Kto sú hackeri z Anonymous a čo o nich vieme?

Známa hackerská skupina sa vo svetle nedávnych udalostí vyhrážala Ruskej federácii pričom viacero hrozieb, premenila v realitu. Kto stojí za skupinou Anonymous?

Hackeri-Anonymous_my-sme-99-percent
Zdroj: pixabay.com (janjf93)

My sme Anonymous. Sme légia. Neodpúšťame a nezabúdame. Očakávajte nás. Tak znie motto hackerskej a aktivistickej skupiny, ktorá má svoje začiatky na internetovom portáli 4-chan v roku 2003.

Nejde o organizáciu v pravom slova zmysle. Členovia Anonymous nie sú usporiadaní podľa určitej hierarchie a nemajú jasne stanovenú štruktúru. Myšlienka tejto hackerskej skupiny sa zakladá hlavne na iniciatíve jednotlivca. Každý si môže nasadiť masku a vytvoriť video ako člen Anonymous.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojich začiatkoch boli Anonymous menšou online komunitou, ktorá jednala na základe široko stanovených cieľov. Prvé prejavy skupiny sa niesli v duchu zábavy – v roku 2008 spustili projekt Chanology, ktorého cieľom boli protesty a uťahovanie si zo scientologickej viery. Neskôr sa toto hnutie rozrástlo a terčom útokov Anonymous sa stala vláda Spojených štátov, Izraelu, Ugandy, či ďalšie vládne inštitúcie.

Reagovali aj na vážne sociálne problémy, či korporácie. Silné stanovisko zaujal Anonymous hlavne voči šíreniu detskej pornografie, alebo korporáciam, ako napríklad PayPal, MasterCard, Sony, či Visa.

„Anonymous sú internetovým spoločenstvom, ktoré operuje na základe veľmi voľnej a decentralizovanej štruktúry. Členovia tejto skupiny konajú na základe myšlienok, nie nariadení,“ vysvetľuje Gabriella Coleman, antropologička špecializujúca sa na online svet a hackerské komunity.

Skupina bez vedenia a bez cieľa

Podľa Coleman je takmer nemožné vedieť, aké motívy poháňajú hackerskú skupinu Anonymous dopredu. Dnes sa totiž v hackerskej skupine nachádza tisíce členov, ktorí nenechávajú najmenšiu stopu o svojej identite, svojich názorov, či motivácie. Pár jedincov z Anonymous vyjadrilo v minulosti svoje stanovisko no aj medzi nimi sa názory môžu drasticky líšiť, píše portál Wikipedia.

Členovia skupiny Anonymous sa označujú ako „Anons“. V najširšom spektre sa skupina Anonymous stavia proti cenzúre internetu a presadzujú slobodu pre ľudí. Veľa ich kampaní bolo zameraných proti vládnym inštitúciám, ktoré podľa ich názoru obmedzovali slobodu ľudí, alebo proti korporáciám, ktoré sa snažili regulovať obsah na internete.

Ich videá majú jasný podpis. Väčšinou rozpráva jedna osoba v maske Guya Fawkesa tak, ako bola vyobrazená vo filme V ako Vendetta. Svoj hlas upravujú pomocou počítačových programov, alebo používajú softvér na prevedenie textu do hovorenej reči. Vďaka tomu je nemožné zistiť, kto sa za maskou ukrýva.

Média sa snažia prezentovať skupinu Anonymous ako zjednotenú skupinu hackerov. Podľa slov Parmy Olson, z The Wall Street Journal, to vôbec nie je pravda. Hoci sa v histórií stalo, že sa pár jedincov spojilo a plánovalo ďalšie kroky, nikdy sa nenašiel vodca, ktorý by „ťahal za nitky“ a určoval ďalšie smerovanie skupiny. Niektorí členovia skupiny protestujú proti svetovému poriadku za pomoci legálnych prostriedkov, iní sa neboja konať protizákonne. Skupina Anonymous je známa aj DDoS útokmi na rôzne webové portály, či hackovaním dôležitých stránok.

„Ak veríte v skupinu Anonymous a nazývate sa Anonymous, potom ste členmi skupiny Anonymous,“ vyjadrila sa britská novinárka, Carole Cadwalldr, ktorá prirovnala decentralizovanú štruktúru Anonymous k teroristickej skupine al-Káida.

Útoky proti Ruskej federácii

25. februára 2022 oznámila skupina Anonymous, že začala s kyberútokmi na vládne portály Ruskej federácie. Tieto kroky sú podľa skupiny odplatou za inváziu na Ukrajine. Od začiatku konfliktu sa im podarilo znefunkčniť niekoľko webových portálov, medzi ktoré sa ráta aj stránka ruského ministerstva obrany. Na internet uverejnili aj 200 GB dát, v ktorých možno nájsť prihlasovacie údaje mnohých vládnych činiteľov. Zároveň sa im podarilo nabúrať vysielanie ruských televízií a počas vysielania púšťali ukrajinské piesne a zábery z vojnou zničených miest.

Kto sú teda Anonymous? Odpoveď na túto otázku je ťažká, no prakticky ide o kohokoľvek, kto si nasadí masku a rozhodne sa asociovať so skupinou. Keďže ide o skupinu ľudí bez jasného vedenia, nemožno hovoriť o ich cieľoch a plánoch. Podľa ich minulých akcií Anonymous stoja proti všetkému, čo obmedzuje slobodu človeka, či už na internete, alebo v normálnom živote. Podľa Parmy Olson je ale zložité povedať, či sú dobrí, alebo zlí.

V niektorých prípadoch sa postavili za ľudí a ich slobodu, napríklad pri kampaniach, zameraných na konflikt na Strednom východe, alebo v prípade konfliktu na Ukrajine. Zároveň ale vykonali aj množstvo vecí, ktoré nie sú správne, napríklad obťažovali ľudí, či zverejnili dáta o zákazníkoch len pre srandu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre