostredníctvom svojich útokov sa snažili odhaliť, ako fungujú štátne orgány, ktoré potláčajú slobodu slova. Rovnako zrealizovali aj niekoľko útokov, ktorých cieľom bolo šírenie informácií. Netreba zabúdať ani na to, že cieľom niektorých kybernetických útokov bolo aj to, aby dali do pozornosti miestnych oligarchov, ktorí majú vplyv na predstaviteľov krajiny. Inými slovami, snažia sa šíriť informácie medzi bežných ľudí, aby vedeli čo sa deje u ich susedov, a zároveň vytvárajú tlak na zodpovedných politikov.

Majú útoky hackerov zmysel?

Otázkou je, pomáha aktivita hackerov v to, aby Rusko ukončilo vojnu? Odpoveď je, bezpochyby áno. Informácie, ktoré šíria, pomáhajú bežným Rusom vidieť to, čo im miestny cenzorský úrad obmedzuje. Treba ale povedať, že zostáva v rukách bežných Rusov, aby prispeli svojou troškou k tomu, aby dopomohli ku koncu vojny.

Útoky hackerov sa rovnako nepáčia ani miestnym oligarchom, ktorí sú potom stredobodom pozornosti. Vytvárajú tak tlak na ľudí, ktorí majú reálny vplyv na predstaviteľov krajiny. Nehovor viac o tom, že ´“pomohli“ viacerým nadnárodným spoločnostiam rozhodnúť sa, aby obmedzili alebo ukončili podnikanie naprieč Ruskom. Inými slovami, dopomohli k obmedzeniu schopnosti Putinovho režimu financovať vojnu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre